Každý si zaslouží důstojný život, říká Zuzana Thürlová z organizace Jurta

Autor: Prezentace klienta - 
25. 4. 2019
00:00

Ne každému se v životě daří. Lidem na Děčínsku a Ústecku, kteří měli méně štěstí než ostatní, už přes dvě desítky let pomáhá organizace Jurta. Organizaci spolufinancuje Evropská unie, která ve všech členských zemích podporuje programy bojující s chudobou a sociálním vyloučením. Na sociální služby v Jurtě dohlíží Zuzana Thürlová. Za 22 let Jurta zprostředkovala pomoc Evropských programů téměř 1000 lidem, kterým pomohla v oblasti zaměstnání či bydlení.

Komu Jurta nejčastěji pomáhá?

Poskytujeme podporu lidem s různým zdravotním omezením, mezi něž patří osoby s mentálním postižením, duševním onemocněním či kombinovaným postižením, kteří přicházejí z ústavního či rodinného prostředí. Pracujeme i s mládeží opouštějící dětské domovy nebo výchovné ústavy. Zároveň pomáháme lidem, kteří se ocitli v nepříznivé sociální situaci třeba kvůli dluhům nebo exekucím a potřebují pomoc při zlepšení jejich života.

Jakou může mít pomoc konkrétní podobu?

Základní myšlenkou naší organizace je pomoci těmto lidem zapojit se do běžného způsobu života – což znamená mít zaměstnání, bydlet jako ostatní, navazovat vztahy, trávit svůj volný čas dle svého uvážení a také znát svá práva a povinnosti. Žít zkrátka normální život jako všichni ostatní, který přináší radosti a mnohé výhody, ale také běžné starosti a někdy i zklamání. Realizujeme také projekty z Evropského sociálního fondu (ESF), hlavně z Operačního programu Zaměstnanost, které cílí na přípravu lidí na přechod do zaměstnání a podporu při získání a udržení dlouhodobého zaměstnání na otevřeném trhu práce.

Má Ústecko a Děčínsko, pokud jde o lidi, kteří potřebují vaši pomoc, nějaká specifika?

V Ústeckém kraji je mnoho ústavních zařízení pro osoby se zdravotním postižením.. V domovech zde v roce 2017 žilo 1432 osob, což je druhý nejvyšší počet osob v těchto zařízeních  hned po Středočeském kraji.  Některé domovy – například Stará Oleška, Kytlice nebo Horní Poustevna – se nacházejí mimo větší města, a tak jsou hůře dostupná. Stejně jako jiné regiony zde bojujeme s historií, kdy tato zařízení byla budována tak, aby lidé, kteří v nich žijí, nebyli příliš na očích. To se ale v posledních letech naštěstí mění díky probíhající transformaci ústavních zařízení. Ústecký kraj stále čelí vysoké nezaměstnanosti a také tu žije hodně lidí, kteří mají základní či nedokončené vzdělání. My ale věříme, že se nám díky kvalitním sociálním službám a efektivním projektům podaří stávající situaci zlepšit.

Foto:  europa.eu


Jaké jsou plány Jurty do budoucna?

Chceme nadále poskytovat kvalitní sociální služby a pomáhat klientům při přechodu na trh práce a k samostatnému bydlení. V následujících 2 až 3 letech nás čeká realizace velkých investičních projektů z EU – například Integrovaného regionálního operačního programu, díky kterým budeme moci vybudovat moderní komunitní zázemí. Nově bude například možné zajistit komunitní chráněné bydlení i pro osoby, které potřebují intenzivnější pomoc, a to i 24 hodin denně, vybudovat více tréninkových pracovišť, kde se budou připravovat na své budoucí zaměstnání.

Více o projektech EU na europa.eu/euprotects

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Další videa