Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, sněžení -3°C

„Vichřice poničila třetinu vesnice.“ Zdrcený starosta popsal zkázu Bohuslavic

Autor: pk - 
12. srpna 2017
13:30

Nic takového jako starosta nezažil. Jiří Tojnar pro Blesk.cz pohnutým hlasem přiblížil větrnou smršť, která se v pátek odpoledne prohnala Bohuslavicemi na Náchodsku. A poničila tu na 80 domů. Podle něj se zkáza dotkla zhruba třetiny obce s tisícovkou obyvatel. Škody jdou do milionů a jejich odstranění potrvá týdny, jedinou dobrou zprávou je to, že se nikomu nic nestalo.

„Nic podobného za svého působení v obci nepamatuji,“ řekl starosta Bohuslavic Tojnar. „Vichřice poničila jednu třetinu vesnice. Domy jsou bez střech a krovů. Přes to všechno se nikomu nic nestalo,“ zmínil pro Blesk.cz.

Starosta dále uvedl, že v obci napáchané škody pomáhá odstranit sbor hasičů, ke kterým se přidává sbor dobrovolných hasičů. „Nejdříve jsme chtěli zprovoznit místní silnice a odstranit ty největší škody. Je toho však mnohom víc na práci. Popadané stromy přes silnici, ohnuté či vyvrácené dopravní značky, poničená obydlí, to vše je potřeba dát do pořádku,“ zmínil.

Budu rád, když opravy stihneme do zimy“

Největší problém však starosta v tuto chvíli vidí v odpojení od proudu: „V obci je nyní nejvíce potřeba obnovit elektrická vedení. Ničivá vichřice poničila elektrické dráty a my jsme nyní odstřihnutí od proudu.“

„Čekají nás týdny odstraňování všech napáchaných škod. Budu rád, když to stihneme do zimy,“ dodal zdrcený starosta. Občané se snaží dát následky pátečního řádění živlů do pořádku.

Občané Bohuslavic o páteční pohromě:

Dalé o větrné smršti pověděl ČTK Svatoslav Jeník, kterému smršť poškodila část střechy a poničila zahradu. „Byl to mžik, šlo to ve dvou fázích, na konci vesnice se asi srazila teplá a studená fronta a pak už to frčelo. Jeden ze sousedů říkal, že viděl, jak se na vesnici valí dvě točící turbíny úplně mléčného vzduchu.“

Problémy mu také dělá, že nejde elektřina. „Mražáky vyházíme, protože elektřina půjde asi až v pondělí kvůli poničeným přivaděčům. Máme alespoň dobrý zážitek, ale hlavně že jsme v cajku,“ řekl Jeník, který se po větrné smršti snažil dovolat meteorologům, aby se ujistil, že už další nápory větru nehrozí. „Zklamalo mě, že mě odkázali jen na placenou linku, takže jsem raději zavolal svým známým na hradecké letiště, kteří mi řekli, že už je to naštěstí pryč,“ řekl Jeník.

Skutečnost, že při větrné smršti nebyl v obci nikdo zraněný, označila za obrovské štěstí sedmašedesátiletá žena žijící v domku na dohled od kostela. Vítr poškodil střechu jejího domu, zlomil hrušeň v rohu zahrady a zdemoloval skleník. Na zahradě leží také kusy plechu a střešních tašek z okolních domů. „Byla to jen chvíle a taková spoušť, žiju tady celý život a nikdy jsem nic podobného nezažila,“ říká žena do řevu motorových pil, kterými muži rozřezávají popadané stromy.

Přímo u hlavní silnice na Hradec Králové vzal vítr z rekonstruovaného domu celou střechu, na místě dnes dopoledne jeřáb sundával komín, který vichr vyvrátil, na trávníku u domu ležely rozházené kusy štítové zdi. „Komín byl úplně nový. Odneslo to celou střechu a dokonce zbořilo nově postavené příčky v prvním patře,“ řekla žena postávající na zahradě vedle vyvrácených stromů.

K domu mezitím přicházeli další pomocníci s pracovními rukavicemi, které žena rozesmála svým prohlášením, že původně rekonstrukci domu neplánovali takhle rozsáhlou. „Hlavní ale je, že se nikomu nic nestalo,“ podotkla.

Pohroma, kterou za sebou zanechala vichřice v Bohuslavicích:

Video  Bohuslavicemi se prohnala větrná smršť. Poničila 80 domů  - Kamila Králová / Facebook
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud