„Ani mi neřekli, zda mají ženu v mrazáku.“ Petrovi zabil ženu terorista, Němci mlčeli

Autor: ČTK, dv - 
10. prosince 2017
11:20

Očekával bych, že nám německá kancléřka Angela Merkelová bude kondolovat, říká v rozhovoru Petr Čižmár, jehož manželka zemřela před rokem při teroristickém útoku v Berlíně. Naďa Čižmárová se stala jednou z 12 obětí útoku radikálního islamisty na vánoční trh. Její manžel, který tehdy prožil tři dny hrozivé nejistoty, je přesvědčen, že stačilo málo a ještě by žila. Německé úřady podle něj ale mnohokrát pochybily. Němečtí politici zase odmítli přijmout zodpovědnost, míní.

Příběh Čižmárových přinesl na podzim i Blesk.cz v rámci předvolebních debat o terorismu a bezpečnosti. V den teroristického útoku byli táta s pětiletým synem Davidem spolu, daleko od Berlína. S Naďou (†34) si Petr ještě stihl zavolat, řekla mu, že se jí na společnou návštěvu trhu s kolegy nechce, protože by měla dělat cukroví. To bylo poslední, co si řekli, pak se její telefon odmlčel. Nakonec s kolegy z práce večer vyrazila. Když se asi po dvou hodinách krátce po 20:00 chystali jít domů, vjel na trh na náměstí Breitscheidplatz kamion. 

Video Manžel Češky, která zemřela při teroru v Berlíně: Můžou za to politické chyby. - David Vaníček

Petr Čižmár dostal ještě v noci od francouzské kolegyně své ženy na Facebooku zprávu, že se nehlásí a jestli o ní něco neví. Já jsem samozřejmě nic nevěděl, zkusil jsem jí zavolat, ale telefon byl vypnutý,“ vypráví. Neviděl jsem hned tu nejhorší, pesimistickou variantu, že se něco fakt stalo. Myslel jsem si, že se do rána ozve.“

Když se neozvala, vyjel do Berlína

Když se tak nestalo, vyrazil druhý den do Berlína, kde se snažil zjistit, co s manželkou je. Zastavil se v bytě, který Naďa přes pracovní týden využívala, byl na policii a pátral i v jedné z berlínských nemocnic. Už jsem si uvědomoval, že ta situace může být vážná,“ vzpomíná devětatřicetiletý inženýr. Snažil se také dovolat na speciální linku, která ale pod náporem kolabovala. „Když jsem se pak dovolal během dne, tak mi akorát říkali, že na seznamu není,“ líčí.

Večer Čižmár strávil asi dvě hodiny vyplňováním různých formulářů na oddělení pohřešovaných osob. Od policie se dozvěděl pouze to, že pro identifikaci potřebuje otisky prstů, DNA a údaje od stomatologa. Vysvětlili mně, že potřebují k identifikaci tyhle věci – a jinak že mně nic říct nemůžou,“ podotýká Čižmár, kterého několikadenní nejistota frustrovala.

„Kdyby alespoň řekli: Dobře, situace je ta, že tady máme v mrazáku nejspíš vaši manželku, je to tak na 95 procent, ale na 100 procent vám to můžeme říct, až uděláme všechnu tuhle identifikaci. To mně klidně říct mohli, nemusel bych čekat tři dny. Nenapadlo mě, že v Německu je možné, že jim někde přebývají mrtvoly a oni to neřeknou, ten způsob, jakým postupovali, byl zvláštní,“ kritizuje chaos po útoku Čižmár. 

Nejhorší obavy nakonec večer 22. prosince potvrdila návštěva policistů a posléze i českého velvyslance v Německu Tomáše Podivínského. Druhý den Čižmárovi volal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, později ho na Hrad pozval prezident Miloš Zeman. Český stát se zachoval velice dobře a hezky,“ říká Čižmár, který na německé straně postrádal podobnou reakci.

Video Naďu Čižmár (†34) zabil islamista v Berlíně: Její syn vzpomíná u obrázku a přemýšlí o zločincích. - David Vaníček

První psaní z kancléřství mu přišlo až téměř po roce, šéfka vlády Merkelová několikrát odmítla setkání s pozůstalými a ani jim dopisem či telefonicky nekondolovala. „Kdybych já byl na jejím místě, tak já bych určitě kondoloval,“ je přesvědčen Čižmár, podle něhož je to slušnost. „Já jsem nevěděl, proč se rozhodla s námi nekomunikovat. Já se jí na to rád zeptám, pokud k tomu budu mít příležitost,“ poznamenává. Dostat by ji měl 18. prosince, kdy se Merkelová sejde s pozůstalými, kteří jí nedávno napsali velmi kritický otevřený dopis.

Německá neochota

Neochota německých politiků přijmout zodpovědnost i přes spoustu chyb, které se v případu tuniského teroristy staly, je jednou z věcí, které Čižmárovi dodnes vadí. Působilo to na mě tak, že by pro ně možná bylo nejlepší celou věc zamést pod koberec. Budeme to ignorovat a budeme dělat, že se nic nestalo,“ popisuje svůj dojem. Dodnes nechápe, jak mohl vrah jeho ženy, recidivista, být na svobodě. „Není možné, aby takhle běhali po Evropě, vzhledem k tomu, co všechno už třeba tenhle spáchal,“ nechápe nečinnost bezpečnostních složek.

Za uplynulý rok ale narazil i na politiky, kteří se angažovali. Vládní zmocněnec pro oběti útoku Kurt Beck mu například pomohl při hledání školy pro šestiletého syna, poté co se v létě přestěhovali do Drážďan. Našly se také soukromé osoby, které jim daly finanční podporu, pomohl i Červený kříž.

Vedle setkání s Merkelovou teď Čižmára a jeho syna čeká i účast na vzpomínkové akci, při níž bude 19. prosince na místě útoku odhalen památník, který připomene oběti. Na jednom ze schodů vedoucích k Pamětnímu kostelu císaře Viléma na náměstí Breitscheidplatz bude i jméno Nadi Čižmárové.

Ta věc ještě rozhodně není uzavřená,“ říká o svých pocitech Čižmár, který by rád, aby se na jeho manželku a další oběti nezapomnělo. Hlavní je teď pro něj vrátit se pokud možno do běžného života a vychovat syna Davida tak, aby byl tragédií co nejméně postižen. „Naším cílem je vést úplně co nejnormálnější život, v rámci možností. Uvidíme, jak nám to půjde.“

tgbg ( 11. prosince 2017 11:37 )

Mohli žít v Česku. Nechtěli. Byla to jejich volba. Pokud vím, tak Angela Merkelová gondolovala všem krátce po události.

sylvie59 ( 10. prosince 2017 21:17 )

Nerozumím jedné věci. Pán je s tím Německem hluboce nespokojen, přesto tam i nadále dlouhodobě žije. Teď se přestěhoval do Drážďan, kde sehnal lepší práci. Proč se nevrátí zpátky do Čech? Nebo ať si stěžuje na poměry v zemi, kde žije. Co my s tím jako?

janair ( 10. prosince 2017 19:29 )

Merk..lova je hnusna hyena kterou by patrilo dostat za mrize a nepustit ven

agfor ( 10. prosince 2017 18:03 )

Merkelovic Milka asi neměla čas, protože musela vítat další slimáky a chce, abychom její hosty živili my.

iFender ( 10. prosince 2017 16:16 )

Praxe v BRD je takova.Ti chudaci utecenci nerikam vsichni napadaji zeny ochmatavaji je ,kradou a obchoduji s drogama.Kdyz je zatknou (oni se smeji)tak je zase za par hodin pusti zase na svobodu .Prikaz zhora.Viz. Berlin hlavni mesto!!! Ti to vedou a obcane je zase volili.Neco dostala AfD,ale v podstate nic neovlivni a jede se postaru!Dobrou noc Deutschland.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud