Senza plombo či Aplie: Čechy matou v cizině názvy benzinu. Jak na dovolené „nezadřít“ auto?

 • Autor: Mii - 
  18. 7. 2018
  06:25

  Čím dál častěji vyrážejí Češi na výlety a dovolené po Evropě autem. Na čerpacích stanicích na ně ale mnohdy čeká nemilé překvapení – pohonné hmoty jsou značeny místními názvy. Zatímco někde si člověk jména odvodí, jinde jsou názvy natolik exotické, že se výběr paliva mění v nebezpečnou loterii, která může skončit zničeným autem. I proto plánuje Evropská unie od půlky října změny, které označení paliv sjednotí napříč kontinentem. Nové štítky dostanou i vozidla.

 • 1.Jak se liší názvy po zemích?

  Tři základní pohonné hmoty – Natural 95, Nafta a LPG. S takovými označeními se můžeme setkat na českých benzinkách. Člověk tak automaticky čeká podobné názvy i v zahraničí, ale realita je jiná. Zatímco lidé tankující naftu a LPG jsou v cizině relativně v klidu a nejčastěji se setkají s mezinárodním výrazem "diesel" a "LPG" (to už samo o sobě je mezinárodní zkratka), lidé tankující Natural 95 musí být na pozoru. Názvy se liší natolik, že by vydaly na slovník.

  Například v Estonsku najdeme Natural 95 pod názvem Pliivaba 95 a ve Finsku 95 lyijytön. V Itálii zas Senza Pb Unleaded nebo Senza plombo. Ani u našich sousedů nepochodíme s podobnými názvy, v Německu se používá Superbleifrei, v Rakousku Eurosuper 95 a v Polsku Benzyny Pb95.

  Od poloviny října začne v EU platit nové jednotné označení pro pohonné hmoty.Od poloviny října začne v EU platit nové jednotné označení pro pohonné hmoty. | profimedia.cz

  Zajímavé názvy používají také ve Slovinsku - 95 Oktanski bencin, Španělsku - Sin Plomo 95, Rumunsku - 95 Fara plumb, Řecku – Aplie nebo v Portugalsku S/Chumbo 95. Budiž štěstí, že obvykle je přítomna alespoň číslice 95.

  I u nafty a LPG ovšem může dojít k určitým zmatkům. Ve Francii mohou používat název Gazole, v Maďarsku Gázolaj a v Portugalsku či Španělsku Gasóleo. Stojany s LPG pak mohou být označeny GPL, v Chorvatsku Autoplin, v Litvě Dujos a v Řecku Ieghra-ériej.

 • 2.Kompletní seznam názvů podle zemí

   

  Druh paliva
  Natural 95
  Nafta
  LPG
  Stát
  Národní název
  Národní název
  Národní název
  Belgie
  Eurosuper 95
  Diesel plus
  LPG
  Bulharsko
  N Bleifrei; Bes olovo; A95H; безоловния 95
  Diesel; Дизел
  LPG; ГАЗ; Пропан-бутан
  Dánsko
  Benzin 95; Blyfri
  Diesel; Super Diesel
  LPG; Autogas
  Estonsko
  95 Euro; Pliivaba 95
  D Euro; Diisel
  Autogaas; Gaas
  Finsko
  95; 95 lyijytön
  Diesel
   
  Francie
  Euro sans plomb
  Diesel; Gazole
  GPL
  Chorvatsko
  Eurosuper 95
  Diesel; Dizel
  LPG; Autoplin
  Irsko
  Unleaded 95; Aplie
  Diesel
  LPG
  Itálie
  Senza Pb Unleaded; Senza plombo; S/Plomb 95
  Diesel
  GPL
  Kypr
  Gasoline Unleaded 95 RON
  Diesel; EuroDiesel
   
  Litva
  95 Euro; 95E; A95
  D; Dyzelinis
  LPG; Gas; Dujos
  Lotyšsko
  E95; 95E
  DD; dízelis
  LPG; Autogäze
  Lucembursko
  Euro 95
  Diesel
  LPG
  Maďarsko
  95; Super 95
  Diesel; D; G; Gázolaj
  LPG; Autógáz
  Malta
  Unleaded 95
  Diesel
  LPG
  Německo
  Superbleifrei
  Diesel
  LPG; Autogas
  Nizozemsko
  Euro 95
  Diesel
  LPG
  Polsko
  Benzyny Pb95; 95 Eurosuper; 95
  ON; Diesel
  LPG
  Portugalsko
  S/Chumbo 95; Gasolina
  Diesel; Gasóleo
  GPL Auto
  Rakousko
  Eurosuper 95; Super 95
  Diesel
  LPG; Autogas
  Rumunsko
  95 Fara plumb
  Diesel
  GPL Auto
  Řecko
  Unleaded 95; Aplie
  Diesel; Petrelaio
  LPG; Ieghra-ériej
  Slovensko
  Benzin 95
  Diesel; Nafta
  LPG
  Slovinsko
  95; 95 Oktanski bencin
  Diesel; Dizel
  LPG; Avtoplin
  Španělsko
  Sin Plomo 95; Gasolina 95
  Diesel; Gasóleo
  GLP
  Švédsko
  95
  Diesel
  LPG
  Velká Británie
  Unleaded; Unleaded 95
  Diesel
  LPG; Autogas

   

  Zdroj: Tým silniční bezpečnosti

 • 3.Co když natankuji jiné palivo

  Každého majitele vozidla jistě někdy napadlo, co se stane, když omylem natankuje jiný typ paliva, než vyžaduje jeho auto. Odpověď je jednoduchá – dopadne to velice špatně. „Natankování špatného druhu paliva by se mohlo náramně prodražit, nemluvě o pokažené dovolené,“ říká Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

  Výrobci vozidel nicméně mysleli na případné záměny a hrdlo palivové nádrže benzinového vozidla bývá záměrně menší než výdejní pistole pro naftu. Natankovat naftu do benzinového vozidla tak prakticky není možné, respektive člověk si omyl uvědomí dřív, než zmáčkne spoušť.

  Od poloviny října začne v EU platit nové jednotné označení pro pohonné hmoty.Od poloviny října začne v EU platit nové jednotné označení pro pohonné hmoty. | Daniel Černovský, CNC / Blesk

  Obráceně to ale lze a občas se to děje, například když si člověk půjčí naftové auto a zapomene, že vyžaduje jiné palivo než jeho standardní vůz na benzin. Nebo když nepozná správný název paliva v cizí zemi. V takovém případě je třeba si omyl co nejdříve uvědomit a kontaktovat benzinovou pumpu nebo servis. Náprava je v každém případě nákladná a může poškodit vozidlo.

  Od poloviny října začne v EU platit nové jednotné označení pro pohonné hmoty.Od poloviny října začne v EU platit nové jednotné označení pro pohonné hmoty. | profimedia.cz

 • 4.Palivové identifikační štítky

   Aby se člověk nedostal do situace, kdy musí řešit natankování špatného paliva nebo „bordel“ v názvech napříč Evropou, Evropská komise schválila jednotné značení motorových paliv. Začne platit od poloviny letošního října a budou jimi značeny jak stojany na čerpacích stanicích, tak nově vyrobená vozidla.

  Označení u nádrže vozidla bude nejen označovat druh, ale i maximální množství biosložky, kterou může tankované palivo obsahovat. Jednotlivé značky vypracovaly organizace ACEA, ACEM, ECFD, FulesEurope UPEI, jež zastupují evropské výrobce vozidel a evropský rafinérský sektor. I české organizace se na novém značení podílely, a to Česká asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPRO), Unie nezávislých petrolejářů ČR (SČS) a Sdružení automobilového průmyslu AutoSAP.

   

  Nové štítky lidé najdou od 12. října na benzinových, naftových a vodíkových stanicích, plnících stanicích se stlačeným zemním plynem, stanicích se zkapalněným zemním plynem a zkapalněným ropným plynem.

  Označení bude platit v celé EU, v zemích EHP plus ve Švýcarsku, Turecku, Srbsku a Makedonii. Zda se připojí Británie, není jisté.

 • 5.Jakých vozidel se štítky týkají

  Štítky budou mít jen vozidla, která byla prvně uvedena na trh nebo registrovaná k datu 12. října 2018. Všech starších vozidel se novinka týkat nebude. Výrobci vozidel ani nedoporučují vlastní iniciativu a štítky si soukromě doplňovat.

  Novinka se však bude rovněž týkat vozidel, která jsou hybridní. Stále v určitý moment využívají benzin nebo naftu, tudíž obdrží svůj příslušný štítek. Plánují se i štítky pro elektrická vozidla, jež navedou na správný bod nabíjení, ale jejich podoba ještě není projednána. 

  Od poloviny října začne v EU platit nové jednotné označení pro pohonné hmoty.Od poloviny října začne v EU platit nové jednotné označení pro pohonné hmoty. | Profimedia.cz

 • 6.Jak štítky vypadají

  Existují tři sady štítků – pro benzinová vozidla, pro naftová a pro plynná paliva. Značka pro benzinová vozidla se bude nacházet v kruhu a budou tři druhy – E5, E10 a E85, podle maximálního podílu biosložky přítomné v benzinu.

  Nová označení pro palivové hmoty napříč EU: BenzinNová označení pro palivové hmoty napříč EU: Benzin | Evropský výbor pro standardizaci

  Značka pro naftová vozidla bude ve čtverci a bude B7, B10, B20, B30, B100 a XTL. XTL je označení pro syntetickou naftu, zbytek čísel opět označuje maximální podíl biosložky přítomné v naftě.

  Nová označení pro palivové hmoty napříč EU: NaftaNová označení pro palivové hmoty napříč EU: Nafta | Evropský výbor pro standardizaci

  Plynná vozidla dostanou štítky v pravoúhlém kosočtverci. Budou to H2, CNG, LPG a LNG.

  Nová označení pro palivové hmoty napříč EU: Plynné hmotyNová označení pro palivové hmoty napříč EU: Plynné hmoty | Evropský výbor pro standardizaci

  Všechna tato označení budou povinně jak na vozidlech, tak na čerpacích stanicích. Nebojte ale, EU povoluje užívat zároveň staré názvy, takže stále uvidíme na stojanech i Natural 95 a naftu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud