Jak vrah Kajínek ustojí cestu z vězení? Svět se za 23 let hodně změnil

 • Autor: Zuzana Zelenková - 
  13. 5. 2017
  05:30

  Dvojnásobný nájemný vrah Jiří Kajínek se po 23 letech podívá na svobodu. Jenže to pro něj bude zřejmě znamenat i řadu novinek. Podle rozhovoru, který jeho přítelkyně poskytla deníku Právo, Kajínek život venku sleduje. Řadu věcí ale poznal zběžně nebo vůbec. Pojďte se podívat, čemu by se mohl divit.

 • 1.Obtížné začlenění

  Návrat na svobodu, navíc po tolika letech, znamená velký šok. Pro vězně je důležité, aby se měl kam vrátit. Aby mu někdo byl ze začátku nápomocný a měl zázemí. Navracení do společnosti a do práce je poměrně dlouhý a složitý proces. To potvrzuje i Pavel Zvolánek, předseda Vězeňské duchovenské péče a kaplan nejstřeženější věznice ve Valdicích.

   

  „Je důležité, aby měl propouštěný nějaké zázemí, potom je to pro něj jednodušší. Pokud má zájem, můžeme propouštěného nakontaktovat na nějaké křesťanské společenství, které mu také může pomoci,“ řekl Zvolánek. 

   

  Kromě toho jsou ale i další důležité věci, bývalý vězeň především musí sám chtít žít zase ve společnosti. Podle statistik se totiž až 70 procent propuštěných vrací zpátky za mříže. „Musí mít snahu a chtít se začlenit, fungovat a pracovat. Už ve věznici se může dozvědět o možnostech, které nabízí stát, neziskové organizace a církve. Takže ty možnosti dotyčný má. Pokud nemá zázemí a zajištění, je to pro něj na svobodě složité,“ doplnil Zvolánek.

  Video Zeman dá Kajínkovi milost. Co vše řekl o dvojnásobném vrahovi? - Blesk TV
  720p 480p 360p 240p

  Jakmile za člověkem zaklapnou brány vězení, má v kapse peníze na cestu do místa svého trvalého bydliště. „Pustí ho z brány a potom je na něm, co zvolí, co s těmi penězi udělá. Někdy jde do hospody a utratí to, za pár hodin, dní, týdnů, měsíců se zase vrátí,“ přiblížil Zvolánek.

   

  Pro propuštěné můžou být velmi složité naprosto obyčejné věci. Svět se totiž změnil. V případě, kdy dotyčný proseděl ve věznici 20 let, je to všechno ještě trochu těžší. „Nedávno jsem doprovázel člověka, který také vycházel z věznice po 20 letech, podobně jako pan Kajínek. Ten člověk nevěděl, jak si koupit kalhoty nebo jakékoli oblečení. Nevěděl jak na to. Přitom šlo o poměrně mladého člověka, kterého zavřeli, když mu bylo něco přes dvacet let,“ vyprávěl Zvolánek.

 • 2.Moderní vlaky

  Jiří Kajínek se těžko kdy svezl tak rychlým a pohodlným vlakem. Soupravy, které hrkaly po kolejích, v zimě v nich byla ukrutná zima a v létě zase horko, pomalu mizí z českých železnic. Za to máme rychlé, pohodlné a klimatizované Pendolino.

   

  U nás se tyto vlaky zkušebně objevily v roce 1989. První souprava se do Čech dostala v roce 2003. Z Prahy do Brna začalo jezdit o dva roky později.

  Za půlhodinové zpoždění pendolina dostane každý cestující od 20. září 100 Kč.Za půlhodinové zpoždění pendolina dostane každý cestující od 20. září 100 Kč. | 

 • 3.Mobily pro každého

  Už v roce 1991 se u nás objevil první operátor, Eurotel. Ceny přístrojů i služeb byly ale tehdy horentní. Nemohl si je dovolit každý. Těžko by někdo řekl, že za dvacet let bude mít v kapse placičku, ze které se bude dát volat, psát, nahradí počítač a zasurfujeme si po internetu.

  EET se bude týkat i předplacených mobilních karet.EET se bude týkat i předplacených mobilních karet. | 

 • 4.Počítač, internet a Wi-Fi

  Počítače v době, kdy šel Kajínek do vězení, také vypadaly poněkud jinak. A hlavně byly výrazně pomalejší. Široká veřejnost používala operační systém DOS, i když v roce 93 dobývají svět PC Windows s verzí 3.1. Dnešní počítače jsou mnohem rychlejší a často se zmenšily do praktických notebooků. Surfujeme po internetu. Kde jsou ty časy, kdy bylo k dispozici připojení přes pevnou linku a to ještě jen tak na hodinku večer doma. Dneska si vezmeme notebook, netbook nebo tablet a sedneme si do kavárny nebo do obchoďáku, kde je Wi-Fi.

  EET se bude týkat i předplacených mobilních karet.EET se bude týkat i předplacených mobilních karet. | 

 • 5.Výrazně vyšší ceny

  Ceny a platy se od začátku devadesátých let poněkud proměnily. A stejně tak se změnily obaly, ve kterých se potraviny prodávají. Třeba mléko v sáčku už si Jiří Kajínek koupí jen v retro akcích. Taky zmizelo norkové mýdlo, nebo indulona v hliníkové tubě. Za to přibyla spousta plastových obalů. Chleba stojí místo sedmi korun 30 a víc. A do kina se za pětikorunu taky nepodíváme.

  Letos je nejdráž! Ale máme víc peněz.Letos je nejdráž! Ale máme víc peněz. | 

 • 6.MP3 přehrávače a flashky

  Kazety, CD, diskety. To všechno Kajínek vidět mohl a nejspíš i viděl. Za to MP3 přehrávače a flashky asi nepoznal. V podstatě v provedení, ve kterém přehrávače známe dneska, je představila firma Audio Highway v září 1996. Komerční výroba USB flash disků přišla v roce 2000. První byly firmy IBM a Trek Technology – flashky měly tehdy kapacitu 8 MB, tedy pětinásobek běžné diskety.

  Rus sestrojil USB flash disk, který usmaží počítač.Rus sestrojil USB flash disk, který usmaží počítač. | 

Doporučujeme
prochaskanamoste ( 13. května 2017 13:24 )

mirkazam ( 13. května 2017 13:09 )

ganzanie...ty chudinko,nechej si prosím ty svoje rádoby-moudra od cesty.Číst ty tvoje nesmysly,tak to je zážitek !!!Při tom psaní si dozajista ucvrkáváš a vyješ nad svoji originalitou...ale bohužel !!!

nika70 ( 13. května 2017 11:47 )

to bude jistě náš rómský spoluobčan, takhle píšou všichni ;)

nika70 ( 13. května 2017 11:45 )

Přesně, on jen svět zbavil (pokud to byl on) jen dalších prevítů, kteří by dál šířili kriminální činnost. Nevraždil děti a stařenky jako jiní vrazi, co se po letech dostanou zase ven a pokračují v tom dál. Navíc Kájínek bude mít dost rozumu na to, aby se tam už nevrátil. A prachy bude mít na slušný život, tak proč by si to měl pokazit?!

nika70 ( 13. května 2017 11:42 )

Tak on nebyl zavřený 23 let ve sklepě. Snad měl celou dobu informace o dění a ty prachy, co dostal za film si ještě náramně užije, i kdyby pivo stálo 100 Kč. Navíc i ve věznici mají kantýnu, tak snad zná ceny zboží.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa