Vlčice v Krkonoších vběhla do hotelové restaurace. Přišla sem z ovčí ohrady
Nejdřív elektrický ohradník, pak toulky Krkonošemi a nakonec i cesta do hotelové restaurace. Takový program měla v posledních dnech vlčice, kterou místní chovatel původně našel v pátek ve své ohradě. Patrně byla součástí smečky, která mu den před tím zadávila čtyři ovce. Podle odborníků je taková událost zcela ojedinělá, šelma teď skončila v karanténě ve dvorské zoo.
Zvíře se potulovalo v údolí Labe mezi Vrchlabím a Špindlerovým Mlýnem, kde následně vběhlo do restaurace hotelu na Přední Labské. Přivolaní veterináři museli vlčici uspat, nyní je v karanténě v Safari Parku Dvůr Králové nad Labem. V pondělí o tom informoval mluvčí Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Potulující vlčici zachytil i personál nedalekého hotelu.
Ve dvorské zoo zůstane podle něj do doby, než odborníci rozhodnou o jejím dalším osudu. „Od pátečního vypuštění se množila pozorování této mladé vlčice, která se zdála zesláblá a dezorientovaná. Při shánění potravy dnes dokonce strhla na Přední Labské jedno štěně. Celá situace si vyžádala zásah odborníků v okamžiku, kdy při svém bloudění krajinou vběhla do restaurace hotelu Velveta na Přední Labské,“ uvedl Drahný.
Chovatel ovcí našel přes rok starou vlčici v ohradě s ovcemi u Vrchlabí minulý týden. S největší pravděpodobností šlo o členku smečky, která mu ve čtvrtek zadávila čtyři ovce.
Poprvé spatřil vlčici ve čtvrtek večer, to když se před ním utíkala skrýt do horní části pastviny. Chovatel ovce zabezpečil a v pátek ráno vlčici uviděl v ohradě znovu. Uvázla v ní zřejmě kvůli strachu z elektrického ohradníku. Přivolaní pracovníci Správy KRNAP zvíře v pátek pustili na svobodu.
Vlčice ovcím v ohradě neublížila
Vlčice strávila s ovcemi v ohradě celý čtvrteční den a překvapivě žádné neublížila. „Ovce se držely v dolní části u baráku a vlk v horní. Asi byl nažraný a možná stejně vyděšený jako ovce,“ zmínil Smejkal, který ovce chová tři roky.
Zvíře uvázlo v ohradě patrně kvůli tomu, že se bálo elektrického ohradníku. „Dostala ránu, asi si to pamatovala. Jinak by ohradník bez problému překonala a dostala se na svobodu. Když jsme zvíře pouštěli, bylo tak vystresované, bálo se ohradníku více než člověka, nebylo agresivní. Pro mě to bylo první pozorování vlka ve volné přírodě, byl to zážitek,“ řekl Flousek.
První zaznamenaný novodobý výskyt vlka v Krkonoších je z června letošního roku. Fotopast tehdy zachytila mladého vlka na Rýchorách ve východních Krkonoších.
Experti se domnívají, že do Krkonoš vlci pravděpodobně přichází z Broumovska a Vraních hor, případně z přilehlé části Polska. Rozmnožování vlků zatím v Krkonoších potvrzeno nebylo.
Na Broumovsku se vlci znovu usadili před třemi roky. Předtím tam nebyli spatření přes 200 let. Podle ochranářů je tam vlčí populace trvalá a tři roky po sobě se jim narodila vlčata. To potvrdily letošní záběry z fotopasti Hnutí Duha, které zachytily nejméně čtyři zhruba dvouměsíční mláďata spolu s dospělými vlky.
Podle zvyšujícího se počtu zadávených ovcí na Trutnovsku to vypadá, že se vlčí teritorium ve východních Čechách rozšiřuje.
Vlci se v Krkonoších znovu objevili v roce 2011
Vlci se z Krkonoš vytratili v polovině 19. století. Posledního vlka na české straně hor zastřelili v roce 1842, na polské straně v roce 1810.
Znovu se v Krkonoších objevili v listopadu 2011 na Rýchorách a v srpnu 2016 na Erlebachových boudách. V obou případech po sobě vlci zanechali důkazy v podobě stržených hospodářských zvířat. Od té doby přibývá pobytových znaků ve volné přírodě.
Podle správy parku se lidé v souvislosti s výskytem vlků v Krkonoších nemají čeho obávat. Zoologové říkají, že vlk je plaché zvíře a člověku se v přírodě vyhýbá.
Vlčice byla utracena a podle rozboru krve byla očkovaná, to znamená zřejmě z chovu v zajetí. Takže jen výsledek blbosti s nedbalým a dost možná nelegálním pokusem o chov.