Na Němečkově místě se Machytkovi zalíbilo. Chce být řádným šéfem ostravské nemocnice

Autor: ČTK, nkov - 
15. 2. 2018
14:05

Lékař Evžen Machytka se chce přihlásit do konkurzu na ředitele Fakultní nemocnice Ostrava (FNO). Řízením zdravotnického zařízení byl pověřen dočasně, když ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) v pátek odvolal Svatopluka Němečka (ČSSD). Machytka to ve čtvrtek řekl novinářům. Uvedl, že nechystá další personální změny.

„Naopak chci stabilizovat tým a nějakým způsobem i doplnit zaměstnance fakultní nemocnice hlavně na pozici zdravotních sester, které jsou dlouhodobě přetěžovány. Vidím to jako jednu ze svých priorit,“ řekl.

Už dříve prohlásil, že množství personálu v nemocnici bylo nedostatečné. Očekává, že by řádově mohlo být přijato několik desítek sester.

Za prioritu rovněž označil spolupráci s Lékařskou fakultou Ostravské univerzity (LF OU). Pověřený ředitel se s ní dříve přel o právo na své působení v akademickém senátu a výhrady měl i k volbě děkana univerzity Arnošta Martínka, měl ji za neplatnou. Soud mu v případě sporu o účast v akademickém senátu dal za pravdu.

Machytka navíc často bývá spojován s někdejším děkanem Lékařské fakulty Pavlem Zončou, který byl ze své funkce na podzim 2016 prý za dramatických okolností odvolán. Po nástupu Machytky se Zonča, který se také pře s univerzitou, rovněž vrátil zpět na chirurgii fakultní nemocnice.

Vedení Lékařské fakulty je znepokojené

Vedení Lékařské fakulty dnes vyjádřilo znepokojení nad personálními změnami v nemocnici. Některé z nich považuje za konkrétně přizpůsobené pro Machytkovy spolupracovníky.

„Například právě návrat docenta Zonči do fakultní nemocnice. Vzhledem k velmi úzké propojenosti FNO a LF OU považujeme toto znepokojení za důvodné, neboť může mít nepřímý vliv i na lékařskou fakultu,“ uvedla proděkanka fakulty Darja Jarošová.

„Ostravská lékařská fakulta je velice mladá, měla ve svém zrodu řekněme dětské nemoci, chci jednoznačně deklarovat, že jí chci velice pomoct,“ uvedl Machytka. Dodal, že pokud existovala nějaká „válečná sekera“, chtěl by, aby byla zakopána a s fakultou je připraven spolupracovat a komunikovat.

Chystá se sejít s vedením fakulty i univerzity. Machytka v nemocnici plánuje nejen personální audit, který by měl ukázat potřeby počtu pracovníků, ale chystají se i audity týkající se například financí nebo zakázek nemocnice.

Němeček byl odvolán kvůli střetu zájmů

Ministr zdravotnictví odvolal Němečka minulý týden v pátek. Zdůvodnil to tím, že manažersky selhal, umělé navyšoval hospodářský výsledek a byl ve střetu zájmů. Němeček považuje důvody za smyšlené a tvrdí, že vláda bez důvěry si tak vyřizuje účty.

Poukázal na to, že nemocnice loni vykázala rekordní hospodářský výsledek, zisk přes 111 milionů korun. Někteří politici považují odvolání Němečka za osobní mstu premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) nebo za prostředek jeho vyjednávací taktiky vůči sociální demokracii. Babiš se ministra zdravotnictví zastal a věří, že dělá správné kroky.

Video Debata o zavedení měření kvality lékařské péče v ČR - CNC Matěj Hynek

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

( 15. února 2018 14:48 )

zase další ředitel "zeměkoule" se najednou vyrojil, snad proboha nemá přístup k pacientům. Doufám jen, že to není další experimentální zubař kombinovaný s psychiatrem v politice.

hejhej ( 15. února 2018 14:31 )

Jak může kandidovat na ředitele nemocnce, když nemá žádné manažerské zkušenosti. Vyhazuje lidi a je jen pověřený zastupováním. To hodně smrdí kariérismem.

Zobrazit celou diskusi
Další videa