Porod na Blanensku skončil tragicky. Lékař řekl, jak zmírnit podobné riziko

Tragicky dopadl porod v malé vísce na Blanensku. Unie porodních asistentek uvedla, že se jednalo o překotný porod a žena plánovala rodit v nemocnici. Záchranáři ale tvrdí, že to byl plánovaný domácí porod. Dítě se jim už nepodařilo oživit, matka skončila v nemocnici a její stav je stabilizovaný. Odborník Štěpán Budka pro Blesk.cz řekl, co dělat, pokud začne žena neplánovaně rodit doma.
Podle Unie porodních asistentek žena plánovala porod v porodnici, kam docházela na pravidelné prohlídky. Podle prohlášení se jednalo se o tzv. překotný porod, takže se dítě narodilo doma velice rychle.
„Porodní asistentka, která o ženu pečovala v těhotenství, byla v průběhu porodu s rodinou v telefonickém kontaktu a doporučila zavolat záchrannou službu. Dítě bohužel po přestřižení pupeční šňůry přestalo dýchat a záchranářům se ho nepodařilo oživit,“ řekla výkonná ředitelka unie Kateřina Klíčová.
Jenže záchranáři uvádějí, že se jednalo o domácí porod, který nevyšel. A mají proto mít i důkazy.
Co je překotný porod?
Překotný porod je spontánně probíhající porod, který trvá méně než dvě hodiny. Rodička bývá překvapena nástupem děložních kontrakcí a často bývá ohrožena poraněním děložního hrdla, pochvy, vznikem trhlin hráze a krevních výronů. Ohroženo bývá i dítě, hrozí přetržení pupečníku a vykrvácení novorozence.
Podle Štěpána Budky z Pronatal Kolín může překotný porod potkat kohokoliv, více jsou však ohrožené vícerodičky.
„Žádný manuál, co v případě nečekaného porodu dělat, není, je třeba okamžitě zavolat záchranku,“ uvedl Budka a dodal: „Žena by se ale v každém případě měla uvést do polohy, která je pro ni nejoptimálnější. Je schopná porodit i sama, ale závěr porodu je velmi rizikový, zvláště v domácím prostředí.“
Pokud už se dítě narodí doma, radí lékař neoddělovat pupečník. „Pokud bych se k takové situaci dostal já, tak bych dítě dal do drenážní polohy, tedy otočil hlavičkou dolů, a nechal odejít plodovou vodu. Pokud bych zjistil nepřítomnost dechu nebo srdeční akce, je třeba začít resuscitovat,“ popsal možnou situaci Budka.
Lékař: Kvalita porodnictví v Česku je vysoká
„Jsem velký odpůrce domácích porodů, nicméně pokud někdo doma rodit chce, tak ať se seznámí se všemi riziky,“ zmínil Budka, aby pokračoval: „Myšlenka rodit doma je sice hezká, chápu, že naše porodnice by se mohly v něčem i zlepšit, na druhou stranu ale úspěšnost českého porodnictví je vysoká a kvalita porodníků a pediatrů také.“
Podle Budky je domácí porod rizikovou záležitostí a každý, kdo se rozhodne přivést své dítě na svět doma, by si měl připustit, že může dojít ke komplikaci. „Mohou nastat komplikace u matky, banální poranění se může rozjet ve velké krvácení,“ upozornil.
Takto probíhá porod císařským řezem:
Odborník proti domácím porodům
Lékař z vlastní praxe zná domácí porody, které nakonec přijela matka řešit i s porodní asistentkou do nemocnice.
„Setkal jsem se mockrát s tím, že porodní asistentka přijela s pacientkou, uznala, že se jedná dlouhotrvající porod v domácím prostředí, a pak čekala, že problém, co nastal, vyřeším. Jenže ono už to kolikrát nejde, protože už je to v nějaké fázi, která nejde zvrátit. A pak se dozvíte, že zdravotnický systém pochybil,“ řekl Blesk.cz lékař.
„Žena v rámci porodu nerozhoduje jen o sobě, ale i o dítěti. Nemyslím si, že právo dítěte by mělo ustoupit před právy rodičky,“ uzavřel Budka.
....zcela jistě vůl...a to ještě váhám, jestli moc neurážím ta zvířata...