Psi v části útulků trpí, varuje fotografka Mirka. Někde už pomohla ke změně
Ne všechna zvířata v útulcích se mají dobře, upozorňuje fotografka Miroslava Brázdová svým dílem. Lidem doporučuje, aby si předtím, než začnou některý útulek podporovat, do zařízení zajeli. A porozhlédli se, jak to tam vypadá. Je totiž otázkou, jestli se materiální nebo finanční pomoc dostane až k pejskům, nebo skončí jinde.
Miroslava Brázdová se snaží zvířatům v útulcích pomáhat už řadu let. Fotí je a pořádá pro ně sbírky. Za dobu své dobrovolnické práce ale odhalila v útulcích i řadu nekalých praktik. Ne vždycky jde pomoc tam, kam má, nebo zvířata žijí v nedůstojných podmínkách. Problém vidí Brázdová v legislativě.
„Chci, aby se i zákonodárci zamysleli a konečně došlo ke změnám v legislativě tak, aby zvířata netrpěla a parazitům neprocházelo jejich hnusné jednání,“ uvedla fotografka a dobrovolnice v jedné osobě.
Podle Brázdové zvířatům často nepomůže ani kontrola Krajské veterinární správy. „Pokud nemá třeba useklou nohu, úředníci nevidí, že je zanedbaná péče. Dobrovolníci tak pak suplují státní úředníky a mnohdy jednají na svou pěst, a to bohužel i nelegálně, jen aby zachránili zvíře z rukou tyrana. Někteří lidé, kteří roky provozují útulky a depozita, podle mého názoru trpí Diogenovým syndromem (syndrom hromadění, pozn. red.),“ zmínila fotografka.
V problematických zařízeních, ve kterých fotila, se podle ní podmínky sice zlepšily, varuje ale předtím, že můžou existovat další místa, ve kterých psi trpí.
Na fotografiích, které Miroslava Brázdová vystavila, jsou například zvířata z útulku Žim – Nadace Tlapka, který právě prochází rekonstrukcí. A z útulku Hněvice, který je v současné době uzavřený.
Žim je v rekonstrukci
V útulku Žim pracují na zlepšení. Majitel dostal upozornění na špatné zacházení se zvířaty, následně se tady vyměnili ošetřovatelé a začala rekonstrukce.
„Útulek byl ve špatném stavu, podařilo se nakonec vyměnit ošetřovatele a od 15. března útulek prochází rekonstrukcí a dává se dohromady. Byli tam dva ošetřovatelé, kteří to nechali dojít takhle daleko. Teď se útulek hlídá a je otevřený veřejnosti. Předtím byl zavřený, pouštěli jen do určitých prostor a podobně,“ uvedla Kristýna, která se v útulku stará o adopce a komunikaci s veřejností.
Zájmový chov v Hněvicích skončil
Hněvice už útulek nemají. Na nátlak lidí, podle kterých šlo spíš o množírnu, skončil. „Pán to měl jako zájmový chov, neměl platnou evidenci a nevedl účetnictví, peníze, které dostával, obvykle nešly do psů, ale na jeho exekuce. Množil svoje psy, většina štěňat umírala. Já jsem byla původní dobrovolnice, která uvedla Hněvice do povědomí lidí,“ řekla bývalá dobrovolná spolupracovnice Kateřina. Původní majitel si chce podle Jechové zřídit podobné zařízení jinde.
Zvířata nakonec našla v bezpečí, jakkoli Brázdová do útulku osobně nepřišla. Pouze požádala zdejší dobrovolníky o to, aby jí zaslali fotografie. „Znám Mirku jen přes Facebook, v Hněvicích nikdy nebyla, jen mě poprosila o fotky, aby je mohla uveřejnit na plakátu v boji proti pofiderním útulkům,“ dodala Martina, druhá ze zdejších dobrovolnic.
Tak ty by ses psům věnoval,až budou lidi zabezpečeni.Péče o zvířata, za které je člověk zodpovědný, jsou zbytečně vyhozené peníze? A co ten váš z.a.s.r.a.n.ý sport, do kterého jdou miliardy a co to zbrojení za miliardy? To ti nevadí?????
