Název Zelený čtvrtek je omyl, ale dnes se zelená pivo i jídlo. A zvony odlétají do Říma

Autor: ČTK, tl - 
29. března 2018
11:33

Dnes je Zelený čtvrtek, křesťané si připomínají poslední večeři Ježíše Krista. V katolických kostelích budou kněží při večerních mších mýt nohy vybraným mužům, jako to dělal Ježíš apoštolům. Tento rituál má symbolizovat Kristovu pokoru. S večerem pak přichází velikonoční třídení neboli triduum, které zahrnuje Velký pátek, Bílou sobotu a nedělní Boží hod velikonoční. Velikonoce jsou vrcholem liturgického roku a největšími křesťanskými svátky. Český název Zelený čtvrtek je přitom očividně špatným překladem názvu německého. 

Třídením končí pro křesťany svatý týden, poslední postní týden před Velikonocemi. Zelený čtvrtek je prvním dnem, kdy se připomíná Kristovo třídenní utrpení a vzkříšení. Jeho český název navazuje na německé lidové pojmenování Gründonnerstag, které je pravděpodobně odvozeno ze zkomolení záměnou staroněmeckého greinen (plakat) s grün (zelený).

Vznikl tak vlastně omylem, ale nezabránilo to vzniku četných obyčejů s ním spojených. Tím nejrozšířenějším je, že se má v tento den jíst zelená strava, například špenát, zelí, kopřivy, zelí či bylinky, aby byl člověk celý rok zdravý.

Tradice zeleného piva

Tradicí se stalo i to, že pivovary v Česku připravují pro období Velikonoc připravují své speciální zelená piva. Například pivovar Starobrno ho vÿrobil přes čtyři a půl tisíce hektolitrů.Zelená barva našeho piva je kombinací několika faktorů. Používáme světlý ječný slad, vyráběný pouze pro tuto příležitost. Nezbytností je samozřejmě bylinný výluh a likér,“ řekl k tomu ředitel pivovaru a zároveň vrchní sládek Ondřej Koucký.Svůj vlastní zelený speciál nabídl třeba i pivovar Černá Hora na Blanensku, který spadá pod skupinu Lobkowicz.

 V českých zemích se pečou na Zelený čtvrtek jidáše, což je velikonoční kynuté pečivo. Dělají se z něj různé tvary – bochánky, preclíky, pletýnky, věnce, nejčastěji ale spletené provazce. Měly připomínat provaz, na kterém se Jidáš, který zradil právě na Zelený čtvrtek Ježíše Krista a vydal ho římským vojákům, ze zoufalství nad svým skutkem posléze oběsil.

Dnes naposledy zazní kostelní zvony, pak umlknou až do Bílé soboty, protože symbolicky odlétají do Říma. Místo zvonů se ozývají klapačky a řehtačky.

Po Zeleném čtvrtku následuje Velký pátek, připomínka dne, kdy Kristus zemřel na kříži. Bílá sobota, den pobytu Krista v hrobě, nočními obřady přechází v neděli, kdy se slaví zmrtvýchvstání.

Vše o Velikonocích najdete na Blesk.cz zde >>>

agfor ( 29. března 2018 11:43 )

Že by už konečně Rytmusovi došlo, že žít s vražedkyní, není to pravé ořechové ?

agfor ( 29. března 2018 11:39 )

Nejenom Zelený čtvrtek, ale celá církevní pavěda je omylem lidstva.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud