Neděle 20. září 2020
Svátek slaví Oleg, zítra Matouš
Polojasno 22°C

Vietnamcům stopli příjem žádostí o práci v Česku. V Hanoji nezvládají nával zájemců

Autor: ČTK, nkov - 
19. července 2018
13:45

Česko ve středu pozastavilo příjem žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a o dlouhodobá víza za účelem podnikání pro občany Vietnamu. Ministerstvo zahraničí o tom ve čtvrtek informovalo. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), který je pověřen i řízením ministerstva zahraničí, jsou důvodem pro tento krok přetížení české ambasády v Hanoji i bezpečnostní rizika.

„Důvodem pro přijetí tohoto opatření je dlouhodobě vysoký počet těchto žádostí na českém zastupitelském úřadu v Hanoji a jeho kapacitní přetížení a zároveň rizika, která mimo jiné projednala Bezpečnostní rada státu,“ uvedl Hamáček. Podle ministerstva zahraničí je v současnosti pro české zastoupení ve Vietnamu priorita příjem žádostí o pobyt za účelem spojování rodin.

Hospodářská komora uvedla, že rozhodnutí vlády respektuje. „Nicméně věříme, že vláda bude hledat řešení, které současné problémy při udělování víz umožní odstranit či alespoň eliminovat, stejně jako se to podařilo v případě vládního programu na rekrutaci nízko a středně kvalifikovaných pracovních sil z Ukrajiny,“ uvedl mluvčí komory Miroslav Diro.

O bezpečnostních rizicích v souvislosti s vízy pro Vietnamce mluvil na konci června ve Sněmovně i bývalý ministr zahraničí a předseda sněmovního zahraničního výboru Lubomír Zaorálek (ČSSD). Uvedl tehdy, že ve Vietnamu je špatná situace s vydáváním víz do Česka a že se věcí zabývala i Bezpečnostní rada státu. Z Vietnamu se podle něj stalo bezpečnostní riziko prvního řádu.

„Vietnam je prostě organizovaný zločin. Já když jsem byl v Hanoji a v Saigonu, tak se mi Vietnamci omlouvali, normální Vietnamci, že nám prostě takovýmto způsobem posílají takovýto rozsah zločinu do České republiky,“ řekl ve výboru.

Vietnamce rozčílil Zaorálek

Zaorálek také uvedl, že hlavním problémem mezi Českem a Německem je výroba pervitinu a čínské nebo vietnamské gangy, které ho vyrábějí. „Škody způsobené České republice jsou takového rozsahu, to byly desítky miliard, to si pamatuji, že i (bývalý ministr financí a nynější premiér) Andrej Babiš (ANO) byl šokovaný, když viděl ty sumy, jaké ztráty to jsou pro Českou republiku,“ řekl Zaorálek.

Vietnamská ambasáda se proti Zaorálkovým slovům na začátku července ohradila, ministerstvo zahraničí v reakci na to ujistilo vietnamské diplomaty, že Zaorálkova slova neodrážejí oficiální pozici Česka.

V souvislosti s pozastavením příjmu žádostí o pracovní víza pro občany Vietnamu ve čtvrtek ministerstvo zahraničí připomnělo, že požadavky zaměstnavatelů na zajištění pracovních sil ze zahraničí se nyní pokrývají prostřednictvím zaměstnaneckých karet pro občany Ukrajiny, Mongolska, Filipín a Srbska. „Celkem se jedná o udělení 24 tisíc zaměstnaneckých karet v roce 2018,“ uvedlo ministerstvo.

Video Letušky z VietJet Air nafotily velmi odvážný kalendář. - VietJet Air

vilda696 ( 19. července 2018 17:13 )

To udělali dobře ,už tady těch pracovitých výrobců, pěstitelů a distributorů drog,pašeráků a prodejců čehokoli,humus vývařoven z koček,psů,krys a bůhvíčeho,neplatičů daní máme habaděj

Syska ( 19. července 2018 15:55 )

Vietnamská ambasáda se může "ohrazovat" jak chce... jejich kolegové si z Česka udělali centrum špinavých aktivit a stát to toleroval dost dlouho!!! Konečně se vláda vzpamatuje (snad) a utáhne tomuto dobře se množícímu etniku kohoutek!

tomik007 ( 19. července 2018 15:25 )

Vsak oni si ty dokumenty uz natisknou a v lepsi kvalite nez od uradu

bibijana ( 19. července 2018 14:19 )

Vietnam, Čína a ostatní tyhle národnosti běžně konzumují psy a kočky. Má to snad, prosím, znamenat, že se jim v "kulturní" zemi, jako je Česko, konzumace, u nás domácích mazlíčků, bude muset tolerovat? Stejně tak, v případě migrantů, bude muset vyspělá EÚ tolerovat obřízky malých holčiček?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud