Zemanovi vadí promlčení obvinění u lihové mafie. Šéf žalobců podal dovolání

Autor: ČTK, Mii - 
19. 10. 2017
16:50

Případ lihové mafie znovu projde soudním řízení. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání v neprospěch pěti odsouzených, nesouhlasí se zastavením stíhání v části původní obžaloby. Justice za rozsáhlé nelegální obchody s nezdaněným lihem i přes zastavení stíhání uložila mnohaleté tresty. Nejpřísnější dostal Radek Březina, který si má odpykat 13 let vězení.

O prvním podaném dovolání v kauze lihové mafie vypovídá záznam v databázi InfoSoud.

„Dovolání se týká části původně žalovaného jednání, pro které bylo trestní stíhání obviněných pro promlčení zastaveno. Nejvyšší státní zástupce má za to, že k promlčení nedošlo a je na místě i o této části žalovaného skutku meritorně rozhodnout,“ řekl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. Doplnil, že dovolání se týká „R. B. a dalších čtyř obviněných“.

Část kauzy, proti které podal Zeman dovolání, zahrnuje podvody s lihem v Ostravě v letech 1998 až 2001. Krajský soud tuto část kauzy v prosinci roku 2015 zastavil kvůli promlčení. Z tohoto důvodu tehdy také původně vyčíslenou škodu 6,7 miliardy korun snížil na 6,39 miliardy korun. Žalobce Miroslav Stoklásek proti tomuto usnesení o zastavení trestního stíhání podal stížnost. Vrchní soud, který o odvolání v kauze rozhodoval v červnu letošního roku, mu však nevyhověl.

V případu s rekordní škodou na daních přesahující šest miliard korun bylo obžalováno osm mužů, sedm z nich bylo podle obžaloby členy organizované skupiny. Kromě Radka Březiny soudy potrestaly také jeho bratra Tomáše. Jako spolupracující obviněný dostal nejprve čtyři roky vězení, Vrchní soud v Olomouci ale trest zvýšil na šest let.

Vrchní soud rozhodl také o propadnutí veškerého majetku Březinových. Nepodmíněné tresty uložil vrchní soud ještě dalším čtyřem lidem, případ správce nemovitostí Ivana Kováříka a Tomáše Pantlíka ale vrátil zpět krajskému soudu. Škoda na spotřební dani podle vrchního soudu činila 5,6 miliardy korun.

Lihová mafie podle rozsudku obchodovala s nelegálním lihem v letech 2004 až 2013. Obžaloba ale původně obsahovala i obchody z dřívější doby. Líh, který neprošel denaturací, ukrývali obchodníci v podzemních nádržích v areálu Morávia-Chem, kterou skrytě vlastnil Radek Březina. Líh nezatížený spotřební daní poté odváželi přímo odběratelům nebo do tajných skladů. Soud množství lihu vyčíslil na 20,8 milionu litrů.

Odborník na návykové látky Karel Nešpor o hrozbách alkoholu:

Video Nešpor: Alkohol je největším zlodějem let, které lidstvo ztratí v důsledku nemoci nebo smrti. - Tým dopravní bezpečnosti
360p

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa