Středa 11. září 2024
Svátek slaví Denisa, zítra Marie
Oblačno, déšť 20°C

ČEZ má problémy v Bulharsku: Premiér nařídil prověření prodeje majetku společnosti

Bulharský premiér nařídil prověření prodeje majetku firmy ČEZ.
Bulharský premiér nařídil prověření prodeje majetku firmy ČEZ.  (Autor: Reuters)
Autor: ČTK, ula - 
25. února 2018
21:20

Bulharský premiér Bojko Borisov nařídil o víkendu úřadům, aby zevrubně prověřily prodej bulharského majetku české energetické společnosti ČEZ firmě Inercom. Informovala o tom bulharská tisková agentura BTA. Kvůli transakci v pátek rezignovala bulharská ministryně energetiky Temenužka Petkovová, která čelí podezření, že je na vlastníky malé a prakticky neznámé firmy Inercom napojená. Vláda v Sofii oficiálně odmítla, že by do transakce jakkoli zasahovala.

Borisov pověřil kontrolou prodeje národní daňovou správu (NAP) a Státní agenturu pro národní bezpečnost (DANS), do jejíž kompetence patří i boj proti závažné kriminalitě, včetně korupce. „Opakujeme, že vláda není do transakce mezi dvěma soukromými společnostmi nijak zapojena, ale využije veškerých prostředků, aby prošetřila všechny okolnosti a zajistila energetickou bezpečnost,“ uvedl úřad bulharské vlády v oficiálním prohlášení, ze kterého BTA citovala.

Skupina ČEZ podepsala smlouvu o prodeji svých bulharských aktiv se společností Inercom v pátek. Transakce podléhá schválení bulharského antimonopolního úřadu. Bulharský ekonomický týdeník Kapital s odkazem na své zdroje napsal, že cena obchodu je zhruba 320 milionů eur (8,1 miliardy Kč). Z toho 180 milionů eur si má Inercom podle Kapitalu půjčit od dvou nejmenovaných společností.

Jedinou majitelkou Inercomu je podle BTA Ginka Vurbakovová, s níž se ministryně Petkovová zná 20 let. Šéf bulharské parlamentní komise pro energetiku Deljan Dobrev vyjádřil obavy, zda málo známý podnik bude schopen spravovat strategický majetek v energetickém sektoru s ročními příjmy zhruba 1,8 miliardy leva (23,3 miliardy Kč). Obavy z výběru kupce a jeho schopnosti dohodu financovat vyjádřila také opozice.

Vurbakovová v rozhovoru s BTA odmítla, že by její firma měla jakoukoli podporu vlády. Zdůraznila také, že Inercom získal peníze na transakci standardní cestou, i když neupřesnila, které instituce jí potřebné finance půjčily.

„Byli jsme vybráni během velice vyčerpávajícího procesu, který přilákal množství mezinárodních zájemců a byl uspořádán a proběhl podle zákonů České republiky. Stejně jako ostatní zájemci jsme prošli mnoha stádii prověřování a museli jsme splnit řadu požadavků stanovených prodávajícím: firmou ČEZ a jejím většinovým vlastníkem, kterým je český stát. Dokázali jsme, že máme zkušenosti a schopnosti získat a vést firmy, které ČEZ prodává,“ uvedla na dotaz BTA Vurbakovová.

ČEZ vstoupil na bulharský trh ke konci roku 2004. Jeho distribuční i prodejní společnost tam obsluhuje asi tři miliony zákazníků, zejména v západní části země. Balík prodávaných společností zahrnuje sedm firem: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Orešec a Bara Group. Společnost ČEZ se rozhodla z Bulharska odejít kvůli dlouhotrvajícím sporům s místními úřady.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi