Listerie v mražené zelenině zabila už devět lidí. Těmto výrobkům se vyhněte

Autor: nkov - 
6. července 2018
20:20

Napříč evropským trhem se objevila mražená zelenina, která obsahuje nebezpečné listerie. Bakterie mají na svědomí už devět životů. Před výrobky varují své zákazníky i obchodní řetězce, týká se to i těch českých. S varováním přišel Lidl i Penny Market. Zeleninu však z prodeje stahuje i Tesco nebo Iceland, uvedl web TN.cz.

Počet obětí zveřejnila organizace EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin). U nakažených může bakterie vyvolat tzv. listeriózu, tedy onemocnění zažívacího systému, které doprovází symptomy podobné chřipce. U lidí se sníženou imunitou může mít fatální důsledky.

EFSA dále oznámila, že listerie se zatím objevila u obětí v Rakousku, Dánsku, Finsku, Švédku a Velké Británii. Potraviny byly údajně nakaženy v maďarském závodě, přičemž zdrojem má být mražená kukuřice. Podle britského deníku Daily Mirror mohou však být kontaminované i produkty s mraženou fazolí či špenátem.

Na svém facebookovém profilu varoval své zákazníky řetězec Penny Market. „Vážení zákazníci, náš dodavatel, firma GREENYARD, stahuje z důvodu preventivní ochrany spotřebitele z prodeje všechny šarže těchto výrobků: Brokolice mražená 450g PENNY, Kukuřice mražená 450g PENNY, Hrášek mražený 450g PENNY. Zákazníci, kteří si již tyto výrobky zakoupili, je mohou vrátit v jakékoliv z našich prodejen, kde jim samozřejmě bez pokladního dokladu budou vráceny peníze,“ sdělil řetězec.

Varování vydal i Lidl. Ten „z důvodu preventivní ochrany spotřebitelů stahuje z prodeje Zeleninovou směs s karotkou značky Freshona.“

Produkty se mají vyskytovat i v prodejnách řetězce Tesco, mluvčí společnosti však pro TN.cz řekl, že řetězec zatím neobdržel žádné zprávy o tom, že by se na jejich českých pobočkách kontaminovaná zelenina vyskytovala.

Varování vydané českými řetězci je spíše preventivního charakteru, nejsou zatím žádné informace nasvědčující výskytu nakažených výrobků na našem území. 

Video Potravinové „hnusy“ kupuje každý čtvrtý Čech. Expert radí, jak si v obchodě hlídat kvalitu - Blesk TV

agfor ( 7. července 2018 13:58 )

Přivandrovalci v západní Evropě taky.

pepen ( 7. července 2018 07:39 )

Všude kde se pracuje s potravinami by měli být kontroly...hygienici.A zaměstnanci by měli mít očkovací průkaz...vše stále pod kontrolou !!!V dnešní době to určitě tak není-jde hlavně o miliony.Pracuje tam nejlevnější síla...Rumuni,Mongolové,Bulhaři za pár korun-bez vyšetření !!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud