Pozor na „zobání“ zdravých semínek: Nadměrná konzumace může skončit operací

Autor: ula - 
31. 7. 2017
06:10

Jsou moderní a ke zdravé stravě bezpochyby patří. Škála rostlinných semínek, která si lidé sypou do jogurtů, ovocných nápojů nebo je pojídají jen tak, je dnes velmi široká. I zdánlivě nevinné semínko však musíme zařazovat do jídelníčku s rozumem a mírou. Platí to zejména o populárních chia semínkách.

„Je nutné si uvědomit, že semínka – obzvláště chia – na sebe dokážou navázat velké množství vody a dokážou zvětšit svůj objem až dvanáctkrát. To může vést až k endoskopické operaci. O takovém případu jsem již ve své praxi slyšela,“ říká nutriční terapeutka z poradny Incare Jana Šulcová.

Přiměřené dávkování rozličných druhů semínek lze však jednoznačně doporučit. Třeba nejvíce užívané lněné semínko obsahuje velké množství bílkovin, vlákniny a n-3 nenasycených mastných kyselin. Tady se ovšem zase doporučuje tato semínka před užitím namlít, jelikož bez rozkousání projdou zažívacím traktem celá a cenné látky se nemohou řádně vstřebat. A zase užívat v přiměřeném množství. I jinak prospěšné látky mohou za určitých okolností způsobit zdravotní potíže.

VIDEO: Výživová expertka: Pečivo nevynechávejte, lepek zdravým neškodí

Video Výživová expertka: Pečivo nevynechávejte, lepek zdravým neškodí. - Andrea Ulagová, Daniela Pilařová

Pozor na kombinování s léky

„Je důležité dodržovat doporučené denní dávky. Hlídat množství se určitě vyplatí lidem, kteří se snaží zredukovat svoji váhu, jelikož se jedná o bohatý zdroj energie. Některá semínka se nemusí slučovat s léky, které lidé užívají. Doporučení by měli lidé najít na příbalovém letáku k lékům a v případě nejasností určitě doporučuji poradit se s lékařem“, vysvětluje Šulcová.

15 gramů chia semínek denně

Nic to však nemění na tom, že právě lněné semínko odborníci doporučují díky n-3 nenasyceným kyselinám lidem, kteří nejedí ryby. Zmiňovaná chia semínka, jinak šalvěj hispánská, jsou zase doporučovaná diabetikům.

Vzhledem k tomu, že semena absorbují poměrně velké množství vody a současně mají velké množství rozpustné vlákniny, pomáhají pozvolna uvolňovat energii ze sacharidů do krevního oběhu. Z toho důvodu si chia semínka oblíbili právě pacienti s cukrovkou. Kromě bílkovin a vlákniny obsahují chia semínka populární antioxidanty, vápník, železo, zinek, fosfor a hořčík.

Jen se musí pamatovat na množství. Denní doporučená dávka chia semínek je 15 g.

„Vše, co v životě děláme, musíme dělat s rozumem a mírou. O jídle to platí dvojnásob. Vyvážená pestrá strava je důležitým základem celkového zdravotního stavu,“ dodává nutriční terapeutka.

Přečtěte si více o Chia semíncích ZDE

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

jana999 ( 31. července 2017 07:42 )

žádná chia semínka nejezte, je to drahé, věčně problematické co se týče plísní, pesticidů, víc vám to ublíží než přinese, naše bábrle to ani neznala a dožila se 106 let

Zobrazit celou diskusi
Další videa