Urbexer Radomír (32) rád prolézal opuštěné domy. Teď se je snaží prodat

Autor: Nikola Forejtová - 
25. listopadu 2018
06:50

Otřískané zdi, prach, špína, starý nepoužitelný nábytek a rezavé schodiště. Pro někoho horror, pro takzvané urbexery ráj. Jedním z těch, kteří rádi prolézají opuštěné budovy, je i Radomír (32). Koníček se ale u něj změnil v zaměstnání, a tak se realitní makléř snaží starým budovám dát novou tvář. Jen v Česku je podobných objektů asi 2500, často jsou ale také lákadlem pro vandaly. To je i případ party puberťáků z TVTwixx, kteří se vloupali do Krejčířovy vily. Urbexeři se brání, že oni jen budovy prozkoumávají, nic neničí a nekradou. 

„Štve mě, když chátrá nějaký zajímavý dům, ale jen chviličku. Je to pro mě totiž impuls se o něj více zajímat,“ řekl Radomír Blesk Zprávám. „Díky tomu, že jsem začal pracovat v realitní agentuře, jsem mohl pro objekty hledat nové majitele, kteří jim vdechnou život. Úspěchem je každý dům, který vykoukne ze zarostlé džungle,“ připojil.

„Pro majitele je občas zajímavé nafotit stav před a po rekonstrukci. To se nám podařilo v domě U Tří bílých lilií, srovnávací fotografie jsou i na zdech pokojů. Je to skvělá vizitka i pro majitele, že dokázal dům před zánikem opravit,“ zmínil Radomír.

Mezi zchátralé objekty se řadí také pražská Invalidovna v Karlíně. Ještě minulý rok si objekt nechtěl nikdo vzít na starost, ale díky pravidelnému lobování jej čeká rekonstrukce.

Ubytování v luxusní koupelně 

Urbex je koníček, kdy člověk „vklouzne“ do opuštěné budovy, fotí ji a snaží se nijak nenarušit její stav. Nadšenci do ruin ale mají přísná pravidla. „Důležité je mít s sebou hlavně obezřetnost. Člověk musí přemýšlet, kam šlape,“ vypočetl Radomír. Objekty jsou totiž mnohdy v rozkladu. „Musím zaklepat, ještě se mi žádné vážnější zranění nestalo,“ zmínil. Sám je rád, že jsou některé domy hlídané a zapečetěné. 

K urbexu se váže cestování po celé republice i po zahraničí. „Mé oblíbené jsou zámky a hotely, hlavně horské hotely. Většinou jsou zajímavé architektonicky, hluboko v lesích, a když něco takového chátrá, má to velmi zajímavé kouzlo,“ zasnil se mladý muž.

Milovník rozvalin tak může se štěstím narazit na starou luxusní koupelnu v horách v Rakousku. Za ubytováním do lesní chaty se můžete vydat i do Sokolské boudy v Čechách, která patří mezi největší objekty v Krkonoších.

Občas se najde i taková lahůdka jako opuštěný hotel v Rakouských horách.Občas se najde i taková lahůdka jako opuštěný hotel v Rakouských horách. | Radomír

Nelegálně, ale slušně

Urbex je z hlediska zákona nelegální činností. Úkolem je dostat se do opuštěného paláce, chaty, budovy a továrny, často se tak děje bez vědomí majitele. Většina budov i vypadá, že už majitele dávno nemá. Urbexeři se drží hesla prozkoumej, ale nenič. Průzkum nespočívá v tom něco ukrást nebo rozbít starou okenní tabulku, ale v adrenalinu a z prožitku. 

Loni v létě tak nešetřila komunita kritikou, když se do černošické vily podnikatele Radovana Krajíče vloupala parta puberťáků z TVTwixx. „Pokud je nějaký vchod lehce zatarasený, tak je potřeba vchod vrátit do původního stavu, protože potom dovnitř vleze kdekdo. Zloděje samozřejmě neodradí nic. Pokud to kluci dali na video, tak jsou docela hloupí, protože se v podstatě dopustili vloupání,“ řekl loni Blesku urbexer Mižu. Prosil také, aby si výrostky s jejich koníčkem nikdo nespojoval. Dříve podle Mižu policisté chápali, co je to urbex, teď by to mohlo akorát vyvolávat negativní reakce. 

Radomír spolu s přáteli založil webovou stránku Prazdnedomy.cz, kde může nadšenec najít nejen typ na výlet, ale také informace o budově, její ceně a historii. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

spliny ( 25. listopadu 2018 12:40 )

Staré domy ošuntělé těch je v Česku hodně!!! Hlavně na vesnicích, dělá to ostudu celé vesnici. Na nich je vidět ta žebrota lidí že nemají na rekonstrukci domu. Některé vesnice u nás vypadají ještě jak po válce V Německu je zákon, pokud se majitel nestará o dům a je na spadnutí že dělá ostudu, tak mu dají 5 let na opravu a pokud to nesplní tak ho nechá stát zbourat nebo ho prodají tomu kdo se postará o dům a majiteli vyplatí Kč jen za ten ubohý vzhled. U nich jsou vesnice jak malované oproti naší žebrotě.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud