V Praze je staronová spojka Vatikánu: Arcibiskup a světoběžník z Brooklynu

Autor: ČTK, nkov - 
21. září 2018
14:45

Novým apoštolským nunciem pro Českou republiku se stal arcibiskup Charles Daniel Balvo (67), rodák z Brooklynu v USA, který už v ČR působil. Jeho jméno v pátek zveřejnil Vatikán a informoval o tom mluvčí České biskupské konference František Jemelka. Papežský nuncius zastupuje v Česku Vatikán.

„Mám radost a novému nunciovi přeji, aby jeho mise v naší zemi byla požehnaná,“ uvedl na Twitteru generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl.

Charles Daniel Balvo se narodil v Brooklynu ve Spojených státech amerických 29. června 1951. Na kněze byl vysvěcen 6. června 1976 v New Yorku. Vystudoval kanonické právo. Do diplomatických služeb Vatikánu vstoupil 1. března 1987, působil postupně v diplomatických zastupitelstvech v Ghaně, Ekvádoru, Chile, v České republice, Jordánsku a na Litvě.

V dubnu 2005 byl jmenován apoštolským nunciem na Novém Zélandu, Cookových ostrovech, ostrově Fidži, Marshallových ostrovech, Kiribati, ve Federativních státech Mikronésie, Nauru, Palau, na ostrově Samoa, Tongu a Vanuatu a apoštolským delegátem Oceánie. O osm let později byl jmenován apoštolským nunciem v Keni a stálým pozorovatelem Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) a pro lidská sídla (UN-Habitat). Koncem roku 2013 byl jmenován apoštolským nunciem v Súdánu.

Arcibiskup kromě světových jazyků zná i češtinu

Hovoří anglicky, italsky, španělsky, francouzsky a vzhledem k tomu, že v minulosti působil jako rada Apoštolské nunciatury v České republice, disponuje i znalostmi češtiny, uvádí web České biskupské konference.

Letos kvůli dovršení 75 let na pozici nuncia skončil Giuseppe Leanza, který v Česku působil od roku 2011. V březnu mu prezident Miloš Zeman udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka, druhé nejvyšší státní vyznamenání České republiky. Leanza řád dostal podle Hradu za vynikající zásluhy za rozvoj demokracie, humanity a lidská práva.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud