Pátek 20. května 2022
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Jasno 25°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Odměny lékařů a sestřiček porostou jen pomalu. Další bonus za pandemii nedostanou

Autor: ČTK - 
4. září 2021
11:10

Odměny lékařů a sester pracujících v akutní lůžkové péči by letos mohly vzrůst meziročně o dvě až čtyři procenta, odhaduje Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). Platy lékařů a sester v ostatní lůžkové péči podle statistiků stoupnou meziročně nejvýše o procento. V obou případech by šlo o podstatně mírnější tempo než loni. Odhad ÚZIS ale nepočítá s dalším zvyšováním odměn v důsledku epidemie covidu-19, který může reálné výsledky významně ovlivnit, jak tomu bylo v loňském roce.

Lékaři působící v lůžkové péči loni brali v průměru 92.099 Kč hrubého měsíčně, zhruba o 12 procent více než v roce 2019. Lépe na tom byli lékaři v akutní lůžkové péči, kteří pobírali 92.469 korun měsíčně, zatímco jejich kolegové v ostatní lůžkové péči 85.195 Kč. V obou případech byly příjmy výrazně vyšší než průměrná hrubá mzda, která byla v té době v České republice přibližně 35.600 Kč.

„Zjištěný růst odměn od roku 2019 pokračuje v trendu z předchozího období a samozřejmě se do něj promítají odměny související s covidem-19,“ uvádí ÚZIS. Rovněž upozorňuje na to, že růst platů a mezd lékařů byl provázen rizikově vysokým podílem přesčasové práce, zejména v akutní lůžkové péči.

Podstatný nárůst příjmu loni zaznamenaly také zdravotní sestry. Mzdy sester v akutní lůžkové péči stouply meziročně o 19 procent na průměrných 51.976 korun měsíčně před zdaněním. Sestry působící v ostatní lůžkové péči braly v průměru 48.610 Kč hrubého, o devět procent více než v roce 2019. Stejně jako v případě lékařů lůžkové péče byly i příjmy sester v loňském roce významně ovlivněny mimořádnými odměnami v souvislosti s epidemií covidu-19.

Navzdory výraznému nárůstu odměn nemají nemocnice stále dostatek zdravotních sester. Scházejí zejména v akutní lůžkové péči. „Nicméně rok 2020 je dalším rokem, ve kterém kapacita sester v lůžkové péči významně vzrostla,“ konstatuje ÚZIS.

Pro letošní rok zdravotničtí statistici počítají s nižším tempem růstu platů a mezd v lůžkové péči. Velkou neznámou je ale vývoj epidemie onemocnění covid-19, který může konečná čísla podstatně změnit.

Podle predikce ÚZIS, která pro letošek nepočítá s dalším zvyšováním odměn zdravotníků kvůli covidu, by si lékaři a sestry v akutní lůžkové péči mohli letos polepšit meziročně o dvě až čtyři procenta. Průměrný hrubý plat lékařů by tak byl přibližně 94.000 Kč měsíčně a sester asi 53.000 Kč.

V neakutní lůžkové péči bude podle predikce ÚZIS letošní růst odměn pomalejší. Lékaři i sestry by si meziročně měli polepšit maximálně o procento na průměrných 85.000 Kč, respektive na 49.000 Kč.

CAVESMAN ( 4. září 2021 14:21 )

No nic ve zlém ,ale pokud jsou tu důchody za 30 let práce i 6 000 kč , pak bych jim dal max 25000 kč měsíčně a víc ani ránu

luongo ( 4. září 2021 13:25 )

Proč tak vysoké odměny pro zdravotniky,jsou snad něco více je to snad jejich práce. Na pokladní se zapomnělo,I ty na sociálních dostaly odmeny

luongo ( 4. září 2021 13:21 )

Vše pěkně,ale proč tak vysoké odměny u lékařů i sester.Snad je to jejich práce.Copak pokladní v Marketech nebyly v první linií a nedostaly nic.Smutný to příběh.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa