Proč výstrahy nejsou vždycky přesné? „Atmosféra je složitý systém,“ vysvětluje ČHMÚ

Autor: DVL - 
9. července 2025
14:30

Nedávno se výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) naštěstí nenaplnila. Ústav nyní přišel s vysvětlením, proč výstrahy nejsou vždycky zcela přesné a proč je stejně lepší je raději vydávat než nevydávat.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) přišel s vysvětlením, proč výstrahy nejsou vždycky zcela přesné. „Atmosféra je složitý systém a někdy se to projeví na schopnosti přesně předpovídat více, jindy méně,“ uvedl ústav. 

Meteorologické modely v posledních letech správně našly a definovaly extremitu srážek u řady katastrof, píše ČHMÚ, například v roce 2021 v Německu nebo minulý rok v České republice. „Proto, když se objeví extrémní srážky v předpovědi, je nutné zvažovat vydání výstrahy,“ vysvětlil ústav. 

„Zvažujeme i možné dopady, tentokrát předpovědi srážky směřovaly do oblastí, které byly katastrofálně postiženy v září 2024, a proto se jedná o momentálně více zranitelnou oblast. Navíc začaly prázdniny a s ní i letní tábory, které často bývají na břehu řek či potoků. Zkrátka při zvažování vydání výstrahy se snažíme zohlednit nejen velikost srážky, ale i informace o tom, jaké mohou být dopady při výskytu povodně v dané chvíli,“ napsal ČHMÚ. 

Dodal, že je důležité, aby nebyl nesprávný alarm vydáván příliš často, aby se nenarušila důvěra lidí ve výstražný systém, avšak opačná situace je daleko závažnější. „Pokud se snažíme, aby nám žádný nebezpečný jev neunikl, budeme muset varovat častěji, i při menší pravděpodobnosti jevu. Jako na houpačce nám potom vzroste počet případů, kdy po výstraze nebezpečný jev nepřijde,“ popisoval ČHMÚ. 

„Obecně je považováno za akceptovatelné mít více nesprávných alarmů než chybějících výstrah,“ dodává s tím, že myslí také na případné oběti při katastrofách. 

Video  Úchvatná supercela nad Vsetínem (5.6.2025)  - ČHMÚ/Kuba Dohnal
Video se připravuje ...

Jan Kocián ( 10. července 2025 15:09 )

ČHMÚ původně varoval před 200 mm, to pak snížil na očekávaných až 180 mm, Poláci varovali před 170 mm a SHMÚ stále ještě varuje před více než celkovými 130 mm za dva a půl dne na severním Slovensku.

Jan Kocián ( 10. července 2025 13:31 )

Na Šumavě dnes intenzivním způsobem padaly kroupy, aniž by tam byla bouřka.

Jan Kocián ( 9. července 2025 21:37 )

Ředitel ČHMÚ v rozhovoru v Českém rozhlase přiznal, že vlastně vůbec není žádný vystudovaný meteorolog. Tvrdil ale, že v Beskydech napršelo na spodní hranici predikovaných srážek... redaktor ostře oponoval, že to bylo pod spodní hranicí mimo toleranci. 😁

Že prý srážky chodily přes slovenskou Žilinu, kde napršelo víc než v Beskydech, ale kdyby střed srážkového pásma šel přes Beskydy, napršelo by v Beskydech víc než v Žilině, díky velmi vysoké Lysé hoře.............. až na to, že Žilina je pod horou vysokou 1708 metrů. 😁

Mark Rieder dostal dvě nebo tři příležitosti vyjádřit se ke klimatické změně, a to udělal, ale nic ze zakázaných výrazů premiérem Petrem Fialou nezaznělo.

Co má zakázáno říkat ředitel ČHMÚ? CO2, oxid uhličitý, člověkem/průmyslem způsobená změna klimatu, snižování uhlíkové stopy, uhlíková neutralita, spalování fosilních paliv...

Český elitní vědec = šašek pracující na politickou objednávku 😨

Uživatel_5766095 ( 9. července 2025 19:20 )

To, že v létě u nás bude ve dne pršet a v noci bude tma už před třiceti léty předpověděla přesně baba Vanga.

Jan Kocián ( 9. července 2025 18:04 )

Polární hurikán nad Balkánem nyní přináší velmi silné bouřky do Rumunska a na Ukrajinu. Další polární hurikán, nyní k vidění nad jižním Švédskem, se zítra ve čtvrtek propojí do jednoho velkého, a na satelitních záběrech to bude zřetelné od 11. července.

Zobrazit celou diskusi