Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Babiš si posvítil na VZP: Pojišťovna platila firmám 40x víc, než je běžné

Autor: ČTK, sou - 
27. ledna 2017
09:29

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) platila kapitálově propojeným pražským laboratořím OmniLab a Nemocnici svaté Alžběty téměř čtyřicetkrát vyšší částky, než je běžné, zjistila kontrola. Případem se zabývá policie. O výsledcích kontroly, kterou provedlo ministerstvo financí společně s ministerstvem zdravotnictví, v pátek informoval mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Podle VZP tato zjištění spadají do doby před nástupem současného vedení a odehrála se na úrovni jedné z regionálních poboček. Nynější vedení už přijalo nápravná opatření.

„Kontrola ministerstva financí odhalila zásadní pochybení a trestuhodnou laxnost VZP při revizní činnosti. V důsledku toho přišla pojišťovna o desítky milionů korun z veřejných prostředků,“ komentoval výsledky prověrky ministr financí Andrej Babiš (ANO). Chce prosazovat, aby zdravotní pojišťovny neuzavíraly smlouvy s poskytovateli péče s nejasnou vlastnickou strukturou, dodal.

Kontroloři podle Žurovce zjistili, že společnosti s ručením omezeným Nemocnice svaté Alžběty a OmniLab spolupracovaly při vykazování zdravotní péče, která byla pro pojišťovnu extrémně drahá a u níž vše nasvědčuje tomu, že buď ani nebyla poskytnuta, nebo nebyla potřebná. Pojišťovna sice svými revizemi odhalila známky podvodného chování a s oběma poskytovateli vypověděla smlouvu, později však bez zjevného důvodu své výpovědi vzala zpět a smlouvu prodloužila. Fyzická kontrola u poskytovatelů před prodloužením smlouvy přitom podle kontrolorů nebyla dostatečně důkladná.

Selhalo i delegování kontrolních mechanismů uvnitř pojišťovny

VZP se navíc podle ministerstva financí nezabývala extrémně vysokými náklady, které měla u pacientů odeslaných do OmniLabu Nemocnicí svaté Alžběty. Za každého pacienta poslaného sem z oddělení imunologie a alergologie Nemocnice svaté Alžběty účtoval OmniLab mezi roky 2009 a 2014 pojišťovně 25 tisíc až 114 400 bodů, zjistila kontrola. Za pacienty odeslané jinými ambulancemi přitom OmniLab ve stejné době pojišťovně účtoval 2000 až 3000 bodů. Úhrada za zdravotní výkony společnosti Omnilab od VZP tak postupně vzrostla z 19 milionů korun v roce 2009 až na 138 milionů v roce 2014.

„Prakticky všechna významnější zjištění, k nimž kontrola dospěla, spadají do období hluboko před nástupem stávajícího managementu. Odehrála se navíc na nižší manažerské úrovni v jedné z regionálních poboček,“ napsal mluvčí VZP Oldřich Tichý. Podle něj současný management, který nastoupil v roce 2013, přijal nápravná opatření, aby se nic podobného nemohlo opakovat. Pojišťovna podle mluvčího začala už před kontrolou spolupracovat s policií na tom, aby se vše vyšetřilo.

Kontrola odhalila i další nedostatky. Zjistila významný podíl neřešených stížností pojištěnců regionální pobočky Praha na vykázanou péči, kterou nečerpali. „Podle kontrolní skupiny došlo k selhání v systému delegování pravomocí a kontrolních mechanismů uvnitř VZP ČR. Ta přes zjevný, revizí odhalený postup fiktivního vykazování péče umožnila bez průkazného zdůvodnění jeho pokračování,“ uvedl Žurovec.

