Přezutí na zimní gumy zdražilo o desetinu. V servisu dáte 700 až 800 korun

Autor: ČTK, nkov - 
14. října 2018
15:40

Ceny přezutí aut na zimní pneumatiky v pneuservisech jsou letos zhruba o desetinu vyšší než loni. Důvodem je nedostatek kvalitních pracovních sil i dlouhodobá stagnace cen v předchozích letech. Na výměnu 15 a 16 palcových pneumatik v kvalitním pneuservisu si tak budou muset čeští řidiči připravit v průměru 700 až 800 korun. Samotné zimní pneu letos zlevnily nejčastěji o tři až pět procent. Vyplývá to z údajů jednoho z internetových prodejců pneumatik.

Současné teplé počasí zatím motoristy do pneuservisů příliš neláká, přesto poptávka po přezouvání od začátku října roste každý týden o 50 procent. „Ze strany pneuservisů je patrná snaha vyhnout se přetížení na přelomu října a listopadu. Většina z nich nyní zve k okamžitému přezutí například své fleetové zákazníky. Další možností je sleva při výměně pneu do půlky října,“ uvedl jednatel Pneumatiky.cz Vojtěch Schwangmaier. Na konci října se budou muset řidiči připravit na až 14denní čekací doby.

Zlevnění pneumatik se dotkne hlavně větších rozměrů pneumatik nad 18 palců. U prémiových značek to může být pět i více procent. Změna cen se naopak prakticky vyhne nejmenším pneumatikám do 15 palců, kde podle prodejců vzhledem k nízkým maržím není prostor pro přílišný pohyb ceny směrem ke koncovému zákazníkovi. Zbývající rozměry, bez ohledu na prémiovost značky, zlevní o tři až pět procent.

Zimní gumy jsou povinné od 1. listopadu

Letos podle Schwangmaiera razantně ubylo obchodů lákajících na dopravu pneumatik zdarma. Po započtení všech nákladů včetně mýtného nebo paliva bude letos průměrná cena dopravy jednoho kusu pneumatiky činit zhruba 75 Kč. Novým trendem je standardizace balení pneumatik, která by umožnila rychlejší a především automatické třídění zásilek a lepší skladbu s ostatními balíky v autech.

Na zimní pneu musí být vozidlo přezuté po 1. listopadu, pokud jsou zhoršené povětrnostní podmínky nebo pokud takové počasí hrozí. Zimní sezóna trvá do konce března.

Video Tlak v pneumatikách: Víte, jak často jej kontrolovat? - auto.cz

koliaska ( 6. prosince 2018 02:52 )

A já si říkala, že mě letos to přezutí vyšlo nějak dráž. Takže se mi to nezdálo... Každopádně to zdražení není nijak razantní, takže to ničemu tolik nevadí. Myslím, že do bezpečnosti se prostě investovat vyplatí. Právě z tohoto důvodu jsem si letos raději na zimu pořídila nové zimní pneu z https://www.pneuok.cz/pneumatiky/

Josef Hlka ( 23. listopadu 2018 23:25 )

Já přezouvám na okraji Prahy http://www.prezouvanipneu.cz a za 16” alu platím 700 kč včetně vyvážení...

Josef124 ( 21. listopadu 2018 06:39 )

Mně je to celkem jedno, kolik se platí v servisu za výměnu kol. Já si kola přezouvám doma. Je to otázka chvíle a stačí k tomu pár kusů nářadí. Když mám kola přezuté, akorát zkontroluji kompresorem https://www.kompresory-vzduchotechnika.cz/p/18019/olejovy-kompresor-b20-1-5-24cm , jestli mám kola dost nafouklé a můžu jezdit.

mirkli ( 14. října 2018 16:29 )

Článek na objednávku lobby, a autore za kolik kapříků?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud