Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Polojasno, déšť 26°C

Česká zbrojovka hlásí rekordní tržby. Prodala 300 tisíc zbraní za 4 miliardy

Autor: ČTK, Mii - 
31. května 2017
17:42

Česká zbrojovka z Uherského Brodu loni dosáhla rekordních tržeb zhruba čtyři miliardy korun. Rekordní byl i zisk 600 milionů korun. Meziročně firma rostla o více než deset procent, což je způsobeno zejména růstem výroby. Loni podnik prodal přes 300 tisíc zbraní, přičemž export se na prodejích podílel 90 procenty. Na tiskové konferenci brněnského zbrojařského veletrhu IDET to řekl ředitel firmy Lubomír Kovařík.

„Obchodovali jsme se 100 zeměmi. Největší exportní teritoria jsou Evropa, Thajsko, Kanada a především USA,“ řekl Kovařík. Ve Spojených státech působí i dceřiná firma a brzy by se zde měla otevřít nová továrna.

„Chceme se dostat do amerických ozbrojených složek, ještě se rozhodujeme, v kterém státě budeme vyrábět. Příští rok už bychom tam chtěli vyrobit 10 000 až 20 000 zbraní. Je to investice v milionech dolarů,“ uvedl Kovařík.

Na trh uvádí zbrojovka několik novinek, radikálně modernizuje výrobní zařízení. Postupně naplňuje dlouhodobý cíl dostat se se všemi svými typy zbraní do českých ozbrojených složek. „Doděláváme bojové pušky a pušky pro přesnou střelbu. Letos, předpokládám, ukončíme ověřovací sérii a příští rok zahájíme sériovou výrobu,“ řekl Kovařík.

Úspěšná je firma i v civilní výrobě, věnuje se automobilovému a leteckému průmyslu, tvoří zhruba desetinu tržeb a zhruba čtvrtina míří na český trh.

Zaměstnance si firma sama pěstuje

S postupným růstem také souvisí stálé zvyšování počtu zaměstnanců, aktuálně jich má podnik zhruba 2000. Přestože nové kvalifikované techniky nachází obtížně, těží ze spolupráce se školou, která se jmenuje Centrum odborné přípravy technické a funguje přímo při České zbrojovce. „Takto si připravujeme střední technické kádry a jednou za dva až tři roky otevíráme ve spolupráci s ostravskou Technickou univerzitou obor konstruktér a technolog,“ uvedl Kovařík.

Devadesát procent akcií zbrojovky patří společnosti EHC CZUB, SE, kontrolované René Holečkem, zbylých deset procent členům představenstva. Firma funguje od roku 1936, nyní má kromě mateřského závodu v Uherském Brodě výrobu i v Brně, na Slovensku a v USA.

Podívejte se na pistole CZ P-10 C od České zbrojovky v akci:

Video  Pistole CZ P-10 C od České zbrojovky  - Česká zbrojovka
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud