76 let od vypálení Lidic. Nacisti stříleli do mužů, ženy a děti poslali do plynu

Autor: ČTK - 
10. června 2018
12:44

76 let uplynulo od zrůdného nacistického řádění ve středočeských Lidicích. Obec, v níž žilo zhruba 500 lidí, vypálila vojska 10. června 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V Lidicích bylo zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Zemřelo 340 lidických obyvatel.

U společného hrobu zavražděných obyvatel položily v den výročí věnce desítky delegací, mezi nimi zástupci ústavních institucí, politických stran, ambasád i různých spolků. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém projevu řekl, že hrůzný čin nacistů je mementem pro budoucnost. Zdůraznil roli EU a NATO pro mír a bezpečnost.

Video  Přežila vypálení Lidic: Paní Miloslava popisuje noc hrůzy!  - Tomáš Polák

Važme si z toho, že žijeme v Evropské unii, která je hlavním mírovým projektem. A že jsme členy NATO, které garantuje naši bezpečnost, řekl Babiš. Dodal, že i přítomnost zahraničích hostů svědčí o tom, že si společnost uvědomuje, že ve světě dodnes dochází k podobným událostem jako bylo nemilosrdné vypálení Lidic.

Video  Helga vypráví o Osvětimi: Přežila "třídění smrti" u Mengeleho!  - František Prachař, Petr Novotný

Ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannnová v úvodním projevu zdůraznila, že jméno Lidice se stalo symbolem pro všechny, kdo chtěli bojovat za svobodu, demokracii, rovnost lidí a vzájemnou úctu. Dnešní pieta podle ní byla shromážděním lidí, kteří si váží každého lidského života bez ohledu na národnost, barvu pleti nebo vyznání.

Pietnímu aktu předcházela mše, kterou pomocný biskup a generální vikář pražské arcidiecéze Zdenek Wasserbauer sloužil v místě, kde stával kostel svatého Martina.

Dnes ho připomínají jen jeho základy. Wasserbauer se obrátil i na přítomné politiky, kterým vytkl, že ve svých vyjádřeních překrucují pravdu a dávají tím lidem špatný příklad. Tam, kde je potlačeno dobro a pošlapána pravda, tam vzniká podhoubí pro podobné tragédie, jako si dnes připomínáme, řekl Wasserbauer.

Z členů vlády na vzpomínkový akt přijela ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO), ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), ministr kultury Ilja Šmíd (za ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Památce obětí se poklonili také místopředsedové Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM), Vojtěch Pikal (Piráti) a Tomio Okamura (SPD). Zástupci politických stran Věra Kovářová (STAN) či Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) nebo Jaroslav Foldyna (ČSSD) se zúčastnili i dopolední mše. V početné skupině diplomatů nechyběli velvyslanci Spojených států, Velké Británie, Ruska, Dánska nebo Norska.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

satanas ( 11. června 2018 13:31 )

JO, a bohuzel polozili zivoty i za debili jako je socan a siFlhamr,..Jak temhle dvema byto sluselo nekde v Gulagu!

satanas ( 11. června 2018 13:29 )

NO, on je opravdovej debil,,tak ho tak ber!

anna1234 ( 10. června 2018 22:41 )

.. "zvednutí hlavy" odnesla spousta nevinných lidí a ničemu!!! to nepomohlo. Takže zbytečná akce a zbytečné zmaření lidských životů.

meverickx ( 10. června 2018 19:30 )

Že se to už pomalu nezačne dávat za vinu Rusku a Putinovi ,, Jako vše ostatní , asi ještě pár let počkají , až budou lidi úplně blbí

eiben ( 10. června 2018 18:50 )

A proc nepisi, ze Lidice vypalili a postrileli Nemci?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud