Rozdělíte si 160 tisíc uprchlíků, vyzve státy EU Brusel. Bude jich v Česku 6000?

Uprchlíci v Maďarsku
Autor: kal, ČTK - 
4. září 2015
14:05

Kdepak 40 tisíc, ale rovnou 160 tisíc uprchlíků si mezi sebou mají rozdělit státy Evropské unie včetně České republiky. Příští týden to navrhne Evropská komise. Unijní státy na jaře selhaly ve snaze rozdělit si mezi sebou 40 tisíc běženců, teď se mají shodnout na přerozdělení čtyřnásobného množství lidí.

Evropská komise příští týden navrhne, aby ostatní země Evropské unie převzaly dalších 120 tisíc uprchlíků z Itálie, Řecka a Maďarska, které jsou silně zasažené migrační krizí.

Mluvčí komise potvrdila, že na návrhu, který by měl příští týden v europarlamentu zveřejnit šéf unijní exekutivy Jean-Claude Juncker, se stále pracuje. Nové číslo podle ní doplňuje jarní návrh na redistribuci 40 tisíc žadatelů o azyl z Itálie a Řecka. Komise by tedy nyní chtěla podle určitých kvót uvnitř EU přemístit celkem 160 tisíc osob.

Pokud Česká republika nabízela, že přijme 1500 běženců, při prostném vynásobení by jich za této nové situace bylo už 6000.

Jak uprchlíkům vysvětlit, že je dobré zůstávat i v jiných státech než Německo nebo Británie, kam sami chtějí, Evropská komise zatím neupřesnila.

Běženci se vydali na pěší pochod do Rakouska

Několik stovek migrantů se v pátek vydalo na pochod do Rakouska z budapešťského nádraží Keleti, kde marně čekali, že jim maďarské úřady povolí odjet do Německa bez potřebných dokladů.

Mezitím na 500 jejich druhů setrvává na nádraží v Bicske, kde je policie ve čtvrtek přiměla vystoupit ze soupravy původně mířící do Šoproně na maďarsko-rakouských hranicích, a nechce jít do záchytného tábora.

Z tábora uteklo 300 uprchlíků

Z jiného tábora v obci Röszke u hranic se Srbskem uteklo na 300 běženců.
Uprchlíci z Bicske ve čtvrtek dopoledne nastoupili v Keleti do vlaku v mylné naději, že je odveze k rakouským hranicím. Policie ale soupravu 37 kilometrů za hlavním městem zastavila a nechala všechny vystoupit. Zatímco migranty vyzvala, aby nastoupili do přistavených autobusů, ostatní pasažéři mohli jiným vlakem pokračovat v cestě.

Uprchlíci, až na 16 výjimek, odmítli odjet autobusy do přijímacího střediska, přetlačili řady policistů a vrátili se do odstaveného vlaku. Došlo přitom k drobným potyčkám.

Uprchlíci v MaďarskuUprchlíci v Maďarsku | ČTK

Podobná situace zavládla na nádraží v obci Nagyszentjános u města Győru na západě země. Kolem 140 běženců tam bylo odpoledne přinuceno vystoupit z vlaku vypraveného z Keleti a policie je postupně přesvědčila k odjezdu do blízkého záchytného tábora k registraci.

Zhruba čtyři desítky převážně mužů to tvrdošíjně odmítaly. Tvrdili, že mají všechny nezbytné dokumenty a nechápou, proč je chce policie kontrolovat. I tady, stejně jako v Bicske, migranti odmítali přijmout jídlo a vodu, které jim nabízela policie. V noci se ale i ti nejzatvrzelejší nechali do tábora odvézt.

Z Maďarska se může stát papiňák s porouchaným ventilem, myslí si Chovanec

O společném postupu řešení migrantské krize dnes ještě před setkáním celé Visegrádské skupiny debatovali ministři vnitra Česka a Slovenska. Milan Chovanec i Robert Kaliňák se shodli na tom, že Česko ani Slovensko pod tlakem migrantů neselhává. Problémy má ale Maďarsko, kterému je třeba materiálně i finančně pomoci.

"Migrační vlna je pro Maďarsko už velmi těžko zvládnutelná," řekl slovenský ministr vnitra Kaliňák. I proto bude tlak na naše hranice stále větší. My jsme museli několikrát řešit situaci operativně, museli jsme například razantně zastavit dopravu - třeba mezinárodní rychlíky - ještě před hranicemi," dodal.

"Pokud by Maďarsko pustilo stavidla, pomůžeme Slovensku lidsky i technikou. Pokud by naopak nemohlo uprchlíky pouštět dále, stal by se z něj jakýsi Papinův hrnec, kterému se porouchal ventil," okomentoval možné scénáře český ministr vnitra Milan Chovanec.

NE kvótám

Oba ministři zároveň doufají, že V4 prosadí svůj nesouhlas se zavedením povinných kvót. "Mnozí politici volají po dodržování lidských práv uprchlíků, ale jejich vůli zůstat v některé zemi Evropské unie ne a prosazují kvóty. Tomu nerozumím," přiznal Kaliňák.

"Nápady Evropské komise nechci vůbec komentovat," řekl k plánu přerozdělení 160 tisíc migrantů následně Chovanec. "U nás o azyl požádalo několik jednotlivců a jedna rodina. My nevíme, jak tu držet lidi, kteří tady nechtějí být. To z nich chceme udělat lidi druhé kategorie, kterým volný pohyb po Schengenu zakážeme? Kvóty nemají žádný smysl," doplnil svůj názor.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud