Pondělí 7. října 2024
Svátek slaví Justýna, zítra Věra
Oblačno 12°C

Novinka pro domácí porody v Česku: Průlomové rozhodnutí soudu. Mohou je vést porodní asistentky

Aktualizováno -
3. září 2024
15:28
Autor: ČTK - 
3. září 2024
14:39

Porodní asistentky mohou vést domácí porody, rozhodl Ústavní soud (ÚS) v průlomovém nálezu. Doplnil však, že to nelze z hlediska právní úpravy považovat za poskytování zdravotní péče, na rozdíl od porodu, který asistentka vede ve zdravotnickém zařízení. Na domácí porod s asistentkou se tak nevztahují garance, které se pojí s běžnou zdravotní péčí, a rizika nese matka, případně ženy, které jí pomáhají.

Úřady i soudy v ČR dosud převážně rozhodovaly tak, že služby porodních asistentek v domácím prostředí se omezují na přípravu ženy k porodu a péči v šestinedělí, zatímco fyziologické porody mohou asistentky vést jen na vybavených pracovištích.

Podle Ústavního soudu však dosavadní výklad právní úpravy vedl k absurdním důsledkům. Dovoloval totiž ženám rodit doma, ale o samotě, případně za přítomnosti někoho jiného než zdravotníka.

„Může-li se žena rozhodnout pro domácí porod a využít k tomu asistenci např. duly či jiných osob, aniž by to právní úprava jakkoliv zakazovala, neexistuje rozumný důvod, aby nemohla využít služeb osoby odborně vzdělané v oblasti porodnictví (např. porodní asistentky), byť nepůjde o zdravotní péči,“ stojí v nálezu soudce zpravodaje Jana Wintra.

Soud se konkrétně zabýval stížností porodní asistentky a její potenciální klientky. Asistentka neúspěšně usilovala o rozšíření svého oprávnění i na vedení domácího porodu. Podle dosud převažující rozhodovací praxe v ČR však asistentky porody doma vést nemohly. ÚS sice stížnost zamítl, současně ale rozhodl o jiném výkladu právních předpisů a vyjasnil otázku do budoucna.

Soud také kriticky poukázal na to, že právní úprava činnosti porodních asistentek je „velmi spletitá až nepřehledná, pro adresáty obtížně srozumitelná, a zejména co se týče potenciálních sankcí, také poměrně nepředvídatelná“. „Taková situace je v právním státě nežádoucí,“ konstatoval soud v nálezu.

Proto apeloval na státní orgány, aby nepřehlížely problémy, které současná právní úprava domácích porodů přináší a aby do budoucna reflektovaly vývoj v oblasti porodnictví a reprodukčních práv.

Soudce: Je třeba jasně se postavit k domácím porodům

"Nález ÚS končí apelem, aby zákonodárce právní úpravu vyjasnil. My jsme se to pokusili co nejlépe vyložit, ale je to velmi komplikované, a tudíž by jistě stálo za to, aby se zákonodárce jasně postavil k vedení domácích porodů a aby bylo pro všechny zúčastněné jasnější, co se smí, a co se nesmí," řekl soudce Wintr.

Jednou z možností je podle Wintra třeba přímá regulace domácích porodů po vzoru některých západních zemí, včetně definice nároků na vybavení nebo dojezdové vzdálenosti do porodnice pro případ komplikací. "Ale tohle všechno je na zákonodárci, jeho roli nemůže ÚS suplovat, protože by byl nepřiměřeně aktivistický," uvedl Wintr.

Advokátka: Naplněný cíl

Plánované domácí porody jsou v některých evropských zemích poměrně běžné, v Česku ale představují ožehavé téma. Část matek si je přeje jako alternativu k porodnicím, větší část lékařské obce je odmítá jako hazard. Nemocnic, které dávají porodním asistentkám větší autonomii, postupně přibývá.

Advokátka Ligy lidských práv Zuzana Candigliota nález přivítala. „Cílem bylo, aby ženy nebyly kriminalizovány a aby porodní asistentky nebyly pokutovány,“ uvedla. Cíl se podle ní podařilo naplnit, porodní asistentky nyní mohou ženám pomáhat i v domácím prostředí, aniž by jim hrozila pokuta.

Video  Porodník: Rodit doma je vždy riziko, žena může i vykrvácet  - Blesk TV
Video se připravuje ...

 

tomasfuk1 ( 4. září 2024 03:12 )

Twl,je před volbama tak se ten ksindl snaží.Pokud dojde k nějakému problému při porodu,nikdo by rodičkám neměl pomoc.

zuzakirsch ( 4. září 2024 00:46 )

Po pár tragédiích to zakážou, takže jsem v klidu.

spania ( 3. září 2024 18:54 )

Domácí porody je největší blbost,kterou může někdo schválit.Taky je to jako bychom se vraceli v čase do dob minulých,kdy ženy byly často nucené rodit doma.Je to riskantní a divím se ženám,které se dobrovolně k něčemu takovému rozhodnou.Měly by si uvědomit,že hazardují nejen se svým životem,ale i s životem svého dítěte.Nemusely by mít štěstí... 👎

Jaroslava Roubickova ( 3. září 2024 18:47 )

Konečně, kdyby to bylo povoleno, nezemřel by můj první syn. V porodnici u Apolináře ho lékařský tým nechal udusit. V pátek začal spontánní porod, který injekcemi zastavili do pondělí, protože dítě bylo dle primářky nezralé. V neděli jsem přestala cítit pohyby, manželovi řekli, že jsem hysterka a zdrogovali mě Plegomazinem, abych nemohla vstávat. V pondělí přišli jiní, akutní císařský řez a nezralé dítě 3280g bylo silně přidušené, nepřežilo. Kdybych rodila kdekoli jinde mimo tento hrůzostrašný ústav, třeba v lese nebo někde na mezi, tak mám zdravého syna. Nikdy jsem se s tím nevyrovnala.

Uživatel_5766095 ( 3. září 2024 15:46 )

I kdysi se rodilo doma, přišla porodní babka, pomohla s porodem, dostala desetikorunu, za týden mne odnesli ukázat do porodnice kvůli rodnému listu. Dnes určitě roďte v porodnici pod dohledem lékařů.

Zobrazit celou diskusi