Italům v Česku chátrají domy i zámky. Je mezi nimi i palác proslavený Hrabalem

Autor: Daniel Novák, E15 - 
7. 3. 2018
17:00

Italští investoři nakoupili v posledních dvou dekádách tuzemské nemovitosti za miliardy korun. Realitní profesionálové se domnívají, že v řadě případů byla motivem investic potřeba dostat peníze mimo dosah italského státu. 

Italský realitní kapitál v České republice zažívá střídání generací. Na rozdíl od minulých let se na nákupy českých nemovitostí vydaly italské korporace. V posledních dvou desetiletích ale byly Praha a další české regiony pod akviziční palbou bohatých italských jednotlivců. Část z nich se nyní stahuje. Nemálo Italů však podle zjištění webu E15 Premium nechává své české državy chátrat. V Itálii jsou reality oblíbeným sektorem mafie pro praní špinavých peněz.

„Pokud na přelomu tisíciletí bylo možné mluvit o boomu italských privátních investic do pražských realit, dnes si soukromí investoři z Itálie spíše vybírají zisky, respektive své nemovitosti prodávají. Zároveň na českém trhu registrujeme nástup italského korporátního kapitálu,“ uvedl Prokop Svoboda, řídicí partner realitní kanceláře Svoboda & Williams.

Italové vlastní i funkcionalistický palác Svět v Praze-Libni, který proslavil v povídce Automat Svět Bohumil Hrabal. V jejich majetku chátrá.

Více si přečtěte na webu E15 Premium.

Video Aktuální vzhled chátrajícího paláce Svět v Libni - Daniel Vitouš
1080p 720p 360p

Doporučujeme
zdenek43 ( 7. března 2018 21:01 )

Lidé, kteří se dlouhodobě nestarají o nemovitost, o ni mohou přijít Dům či pozemek, o který se majitel deset let nebude starat, mu může být od 1. ledna 2014 bez velkých okolků a průtahů odebrán. Umožní to nový občanský zákoník, který zavádí princip tzv. derelikce, tedy opuštění nemovitosti vlastníkem s úmyslem ji dále nevlastnit. +++ Jde o jeden ze způsobů zániku vlastnického práva, ale v Česku se v současnosti n e u p l a t ň u j e. +++ Novým vlastníkem nemovitosti se stane obec či stát. „Derelikce zaváděná novým občanským zákoníkem u nemovitostí v důsledku znamená, že pokud se nebudete deset let starat o pozemek či dům, bude se mít za to, že jste ho opustili. A následně v podstatě kdokoliv si ho bude moci přivlastnit,“ napsala Právu soudkyně Markéta Písaříková. „Záleží samozřejmě na tom, jací lidé budou v té době o tom na soudech rozhodovat, ale může se stát, že takto přijdete o majetek, ani nevíte jak,“ dodala Písaříková. Derelikce se vztahuje obvykle na věci mizivé hodnoty, zanechané například na veřejném místě, jenže podle nového občanského zákoníku bude uplatňována také na nemovitosti. .....Na tyto sporné situace se Pospíšilův občanský zákoník snaží přinést recept – podle něho ať tedy původní vlastník doloží, že nemovitost opustil. Opuštění nebude muset dokazovat obec nebo stát, ale bude na původním vlastníkovi, aby dokazoval, že tak neučinil........ Zákoník účinný od ledna 2014 totiž nově stanovuje tzv. zásadu okupační volnosti. Podle ní, nevykonává-li vlastník své vlastnické právo u nemovitostí po dobu deseti let, má se automaticky za to, že věc opustil. A bude pak na vlastníkovi, aby prokázal, že věc neopustil.

zdenek43 ( 7. března 2018 20:58 )

7. 2011 - Chátrající Palác Svět v pražské Libni dostává pozvolna novou podobu. Teď se začala bourat ... 8, ale i památkáře. "Magistrát nedávno zahájil s vlastníkem správní řízení. ... "Boční přístavek musí majitel v rámci rekonstrukce nahradit věrnou kopií," tvrdí radní Prahy 8 Matěj Fichtner .......... "Rekonstrukce" Paláce Svět - velmi špatný italský vtip - 30.11.2012 .... Návštěva zástupců MČ Praha 8 na staveništi, odhalila to samé co před rokem. nooooooooooo a rok 2018 a velke niccccccccccccccc , , , no ono by bylo, kdyby to mel Cech , ale kdyz to na cizinec a jeste Ital,,,,, +++ Lidé, kteří se dlouhodobě nestarají o nemovitost, o ni mohou přijít Dům či pozemek, o který se majitel deset let nebude starat, mu může být od 1. ledna 2014 bez velkých okolků a průtahů odebrán. Umožní to nový občanský zákoník, který zavádí princip tzv. derelikce, tedy opuštění nemovitosti vlastníkem s úmyslem ji dále nevlastnit. Jde o jeden ze způsobů zániku vlastnického práva, ale v Česku se v současnosti neuplatňuje. Novým vlastníkem nemovitosti se stane obec či stát.

dietr ( 7. března 2018 18:56 )

Jestli je to pojištěné, tak budou mít hasiči brzy práci.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa