Soudce vrchního soudu Ivana Elischera zadrželi kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v úterý ráno a následně ho obvinili ze tří trestných činů - zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a nadržování. „Jakým jednáním se měl trestných činů dopustit, mi sděleno nebylo,“ sdělil předseda pražského vrchního soudu Jaroslav Bureš.

Ministr Pelikán má z celého případu podle svých slov smíšené pocity. „Jsem zklamaný, že možná jsme měli v takhle vysoké roli soudce, který porušoval to základní, co je jeho prací, a to je nestrannost. Ale zároveň jsem rád, protože pokud už jsme tam takového soudce měli, tak systém zafungoval, přišlo se na něj a bude po zásluze potrestán, pokud to opravdu spáchal,“ řekl ve středu po jednání vlády.

„Vždycky jsem říkal, že je to tolik lidí, že by bylo prakticky nemožné, aby se mezi nimi občas nevyskytl někdo, kdo selže. A já chápu to, že se daří taková podezření odkrývat a prošetřovat, jako výraz toho, že kontrolní mechanismy začínají fungovat,“ dodal.

Pelikán neupřesnil, jak se postaví k návrhu státních zástupců, aby Elischera dočasně zprostil výkonu funkce soudce.

Specializace na drogové kauzy

Elischer byl zadržen v úterý ráno mimo budovu vrchního soudu. Případem se zabývá NCOZ, dozoruje ho Městské státní zastupitelství v Praze.

Podle médií sledovala policie Elischera od loňského srpna. Soudce údajně přijal úplatek od vietnamské skupiny, kterou soudil v drogové kauze. Policie ani státní zástupci zatím okolnosti trestního stíhání Elischera blíže nekomentovali.

Soudce Elischer na pražském vrchním soudu působil od roku 2013. Specializuje se například na řešení závažných drogových kauz. Zabýval se například případem skupiny, která ve velkém pěstovala marihuanu v areálu bývalé textilní továrny v Liberci. V minulosti působil také na ústeckém krajském soudu, kde řešil třeba případ vraždy pětiletého chlapce nebo kauzu zkrachovalé Universal banky.