Poprvé v Česku jste byl před 21 lety, kdyby jste tehdy zavzpomínal na budoucnost, věřil byste, že za sebou budete mít desítky knih a velký úspěch?

"Musím být vděčný, že jsem se dožil tak vysokého věku. Je mi 77 a jsme rád, že mi hlava ještě funguje. Tehdy jsem samozřejmě nemohl vědět, co mi budoucnost přinese, ale věděl jsem, že sedím na správném koni."

Přiblížil se rok 2012, vy ale nesouhlasíte s tím, že bude konec světa. Jak se na tento rok koukáte?

"Byl bych šťastný, kdybychom se v tomto roce dočkali kontaktu s mimozemšťany. Existují legendy, které o tom vypovídají. Hovoří o tom i mayské legendy. Mělo by to být 21. prosince 2012, ale na to datum se nemůžeme stoprocentně spoléhat, přepočty kalendářů jsou složitá věc."

Lze odhadnout, jak by takový kontakt probíhal? Máme nějakou zkušenost z minulosti?
   
"Představuji si to tak, že nejprve to zjistí astronomové, kteří uvidí, že se k nám něco blíží. Na začátku se budeme snažit najít logickou odpověď, například, že je to asteroid. Potom zjistíme, že to inteligentně naváděno. Pak se to vlády budou pokoušet lidem postupně sdělit. Část lidí se bude těšit, další část bude mít strach."

Pozorování UFO považujete za znamení tohoto příchodu? Abychom se na to setkání připravili?

"Já sám jsem UFO nikdy neviděl. Já jsem hluboce přesvědčen, že vedle falešných poplachů existují skutečné neznámé objekty. Měla by se tím zabývat astrofyzika, ta tento problém ale těžce zanedbala a celou problematiku pouze zesměšňuje. Teď už žádný skutečný vědec nemá odvahu se tím vážně zabývat a jít s tím na veřejnost. Mimozemšťané ale Zemi navštívili a zase ji navštíví."

Jaký je váš boj s tak zvanou seriózní vědou? Nehodil jste to už za hlavu?

"Rozhodně se to hodně zlepšilo. Už mnoho vědců z nejrůznějších oborů změnilo názor, ale nezměnily se obory jako takové - tedy oficiální archeologie a oficiální theologie. Ten proces probíhá a bude to ještě hodně dlouho trvat."

Jaká světová záhada je pro vás tou největší? A co záhady v Česku?

"Strašně se stydím, ale o Česku toho v této souvislosti mnoho nevím. Jinak největší záhadou je pro mě plošina Nazca v Peru. Archeologové to považují za něco, co má souvislost s kultovní činností, ale s tím si nevystačíme."

Měnil jste v průběhu let své teorie? Nebo doplňoval?

"Základní teorii jsem nikdy nezměnil. Ale dopustil jsem se někdy omylu a vždy to rád přiznal."

Jak by mohli vypadat ti, kteří se jednou vrátí na Zemi?

"Budou to určitě humanoidi, podobní nám lidem. Ale připouštím, že někde jinde může probíhat evoluce úplně jinak, než probíhá na Zemi. Ale jelikož jsme trochu jejich potomky, tak myslím, že jsou nám podobní. Měli bychom mít na paměti biblické rčení, že Bůh stvořil člověka k obrazu svému."

Češi příliš nevěří v Boha, ale věří v záhady a tajemno, vaše přednášky jsou vždy plné. Jak si to vysvětlujete?

"Já si nepřeji, aby čtenáři mé teorie nekriticky přijímali, já bych chtěl, aby o nich přemýšleli a sami si o nich udělali názor."

Kterou evropskou záhadu byste doporučil čtenářům Blesku třeba jako tip na výlet?

"Určitě je zajímavá francouzská Bretaň. Tam stojí tisíce menhirů vyrovnaných do přímky, jsou to celé kolony a je za tím vysoká geometrie včetně Pythagorova trojúhelníku. Ovšem bylo to postaveno dávno před Pythagorem."  

Fotogalerie
5 fotografií