Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Natálka se utopila na Orlíku, chlapec na Slapech. Jak se vykoupat bezpečně?

 • Autor: ula - 
  14. 7. 2017
  05:40

  V Česku se loni utopilo 181 lidí, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). I když je to nejméně za deset let, statistiku zvyšují právě prázdniny, kdy zemřela téměř čtvrtina všech utonulých. Sedmi z nich bylo navíc méně než 15 let. Letos budou ve smutné statistice i dvě děti utonulé v červenci – šestiletá Natálka a pětiletý chlapec. Připomeňte si, jak správně zachránit někoho, kdo se topí a jak se bezpečně vykoupat. A jak nebezpečný může být alkohol.

 • 1.Děti utonulé v přehradách

  Šestiletá Natálka vyrazila s ostatními dětmi z dětského domova v Nymburku na přehradu Orlík. Během koupání se ale ztratila vychovatelce z dohledu. O dvě hodiny později našli záchranáři holčičku utonulou.

  Stejně smutně skončilo i hledání pětiletého chlapce na Benešovsku. Našli ho utopeného v přehradě Slapy.

   

  Podívejte se na video, které ukazuje, jak těžké je uhlídat děti na vodní ploše:

  Video  Horor v bazénu: Dokázali byste najít topící se dítě dříve než plavčík?  - youtube_ Lifeguard Rescue_bpž
  Video se připravuje ...

 • 2.181 utopených za loňský rok

  „Nejvíce osob, celkem 61, vloni utonulo při pádu do přírodní vody, například do rybníka nebo řeky. Jednalo se o 33,7 procenta případů utonutí. V 19,3 procenta nebyl způsob utonutí určen,“ uvádí Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ.

   

  „Sedmi utonulým bylo méně než 15 let. Pět z nich bylo dokonce mladších čtyř let. Počty utonulých dětí meziročně kolísají na nízkých hodnotách. U většiny těchto úmrtí není určen přesný způsob utonutí,“ doplňuje Jana Křesťanová z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

   

  Nejvíce případů utonutí bylo vloni zaznamenáno ve Středočeském kraji, konkrétně 22. Nejméně pak v Libereckém kraji, kde utonulo pět osob. Nejhorším obdobím byly letní prázdniny, kdy zemřela téměř čtvrtina všech utonulých.

  Víte, jak zachránit tonoucího? (Ilustrační foto) Víte, jak zachránit tonoucího? (Ilustrační foto) | Profimedia

 • 3.Zapomeňte na alkohol

  Mezi utonulými převažují muži. Vloni se jich utopilo 143, zatímco žen pouze 38.


  U některých se později prokáže vliv alkoholu. Mluví se ale o tom, že číslo je mnohem vyšší – alkohol prý může hrát roli až u dvou třetin utopených. Přitom je ve vodě velmi rizikový, protože vede k přeceňování vlastních sil a schopností.

   

  Velký problém hrozí u plavců i u vodáků. Podle průzkumů až 87 procent z nich považuje alkohol za povinnou výbavu na vodu. Přes polovinu vodáků pije pivo i tvrdý alkohol. Mnozí jej navíc nekombinují s nealkem, a tak jim o to více hrozí i dehydratace, úpal či úžeh.

  Víte, jak zachránit tonoucího? (Ilustrační foto) Víte, jak zachránit tonoucího? (Ilustrační foto) | Profimedia

 • 4.Desatero, jak se chovat při plavání

  1. Nechoďte se koupat sami, nepodceňujte nebezpečí vody.
  2. Neplavte a neskákejte do vody v neznámých místech.
  3. Plavte jen v určeném prostoru za dozoru plavčíka. Pak máte záruku pomoci, případně záchrany života.
  4. Nechoďte do vody, jste-li rozpálení nebo unavení. Plavte nejdříve hodinu po jídle.
  5. Neplavte daleko od břehu. Máte-li tuto potřebu, zajistěte si vhodný doprovod.
  6. Neplavte do plavební dráhy a blízkosti plavidel.
  7. Na plavidla patří děti pouze s řádně oblečenou a upevněnou záchrannou vestou.
  8. Nekoupejte se v blízkosti jezu, přehrady či hráze.
  9. Důvěřujte členům vodní záchranné služby. Uposlechněte jejich pokynů a nepřekážejte jim v práci.
  10. Mějte u sebe vždy nějakou záchrannou či plovoucí pomůcku.

   

  Během veder v červnu se utopil muž v Plzni:

 • 5.Na děti dávejte obzvlášť pozor

  • Malé děti nenechávejte u vody ani na chvíli bez dozoru. Velmi nebezpečná jsou i zahradní jezírka a malé bazénky. Pamatujte na to, že dítě je schopno se utopit i v pár centimetrech vody.
  • Starší potomky poučte, aby se nekoupali na neznámých místech. Nikdy by neměli chodit k vodě sami, ale ve skupině, aby tam byl někdo, kdo může poskytnout pomoc a zavolat záchrannou službu.
  • Pokud by děti skákaly do vody, je třeba vždy prověřit její aktuální stav. Stačí, když bude na dně kámen, zapíchnutá větev či kmen a neštěstí je na světě. Lepší je se těmto aktivitám zcela vyhnout.
  • Děti u vody by nikdy neměly přeceňovat své síly, nedat na hecování či posměšky ostatních. Neplavat tam, kam si netroufají. Nekoupat se u jezů či hrází a nikdy v místech, kde je koupání zakázáno!
  • Až 60 procent dětí se utopí proto, že polevila pozornost jejich rodičů. Nejčastějšími oběťmi jsou chlapci od jednoho do čtyř let, v případě starších dětí je pak nebezpečné koupání na neprověřených místech. Nepomůže ani to, že jsou jinak dobří plavci.
  • Velké procento letních úrazů vzniká kvůli skokům do vody. Ty často vedou ke zlomeninám páteře s trvalými následky včetně ochrnutí, a mohou být i smrtelné.
  • U 40 procent poranění krční páteře bývá zároveň poškozena i mícha. Také plavání na větší vzdálenosti a přeceňování sil může způsobit, že se děti už na břeh nevrátí.

  Víte, jak zachránit tonoucího? (Ilustrační foto) Víte, jak zachránit tonoucího? (Ilustrační foto) | Profimedia

 • 6.Suché a vlhké tonutí

  Existují dva druhy tonutí suché, kdy se do plic nedostane voda a dochází k reflexivní křeči svalů hrtanu se zástavou dýchání. A pak vlhké (mokré), při kterém se do plic voda dostane. Zvlášť při vniknutí slané mořské vody či chlorované vody hrozí otok plic. Nebezpečí těžkého otoku hrozí i po pár hodinách od vytažení z vody, mluvíme o tzv. sekundárním tonutí.

  Víte, jak zachránit tonoucího? (Ilustrační foto) Víte, jak zachránit tonoucího? (Ilustrační foto) | Profimedia

 • 7.Vytáhnutí tonoucího z vody

  Pozor, to může být nebezpečné, proto je třeba přemýšlet a zhodnotit situaci předem. Je-li to možné, zachraňujeme ze břehu s pomocí jakýchkoli pomůcek (např. klacek, tyč, lano). Vždy zvažte, zda riziko nehrozí i zachránci (povaha vodního toku, fyzická převaha tonoucího apod.), tonoucí ho může snadno stáhnout pod hladinu. Proto je třeba k němu připlavat zezadu, případně nechat upadnout do bezvědomí, a hned poté odtáhnout k břehu.

  Jak zachránit tonoucího? (Ilustrační foto) Jak zachránit tonoucího? (Ilustrační foto) | Profimedia.cz - ilustrace

 • 8.Vždy volejte záchrannou službu

  Záchrannou službu volejte ideálně ještě před vytažením člověka z vody. Zjistěte životní funkce, uvolněte dýchací cesty, zahajte okamžitou resuscitaci. Nevylévejte vodu z dýchacích cest – vstřebává se sama, resuscitaci zahajte pěti vdechy do úst. Svlékněte hlavně mokré oblečení – hrozí totiž podchlazení.

  Víte, jak zachránit tonoucího? (Ilustrační foto) Víte, jak zachránit tonoucího? (Ilustrační foto) | Profimedia

agfor ( 14. července 2017 11:51 )

Nějak moc utopenejch. Mělo by se zakázat stavět přehrady.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud