3000 migrantů povinně do ČR. „Prohrál zdravý rozum,“ štvou kvóty Chovance

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se účastnil jednání o uprchlících v Bruselu. Jeho odpor byl ale marný.
Autor: zst, ČTK - 
22. 9. 2015
18:25

Ministři vnitra zemí Evropské unie většinově schválili povinné přerozdělení 120 tisíc uprchlíků. Česko bude muset z tohoto počtu přijmout zhruba tři tisíce lidí. Proti kvótám hlasovalo Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Visegrádskou skupinu „zradilo“ Polsko, které hlasovalo pro kvóty, Finsko se zdrželo.

 Původně se o hlasování na Radě ministrů mluvilo jen velmi opatrně. Ještě v pondělí ministr zahraničí předsedající země Lucemburska Jean Asselborn tvrdil, že primární bude shoda všech 28 států. "Dohoda zněla, že nebude snaha o hlasování. Podle znalců tohoto prostředí se hlasovalo po letech," komentoval překvapivý krok po konci jednání ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Nakonec ale právě Lucembursko předložilo kompromisní návrh a nechalo o něm hlasovat. Proti kvótám bylo kromě Česka a Slovenska také Maďarsko a Rumunsko. Křehké visegrádské spojenectví rozlomilo Polsko, které bylo nakonec pro a potvrdilo obavy českého ministra vnitra Milana Chovance.

Původní návrh Evropské komise počítal s přerozdělením 120 000 Syřanů, Iráčanů a Eritrejců ze tří migrací nejvíce postižených zemí EU, tedy z Řecka, Itálie a Maďarska. Budapešť ale oznámila, že s migranty nyní nemá problém.

Podle diplomatických zdrojů proto lucemburské předsednictví EU přišlo s kompromisní variantou předpokládající rozdělení 66 tisíc uprchlíků, kteří se nacházejí v Řecku a v Itálii; dalších 54 tisíc míst rezervovaných původně pro osoby z Maďarska mělo být jakousi rezervou pro další rok. Česko ale svůj nerovný boj s velmocemi prohrálo.

Podle schválené dohody má Česko nyní přijmout 1215 imigrantů z Řecka a 376 z Itálie, zbytek do tří tisíc tvoří zmíněná rezerva.

 

Doporučujeme
plysovykozisek ( 23. září 2015 00:44 )

 Velebnosti jdu blejt.

an.manchester ( 23. září 2015 00:03 )

 neutralita jako ma Rakousko..ne, my musime byt stale bud b Ruskem paktu Pak v Americkem..Lisabonska smlouva kde cesko ma uz Jen pulki hlasy Nemci dvojnasobek, zadluzeni statu, to jsou Ti pravo vlastizradci...Ti co mas prodali..

cuciktojemoje ( 22. září 2015 19:57 )

 Na česko v historii vždy všichni sr ali.a jinak to nikdy nebude.a proto by čr měla být neutrální zemí a s nikým se nepaktovat.

pekaaaros ( 22. září 2015 19:23 )

Ok. Dalo se cekat. Velky zeme budou vzdycky rozkazovat a maly zeme drzet krok. Kdo si mysli neco jinyho, na necoo si hraje

kajina ( 22. září 2015 19:20 )

 Nový Mnichov. Jediný řešení - odchod a vystoupení z EU. A to rychle! Nevypadá to, že vláda odmítne kvóty respektovat jako Slovensko. Naopak, v rozpočtu na rok 2016 je rezerva na uprchlíky ve vyši 4 miliardy korun. .. a důchodcům přidají 40 korun !!!!! Ať jde celá EU do brusele

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud