Soudní dvůr EU schválil omezení pesticidů, ohrožují včely. Zákaz se nelíbí Česku

Autor: base, ČTK - 
17. 5. 2018
15:31

Tribunál Soudního dvora Evropské unie ve čtvrtek potvrdil platnost omezení při užívání tří pesticidů, které mají podle vědců škodlivý vliv na včely. Soud v Lucemburku uznal, že Evropská komise dostatečně prokázala riziko, které látky ze skupiny takzvaných neonikotinoidů představují pro včelí populaci. Zároveň také podpořil stížnost chemického koncernu BASF na opatření proti užívání insekticidu fipronil, informovala agentura Reuters.

Ještě před verdiktem tribunálu, který se týkal omezení neonikotinoidů klothianidin, thiamethoxam a imidakloprid, se státy EU na konci dubna dohodly na jejich úplném zákazu na venkovních zemědělských plochách. Částečně bylo jejich používání zakázáno už v roce 2013.

Proti restrikcím se u soudu bránili dva výrobci dotyčných chemikálií Bayer a Syngenta. Dubnové hlasování zástupců členských zemí Unie o úplném zákazu označily firmy za „smutný den pro zemědělce“, jehož výsledkem bude návrat k některým překonaným pesticidům. Proti zákazu neonikotinoidů tehdy hlasovalo i Česko, společně s Dánskem, Maďarskem a Rumunskem.

Naopak další výrobce pesticidů BASF může být s dnešními kroky evropského soudu spokojen, neboť orgán zrušil omezení na užívání insekticidu fipronil. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že komise adekvátně nevyhodnotila dopady svého opatření.

Fipronil bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Pozornost evropských politiků a médií si získal loni v srpnu, když se v Belgii, Nizozemsku a Německu objevily miliony vajec kontaminovaných tímto jedovatým insekticidem. Případ nakonec zasáhl 26 členských zemí EU a také 19 dalších států.

Video Takto vypadá včelaření! Milan (61) přestal s hraním a věnuje se hmyzu. - Michaela Lišková
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
zdenek43 ( 17. května 2018 19:51 )

Agrofert premiéra Babiše, který má na řepce postavenou významnou ... Babišova firma Preol je největším zpracovatelem řepky olejné v Česku.... „Řepka ozimá pro sklizeň v roce 2017 byla vyseta na ploše 407 tis. ha, proti předchozímu roku jde o přírůstek 14 tisíc hektarů,“.....„Naše společnosti měly v roce 2016 oseto řepkou 19 536 hektarů půdy. Jde tedy o necelých pět procent z veškeré zemědělské půdy v České republice oseté řepkou ozimou. Zároveň se jedná o 17 % celkové výměry zemědělské půdy, kterou společnosti koncernu Agrofert obdělávají,“......Přičemž právě tento pesticid patří ve světě k nejčastěji používaným. Jen v České republice je ho ročně použito kolem 140 000 kilogramů. Drtivá většina přitom končí právě na žlutých lánech s řepkou..... nelibi ????? no soudruhovi - StBakovi Andrejovi B A B I S O V I . . . to nejdou pod vousy.......Přičemž právě tento pesticid patří ve světě k nejčastěji používaným. Jen v České republice je ho ročně použito kolem 140 000 kilogramů. Drtivá většina přitom končí právě na žlutých lánech s řepkou...... Postřiky řepky mohou poškozovat zdraví Řepku olejku lze z pohledu zemědělců považovat za jednu z nejekonomičtějších plodin vůbec. Kromě potravinářství je hojně využívána pro výrobu biopaliv. Její osevní plochy se proto za poslední desítky let mnohonásobně zvětšily a s tím i množství používaných chemických postřiků, což má, jak se v posledních letech ukazuje, řadu negativních dopadů jak na samotnou půdu, tak na hmyz, zvěř a dokonce i na zdraví lidí.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa