Přepálený olej a špinavé fritézy: Pochybí každá šestá restaurace, zjistila kontrola

Autor: ČTK, Mii - 
12. prosince 2017
17:00

Každá šestá restaurace používala přepálené tuky či oleje pro přípravu jídel. Během dlouhodobých kontrol, které probíhaly letos od února do listopadu, to zjistila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Problémem byly i špinavé fritézy a digestoře. Uvedl to mluvčí inspekce Radoslav Pospíchal.

SZPI kontrolovala 73 restaurací a odebrala 91 vzorků. „Hodnocení se dělalo senzoricky na místě. Hodnotila se vůně, chuť, barva, konzistence a přítomnost zuhelnatělých zbytků,“ řekl Pospíchal. Následně podle něj hodnocení pokračovalo v laboratoři metodou stanovení obsahu polymerních triacylglycerolů. Každý šestý vzorek nevyhověl předpisům.

Součástí kontroly bylo i dodržování správné fritovací praxe a hygienických požadavků na fritézy. V několika případech byly fritézy znečištěné ztuhlými mastnými nečistotami, nečistoty byly i ve filtrech v digestořích.

Restauracím, které předpisy porušovaly, inspekce nařídila odstranit nedostatky. Zároveň s nimi povede SZPI správní řízení o uložení sankce. Vzhledem k častým nedostatkům budou tyto kontroly pokračovat, dodal mluvčí.

Video Jídlo z Česka: Které restaurace musíte určitě navštívit? - Adam Balažovič/BPŽ

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

ov21 ( 12. prosince 2017 18:05 )

vyjety motorovy olej ekologicky likviduji v mistnim mekáči, tvrdi ze pak maji hranolky hezkou barvu

pomooc-hori ( 12. prosince 2017 17:46 )

Čekám, že kašpar zdenekk napíše, že za to že jsou hospodský prasata může Babiš a EET.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud