Amalgámové plomby budou u zubaře „na pojišťovnu“ už jen z kapslí, souhlasí poslanci

Autor: peb, ČTK - 
26. září 2018
16:50

Z veřejného zdravotního pojištění bude nejspíš do budoucna hrazen amalgám pro zubní výplně jen v předem připravených kapslích. Změnu přinese vládní novela, kterou ve středu doporučil Sněmovně schválit její zdravotnický výbor. Předloha reaguje na unijní nařízení o rtuti. Využívání takzvaného nedózovaného amalgámu zakazuje.

Novela počítá také s tím, že pro ošetření zubů u dětí mladších 15 let a těhotných nebo kojících žen bude placena z veřejného pojištění až na výjimky pouze plastická výplň. U ostatních skupin obyvatel bude z pojištění amalgám, který je slitinou rtuti a dalších kovů, zejména stříbra, mědi a cínu.

Zákaz používání nedózovaného amalgámu dopadne na veřejné zdravotní pojištění. Dodatečné výdaje se odhadují na 2,1 miliardy až 2,6 miliardy korun ročně. Za přestoupení zákazů vyplývajících z evropského nařízení ohledně amalgámu bude poskytovatelům zdravotních služeb hrozit peněžitá sankce. Její horní hranici vláda navrhuje stanovit na 200 tisíc korun.

Novela mění také chemický zákon, do něhož doplňuje sankce za chybné nakládání se rtutí a upravuje proces, který se týká žádostí o povolení uvádět na trh nové výrobky s přidanou rtutí nebo používat nové výrobní procesy. Sankční mechanismy a ohlašovací povinnost předloha doplňuje do odpadového zákona. Novela rovněž vytvoří právní rámec pro nakládání s chemickými látkami pro bezpečnost státu.

Rtuť i její sloučeniny jsou toxické a poškozují zejména nervový a kardiovaskulární systém živých organismů. Hlavními zdroji rtuti a jejich jejích sloučenin, souvisejícími s lidskou činností, jsou spalování fosilních paliv, krematoria, těžba a zpracování zlata, baterie, měřicí přístroje a kosmetika. Rtuť se používá i v chemických výrobách, například při produkci chloru a alkalických hydroxidů pomocí amalgámové elektrolýzy.

hejhej ( 27. září 2018 20:06 )

Zubaři skučí, že mají stále málo, nepřibírají nové pacienty, proč asi? Peněz mají dost,nechávají si platit i zákroky, které jsou pojišťovnami hrazeny.A pojišťovny dělají mrtvého brouka. Nikdy nebylo tolik zubařů jako nyní a stále nedostatek. Vypadá, že je to uměle vytvářené. Pacientů mají méně, ti registrovaní jim dostatečně vše zaplatí, nemusejí se v práci nijak namáhat. Zubaři, optici, lékárny od r.1989 rostou jako hoiby po dešti a především zdražují!

jana999 ( 26. září 2018 17:16 )

tak by pojištovny měly mrknout na ceníky, si zubaři tyto plomby účtují 1000 kč

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud