Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Oblačno 11°C

„Babišův“ zahrádkářský zákon je po letech čekání tu. Premiér v demisi ho stavěl i nad covid

Autor: ČTK - 
1. prosince 2021
08:25

Zahrádkáři se po mnoha letech dočkali svého zákona. Ode dneška vstupuje v účinnost nový zahrádkářský zákon, který Parlament schválil letos na jaře. Kromě jiného zakotvuje veřejnou prospěšnost zahrádkářské činnosti. definuje například zahrádkářské osady nebo podmínky pachtu pozemků. Upravuje možnost Státního pozemkového úřadu nebo obcí přenechat pozemky k zahrádkářské činnosti.

Zahrádkářství patří v česku mezi oblíbené koníčky. Jen Český zahrádkářský svaz sdružuje na 130 000 členů. Podle průzkumu z roku 2015 se zahradničení věnují téměř tři čtvrtiny lidí. Podle letošního průzkumu agentury Nielsen Admosphere kupuje v hobbymarketech třetina zákazníků potřeby pro zahrady.

Předchozí tři pokusy prosadit zahrádkářský zákon nebyly úspěšné. S nynějším návrhem uspěla skupina tří desítek poslanců z klubů ANO, ČSSD, KSČM, SPD, STAN, KDU-ČSL a Pirátů. Argumentovali hlavně tím, že obdobný zákon existuje ve všech okolních zemích. Poukazovali také na to, že zahrádkářské kolonie v minulosti často zanikaly.

Na přijetí zákona naléhal loni také premiér Andrej Babiš (ANO), když v polovině září řekl, že poslanci by měli spíše schválit zahrádkářský zákon, a nikoli stále řešit epidemii covidu-19. Schválení zákona by podle něj bylo krokem k soběstačnosti Česka v pěstování ovoce a zeleniny. Odpůrci naopak tvrdili, že zákon je zbytečný.

„Tradice, masovost, prospěšnost vyjadřují podstatu zahrádkářské činnosti,“ uvedl za předkladatele Adam Kalous (ANO). Ohradil se proti tvrzením, že zahrádkáři mohou fungovat i bez zákona. „Zahrádkáři potřebují ochranu a jasnou definici veřejného zájmu,“ míní. Jde podle něho také o symbolické vyjádření jejich podpory.

Zákon stanoví, že zahrádkářskou činností se rozumí veřejně prospěšná činnost zaměřená na pěstování ovoce, zeleniny, květin, užitkových nebo okrasných rostlin, jejich další zpracování nebo úprava. Vykonávat ji bude zahrádkářský spolek, který bude veřejně prospěšným spolkem, a to podle přijatého zákona. Nebude muset jít jenom o Český zahrádkářský svaz, ale podle předkladatelů se to bude moci vztahovat i na komunitní zahrady.

Zahrádkářské spolky a propachtování pozemků

Zahrádkářskému spolku bude možné propachtovat pozemek pro zahrádkářskou činnost pouze na dobu určitou, a to nejméně na dva roky. Pokud bude propachtovatelem stát nebo obec, bude nejkratší možná doba pachtu deset let. Senát se pokoušel toto ustanovení vypustit, ale Sněmovna ho přehlasovala.

Zákon také stanoví, že ministerstvo zemědělství v rámci své působnosti podporuje zahrádkářskou činnost a zastupuje zájmy zahrádkářských spolků při projednávání dotčené problematiky v České republice a Evropské unii. Obcím zákon ukládá přispívat k rozvoji zahrádkářské činnosti například tím, že vytvářejí předpoklady pro vznik, rozvoj a provozování zahrádkářské činnosti při územním plánování. Obce i Státní pozemkový úřad budou muset při sjednávání pachtu zohledňovat prospěšnost zahrádkářské činnosti.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

UFO1 ( 1. prosince 2021 16:09 )

Babiš se vykašlal na děti,leží v teplotách s covidem,s postcovid následky,teď to za něj bude řešit Gazdík!B.selhal a ještě se tlačí na Hrad,Ukrajinec prezidentem

debruska ( 1. prosince 2021 09:59 )

Zahradkářský zákon je jen na to, aby se posvětily a ještě vytvořily oficiálně nové funkce a podfunkce, na které zahradkář přispívá a bude přispívat. Ve spolku jsem leta, vím o čem píšu.

debruska ( 1. prosince 2021 09:52 )

Velice rozumný názor máte na situaci.

lahny ( 1. prosince 2021 09:42 )

A co když EU nám zakáže cokoli pěstovat na zahrádkách?Co který zákon bude platit?

Byli jsme v RVHP a ta nám přikazovala jaké máme vyrábět osobní, nákladní auta a lokomotivy.Proto se hromada věcí z vyvinutých aut nemohla vyrábět.Jenže do domácností nám nelezla.

Nyní jste v EU a ta nám do domácností leze (vytahuje nám peníze z peněženky).Pročpak jsme při vstupu museli omezit tisíce kusů hovězího, tisíce kusů prasat, cukrovary, omezit osevní plochy brambor (za komunistů jsme byli bramborářská velmoc), omezit osevní plochy přenice atd atd.No proto, abychom byli závislí na jejich produktech a ne soběstační.Takže výroba nějakých aut je prkotina proti tomu co zažíváme dnes.

Nyní se budou snažit abychom na vesnicích už nemohli chovat králíky, protože chov králíků je klecový a to je zakázané.

A věřím tomu, že za pár let nám zakáží na zahrádkách pěsovat cokoliv, protože 100 lidí si nevyrobí lokomotivu, ale 100 lidí si vypěstuje každý 50 kg brambor (nebo něčeho jiného) což je 5 tun a o ty vlastně okrademe jejich zemědělce, protože oni nebudou mít zisk.

Zobrazit celou diskusi