Kontroloři upozornili i na rizika neúčelového a nehospodárného utrácení peněz

Po prověrce 15 procent veřejných zakázek a veřejných zakázek malého rozsahu kontroloři upozornili na rizika neúčelného a nehospodárného utrácení peněz. Nebyl například průkazně předkládán způsob stanovení předpokládané hodnoty tendru. U některých výběrových řízení zadávaných bez uveřejnění chybělo nebo bylo nedostatečné jejich zdůvodnění. Kontroloři také upozornili na rizika porušení zákazu diskriminace účastníků soutěže u veřejných zakázek malého rozsahu, když například hodnocení nabídek neodpovídalo kritériím v zadávací dokumentaci.

Kritéria také nebyla vždy stanovena adekvátně. Jako příklad Žurovec uvedl veřejnou zakázku malého rozsahu Dny zdraví – zdravé nohy, kdy nabídky byly hodnoceny podle ceny poradenských služeb. Ta ale tvořila pouze zhruba jedno procento celkové nabídkové ceny, která dále zahrnovala třeba také propagaci. „Ve skutečnosti pak mohla zvítězit nabídka, která by zdaleka nebyla finančně nejvýhodnější,“ uvedl mluvčí. Pochybení kontroloři našli také v odůvodnění účelnosti využívání peněz z Fondu prevence.

velka_0 ( 27. ledna 2017 15:06 )

V PSP přestat hodiny žvanit o ničem, jak navrhlo ANO ! Zastavit vypočítavým grázlům mzdy za vysedávání a častou absenci, zrušit statisícové platy i st. úředníkům v managementech, tzv. zlaté padáky a imbecilům u PČR výslužné atd., neboť tam od bolševika dodnes přijímají tzv. hovada s IQ pod 80, což jsou čtyřkaři ze ZŠ ! Vy byste svěřili např. stavbu svého domu spolužákovi ze ZŠ - čtyřkaři Nebo byste pracovali v zaměstnání pod takovým hlupákem jako pod svým šéfem ? A tito, tzv. idioti, o nás rozhodují, vyšetřují nás na kriminálkách apod. Jděte se podívat na 1 z nich, sedí v Praze 8, na kriminálce na Palmovce. Má IQ odhadem 70 a je to totální tzv. kretén. Měří asi 160 cm, zakomplexovaný stupid, jenž si chybějící inteligenci nahrazuje svaly z FITka. Tzv. blbeček na pátou v euforii nevěřícně vykřikující, že je kriminalista : Já jsem detektiv, tak mi tak oslovujte !" Uráží nás, že tací, kteří sotva prolezli ZŠ, nám, slušným a inteligentním vysokoškolákům a středoškolákům, ničí osudy na základě smyšlených vykonstruovaných lží při šetření věcí. Takový budižkničemu není schopen cokoliv regulérně vyšetřit ! Proto je nucen vymyslet si důkazy. Objíždí svědky v jejich domovech a ve dveřích je první větou zastrašuje slovy : "Jsem od kriminálky, udělal ten či onen toto, že ?" A předestře svědkům vymyšlenou verzi případu. Ti vyděšeni raději přitakají na cokoliv. Vyhazov šéfům, kteří takové primitivy, čtyřkaře ze ZŠ, permanentně dosazují na místa kriminalistů !

petr1982 ( 27. ledna 2017 13:25 )

A kdo za to půjde sedět? Nikdo.Vedoucí pracovníci VZP mají milionové platy, ale když se přijde na to, že se ,,ztratily" miliony, tak není nikdo zodpovědný, nebo nejdou sedět, protože se neprokáže úmysl. Proto by měl být zákon, který potrestá i prokazatelně špatné hospodaření bez prokazování úmyslu.

deep_ass_flsting ( 27. ledna 2017 12:26 )

Spíš ty víš houno, co policie vyšetří.

deep_ass_flsting ( 27. ledna 2017 12:21 )

Babiš

bobrnautus ( 27. ledna 2017 11:09 )

 S VZP se momentálně soudím a nejvíc mne štve způsob jednání. Chování na mne působí stylem "my jsme stát, ty nejsi nic" - z pozice síly. Jen ať jim Andrej trochu zatopí pod kotlem, nejsou nedotknutelní, ani nad zákonem.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud