„Při příjezdu zdravotnické záchranné služby bylo dítě ve vážném stavu, který vyústil až v zástavu oběhu. Tento stav se i přes veškerou snahu a okamžitou resuscitaci dítěte záchranáři nepodařilo zvrátit,“ komentovala smutný případ mluvčí jihomoravské zdravotnické záchranné služby Hedvika Kropáčková.

Na místě přitom zasahovaly tři výjezdové skupiny s lékařem, a to včetně neonatologa specialisty. Matka byla posádkou s lékařem ošetřena, zaléčena a ve velmi vážném stavu transportována do nemocnice k hospitalizaci.

Případem domácího porodu se již zabývají i policisté. „Mohu potvrdit, že vyšetřujeme případ úmrtí novorozeného dítěte při porodu v místě bydliště,“ uvedl mluvčí policie Bohumil Malášek bez bližšího sdělení místa tragédie.

„Žena, která plánovala porod v porodnici a docházela na pravidelné prohlídky do porodnice, začala mít dnes nad ránem kontrakce. Jednalo se o takzvaný překotný porod, takže se dítě narodilo doma velice rychle,“ uvedla výkonná ředitelka Unie porodních asistentek Kateřina Hájková Klíčová.

Doplnila, že porodní asistentka, která o ženu pečovala v těhotenství, byla během porodu s rodinou v telefonickém kontaktu a doporučila zavolat záchrannou službu. „Dítě bohužel po přestřižení pupeční šňůry přestalo dýchat a záchranářům se ho nepodařilo oživit,“ uvedla Hájková Klíčová.

Záchranáři před domácími porody důsledně varují. „Pokud se vyskytnou komplikace, je prakticky nemožné je doma zvládnout. Dnešní tragický případ není ojedinělý. V posledních letech se jedná už o třetí úmrtí spojené s domácím porodem. V předchozích případech zemřel novorozenec a rodička,“ upozornila Kropáčková.

VIDEO: Bitvu o domácí porody musel řešit i soud.

Video
délka: 04:32.66

Bitvu o informace k domácím porodům rozhodl až Ústavní soud Jiří Nováček