Neděle 26. března 2023
Svátek slaví Emanuel, zítra Dita
Oblačno, déšť 12°C

Útoků na internetu přibylo čtyřnásobně: „Počítejte s tím, že na vás někdo zaútočí,“ varuje expert

Hackeři napadají i průmysl. Kradou tak uhlí nebo obilí
Hackeři napadají i průmysl. Kradou tak uhlí nebo obilí  (Autor: Reuters)
Autor: mav - 
8. února 2019
06:00

Stoprocentní ochrana proti útoku na internetu neexistuje. V pořadu Blesku Epicentrum to řekl specialista na kybernetickou bezpečnost Tomáš Rezek. I to je podle něj jeden z důvodů, proč kriminality v kyberprostoru výrazně přibývá. Za posledních sedm let narostla asi čtyřnásobně.

Zatímco v roce 2011 zaznamenali policisté 1500 trestných činů spáchaných prostřednictvím internetu, v roce 2018 jich bylo téměř 7000. Podle slov Michala Barboříka z odboru prevence kriminality spadajícího pod ministerstvo vnitra je navíc velká část trestné činnosti na internetu skrytá, takže jde o neúplná čísla a útoků je tak ve skutečnosti mnohem víc.

Video  Bezpečnostní expert: Nemusíte být hacker, kyberútok si můžete snadno koupit 
Video se připravuje ...

V českém kyberprostoru je vůbec nejčastější podvodná činnost za účelem vylákání peněz. Tyto útoky většinou nejsou mířené na konkrétní osobu. „Velké množství útoků je plně automatizované, takže útočník vůbec neřeší koho napadá,“ říká specialista na kybernetickou bezpečnost Tomáš Rezek z Asociace pro mezinárodní otázky.

Útoků podle Rezka přibývá, protože narůstá počet uživatelů internetu, přesto málokdo dostatečně řeší zabezpečení svého přístroje. „Dnes jsou 4 miliardy uživatelů připojeny do kybernetického prostoru. Naše chování v kybernetickém prostředí není stejné jako v tom reálném světě,“ přirovnává Rezek otevření emailu od cizí osoby k otevření dveří někomu podobně neznámému. 

Upozorňuje na to, že lidé na internetu poskytují množství svých osobních informací, aniž by si uvědomovali, co to pro ně znamená: „Vy už nejste vlastníkem těchto dat. Využíváte službu, za kterou neplatíte finančními prostředky, ale platíte právě těmito informacemi. Všechno, co zadáte do kybernetického prostoru, tak už tam na věky věků zůstane.“ Podle jeho slov musíme mít stále na mysli, že internet nebyl stavěný jako bezpečný prostor. Nejúčinněji se tedy ochráníte, pokud budete počítat s tím, že na vás někdo zaútočí.

Více o kyberbezpečnosti čtěte ZDE

Taurus70 ( 8. února 2019 06:32 )

Tak to v kazdem pripade😂😂😂😂😀😀

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa