Sobota 29. ledna 2022
Svátek slaví Zdislava, zítra Robin
Oblačno, sněžení 4°C

Bude méně „Babišových dětí“? Fond Hartenberg se zbavuje podílu v síti reprodukčních klinik

Autor: ČTK - 
30. listopadu 2021
11:00

Investiční skupina Hartenberg ze svěřenského fondu premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) chce do konce roku prodat až 45procentní podíl v síti reprodukčních klinik FutureLife, a to za jednotky miliard korun. S odkazem na dva na sobě nezávislé zdroje o tom píše web deníku E15. Kupujícím má být blíže nespecifikovaný nadnárodní fond. Skupina nechce jednání komentovat s tím, že jsou zatím na začátku. Podle jednoho ze zdrojů už nyní probíhá due diligence, tedy komplexní finanční prověrka podniku.

Nový investor pomůže podle experta na fúze a akvizice České spořitelny Antonína Piskáčka s růstem FutureLife nejen finančně, ale i prostřednictvím svého know-how, uvedl pro E15.

„Když firma prodává tak významnou minoritu, poohlíží se po někom, kdo by jí mohl pomoci akcelerovat růst, v tomto sektoru třeba vstupem na nové trhy. Pro kupujícího je zase trh asistované reprodukce téměř sázkou na jistotu. Počet zákroků průběžně roste a vzhledem k mnoha faktorům, jako je odkládání mateřství či špatné životní prostředí, poroste i v budoucnu,“ uvedl.

38 tisíc pokusů o umělé oplodnění ročně

FutureLife působí v osmi zemích, provozuje 42 klinik a ročně provede přes 38 000 pokusů o umělé oplodnění. Tržby podle šéfa Hartenbergu Josefa Janova dosahují zhruba pěti miliard korun, přičemž ziskovost se pohybuje mezi deseti až 15 procenty. Hrubý provozní zisk tak přesahuje půl miliardy korun. Letos v listopadu koupila skupina FutureLife největšího soukromého poskytovatele asistované reprodukce v Nizozemsku Nij Group s obratem kolem půl miliardy korun. Díky tomu se stala podle E15 dvojkou na evropském trhu poskytovatelů asistované reprodukce po španělské skupině IVI.

Video O čem se mlčí: Neplodnost a umělé oplodnění - Videohub

Holding Hartenberg spadá pod firmu SynBiol, jejíž akcie vložil Babiš v roce 2017 do svěřenského fondu. Do portfolia investiční skupiny patří kromě FutureLife největší středoevropský internetový prodejce spodního prádla Astratex, síť květinářství Flamengo či e-shopy Ovečkárna.cz a Sportobchod.cz.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa