Policie zadržela při razii šéfa Bulovky, kvůli úplatkům stíhá pět lidí i firmu

Autor: Mii - 
28. června 2018
14:04

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) ve čtvrtek zahájila rozsáhlý zásah na několika místech po celém Česku. Zaměřen je mimo jiné na zdravotnická zařízení včetně Nemocnice Na Bulovce a Nemocnice Na Františku. Podle informací Blesku policie zadržela ředitele Nemocnice Na Bulovce Františka Nováka. Nemocnici vede od května, vyhrál výběrové řízení po odvolání předchůdkyně. Policie stíhá celkem 5 lidí a jednu firmu, viní je mimo jiné i z vydírání, či přijímání úplatků.

„Skutečnost je taková, že Národní centrála proti organizovanému zločinu v současné době provádí realizaci, provádíme úkony v trestním řízení. Více informaci vám v tuto chvíli nemohu poskytnout. Informace poskytuje Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ sdělila pro iRozhlas.cz mluvčí NCOZ Iva Knolová.

V tiskové zprávě Vrchní státní zastupitelství v Praze informovalo, že bylo zahájeno trestní stíhání 5 fyzických a jedné právnické osoby. Tyto osoby policie stíhá kvůli přijímání úplatků, pokusů o vydírání a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. „Trestní řízení je vedeno v souvislosti se zadávacími řízeními na dodávku služeb do Nemocnice Na Františku a Nemocnice Bulovka,“ uvádí zpráva.

Ministerstvo zdravotnictví, které spravuje Nemocnici Na Bulovce, tam vyslalo svého zástupce. „Víme jen, že byl zadržen současný ředitel František Novák, který v té nemocnici předtím působil v pozici zástupce ředitele, vyhrál výběrové řízení a teď je tam krátký čas ředitelem,“ sdělil iRozhlasu.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

K zásahu v Nemocnici Na Františku jeden z jejích zaměstnanců webu řekl, že mají zákaz o tom mluvit. Bližší informace neposkytla ani mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Podle webu policisté zasahují i v pražské Perucké ulici, kde sídlí společnost HTS Corporate Group.

Ředitelem necelé dva měsíce

František Novák není v Nemocnici Na Bulovce žádným nováčkem. Dříve působil jako její provozně-technický  náměstek. Ministr zdravotniství Adam Vojtěch předchozí ředitelku nemocnice Andreu Vrbovskou odvolal koncem ledna kvůli podezření, že by mohla být pod vlivem lobbistických skupin. František Novák vyhrál výběrové řízení na pozici ředitele a 1. května nastoupil do funkce.

Ministr Vojtěch odvolal také ředitele Fakultní nemocnice v Ostravě Svatopluka Němečka (ČSSD). Ten byl ve sporu s předsedou ANO Andrejem Babišem, Němeček své odvolání spojoval s působením v politice. Na Němečkovo místo ministr jmenoval Evžena Machytku.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

mnpv ( 28. června 2018 19:03 )

To nevadí, kdo pracuje v nemocnici je doktor, lidi jsou úžasně hloupí.

mnpv ( 28. června 2018 19:00 )

Houby s octem, potřebuje trafiky pro členy Ano, kteří dokáží co nejvíc snížit cenu, aby mohl privatizovat.

mnpv ( 28. června 2018 18:57 )

Není člen Ano loajální k premiérovi a to stačí. Něco už na něho ušijí.

mnpv ( 28. června 2018 18:53 )

Babiš si potřebuje dosadit svoje lidi všude, to je samozřejmé. Pak srazí cenu na minimum a nemocnice zprivatizuje. Proto tam snad je, proto se tak cpal do politiky, aby vysbíral co ještě je k mání.

tomik007 ( 28. června 2018 18:31 )

A vsichni koukaj jako Gross

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud