Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Jasno 11°C

Bobří rodina vzala útokem cennou zámeckou zahradu. Začal boj o starobylé stromy

Autor: ČTK, AKu - 
13. října 2018
10:35

Jeden z nejcennějších tuzemských romantických parků v zámeckém areálu v Čechách pod Kosířem ohrožuje bobr, který se nastěhoval ke zdejšímu velkému rybníku. Správa parku nyní řeší, jak před chráněným zvířetem zabezpečit rovněž památkově chráněné stromy. Informuje o tom sobotní Mladá fronta Dnes.

Bobří rodina se objevila u velkého rybníka, který leží uvnitř unikátního zámeckého parku v Čechách pod Kosířem na Prostějov. Vzápětí se pustila do zdejších dřevin. Park je ovšem plný vzácných stromů. „Bobři se už zakousli do jedné vzrostlé vrby, kterou jim po poradě s památkáři necháme. Už pro ni nemáme záchranu. Nebyla naštěstí historicky cenná a v parku byla ponechána na dožití,“ uvedl kastelán zámku Martin Váňa.

Některé další stromy v okolí rybníka po konzultaci se zahradníky z lednicko-valtického areálu, kteří mají obdobné zkušenosti, kvůli jejich ochraně zdejší správa omotá speciální geotextilií. Tam, kde to u historicky vzrostlých stromů nejde, použije disperzní nátěr promíchaný s pískem, který by měl bobrům vadit. V úvahu připadá i žádost o ochranu bobrů.

Vzácný park v Čechách pod Kosířem se rozkládá na ploše 21,5 hektaru a patří mezi nejcennější romantické krajinářské areály v České republice. Na jeho budování se podílel portugalský hraběcí rod Silva-Tarouca, který proslul dlouhou tradicí zájmu o zahradní tvorbu. První zámecká zahrada vznikala již na počátku 18. století a postupně absolvovala několik etap krajinářských úprav.

baronessa ( 13. října 2018 11:22 )

Snad se jim povede bobry zvládnout. Ten park si zaslouží, aby ho nikdo neničil. Stačilo tornádo před lety. Jinak vřele doporučuji návštěvu právě v tomto ročním období. Park hraje všemi barvami palety, miloval to tam nejen Mánes...

Zobrazit celou diskusi
Další videa