Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Zataženo, déšť 8°C

Rusnokův „dárek“ na rozloučenou: Hypotéky zdraží, ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu

Aktualizováno -
22. června 2022
16:16
Autor: ČTK, Mii - 
22. června 2022
14:38

Bankovní rada České národní banky dnes zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na sedm procent. Informovala o tom mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. Důvodem je vývoj inflace a rostoucí inflační očekávání. Takto vysoko byla základní úroková sazba naposledy v roce 1999. Dnes šlo o sedmé nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou.

ČNB dnes také zvýšila lombardní sazbu o 1,25 procentního bodu na osm procent. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazbu, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry, zvýšila rovněž o 1,25 procentního bodu na šest procent.

Dnešní jednání rady se zúčastnilo všech sedm členů rady, přičemž šlo o poslední měnověpolitické jednání pro stávajícího guvernéra Jiřího Rusnoka, viceguvernéra ČNB Tomáše Nidetzkého a člena rady Vojtěcha Bendu. Těm na konci června vyprší mandát. Novým guvernérem se stane stávající člen rady Aleš Michl, který již avizoval, že na dalším měnovém zasedání v srpnu navrhne stabilitu sazeb.

Hlavní ekonom Deloitte David Marek upozornil, že měnovou politiku zpřísňují centrální banky v řadě zemí. „ČNB byla jednou z prvních bank, která vyhodnotila riziko vysoké inflace a začala rychle zvyšovat úrokové sazby. Na rozdíl od většiny ostatních zemí se totiž v Česku k výraznému vnějšímu nákladovému šoku přidal také silný poptávkový inflační tlak způsobený silnou fiskální stimulací ekonomiky a úsporami vytvořenými během pandemie. Třetím zásadním faktorem, který se nyní projevuje s rostoucí intenzitou ve vývoji inflace, jsou stoupající inflační očekávání,“ uvedl.

Právě vývoj inflačních očekávání v české ekonomice bude podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče pro ČNB důležitý pro rozhodování i v dalších měsících. „V tuto chvíli je těžké předjímat, zda se i v srpnu najde v bankovní radě většina hlasů pro zvýšení úrokových sazeb, každopádně lze ale předpokládat, že zvýšení sazeb bude doporučovat nová prognóza z dílny centrální banky,“ uvedl.

Rusnok: Rizika jsou proinflační

Guvernér na odpolední tiskové konferenci vysvětlil, že bankovní rada České národní banky považuje rizika vývoje odhadovaného v rámci květnové prognózy za výrazně proinflační, což ukazuje na další znatelné zpřísnění měnové politiky, tedy zvýšení úrokových sazeb. Základnímu scénáři aktuální prognózy ČNB odpovídá další strmý nárůst tržních úrokových sazeb.

Mezi rizika zařadil například zdražení energií v souvislosti s obavami o zastavení dodávek z Ruska, slabší kurz koruny nebo vývoj rozpočtové politiky.

„Opětovné brzké obnovení cenové stability je nyní naprostou prioritou ČNB, přičemž jde o zcela nezbytnou podmínku pro dlouhodobou prosperitu české ekonomiky,“ uvedl Rusnok.

Opakované zvyšování 

Na předchozím měnovém jednání na počátku května rada zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 5,75 procenta. Na konci března to bylo o 0,5 procentního bodu na pět procent. Na zasedání počátkem února rada zvýšila sazbu o 0,75 procentního bodu na 4,5 procenta. Na zasedání před Vánoci stoupla sazba o jeden procentní bod na 3,75 procenta. Počátkem loňského listopadu sazba stoupla o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta, přičemž to bylo nejvýraznější zvýšení sazeb od roku 1997. Předtím v září odhlasovala rada zvýšení základní sazby o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta. Pro všechna tehdejší rozhodnutí hlasovalo pět členů rady. Dva členové, Aleš Michl a Ondřej Dědek, hlasovali pro sazby beze změny.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Video  Špatné zprávy pro Česko. Inflační šok není u konce, varuje ekonom. Zdraží potraviny i služby.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

frantacizek ( 30. června 2022 07:07 )

o tom, že má David ve své argumentaci pravdu, svědčí i vyšší jednotky bilionů, které mají Češi u bank uložené. Trochu to opadlo, když se poptávkově Češi rozjeli a rozjeli si tak i tu současnou inflaci, ale nyní to zase přibrzďuje, což těší především ty banky..A ostatně i současná reakce tuzemských bank, které si dávají na čas se zvyšováním úrokových sazeb nad ČNB stanovenou hrani­ci..ne­potře­bují lákat, mají dost likvidity od Čechů a tu si uloží u ČNB se současným vysokým úročením coby jistý zisk bez rizika, které pramení z nesplacených půjček klientů nebo akciových spekulacích vždy, jak už jsem o tom tady někde psal

frantacizek ( 30. června 2022 07:02 )

nebo spíše už k 8%, protože u té lombardní se ten nárůst vždy propisuje procentuálně nejvíce..

frantacizek ( 30. června 2022 05:50 )

navíc tady by je měl děsit faktor dokonalé, oligopolní konkurence na trhu, proto je i v těchto časech zásadním úkolem státu a jeho institucí jako Antimonopolního úřadu hlídat kartelové dohody v jednotlivých odvětvích trhu..celé jsem to nepochopil, jak to kolega Švejnar myslel..

frantacizek ( 30. června 2022 05:35 )

pokrylY sry

frantacizek ( 30. června 2022 05:34 )

firmy snad sledují makroekonomická data mimo závislost na kroky ČNB.. to mi přišlo argumentačně mimo. že dopředu zvedají ceny, aby pokryli vstupy a drahé úvěrování, k tomu nepotřebují poslouchat nikoho. To je strategické rozhodnutí jejich firemních analytiků..ta poznámka s Erdoganem na konci, na tu upozorňuji v závěru článku, taky mě to napadlo a napadne to asi každého.. jen jsem dalek skákat do prof. ekonomie, i když v případě spousty názorů prof. Švejnara bych do polemiky i šel..

Zobrazit celou diskusi