Neobvyklé prvenství Česka: Madlenka vytřela Evropě zrak „vystřelovacím“ brněním

  • Madlenka vyhrála prestižní kostýmovou soutěž v Londýně.
    Autor: ula - 
    26. 12. 2016
    07:15

    Madlenka z Ústí nad Labem vystudovala literaturu, pedagogiku a germanistiku a nyní pracuje jako učitelka. Nedávno vyhrála prestižní soutěž, kde porazila velmi těžkou konkurenci z celé Evropy. Nezískala za to miliony, jen pohár, a jak sama říká, uznání své komunity. Touží, aby lidé věděli, že Češi nevyhrávají jen ve sportu. Madlenka si sama vyrábí velmi náročné kostýmy, převážně z počítačových her, za což právě získala cenu. Lidem jako ona se říká cosplayer. O koho se jedná a co vlastně dělá?

  • 1.Učitelka, co miluje počítačové hry

    Madlenka říká, že učitelství má v krvi. Přesto přiznává: „Učitelství dětí je řehole, občas je to jako krocení lvů. Většina lidí si ale neuvědomuje, jak je to těžká práce, kolik času tráví učitel doma a jaká je to zodpovědnost.“

     

    Mladá dívka miluje počítačové hry a dokonce se hraní věnuje na soutěžní úrovni. Nejvíce ji ale baví kreativní věci, jako je výroba šperků, kreslení, grafické úpravy a jakékoliv vymýšlení nových věcí. Od toho se vlastně odvíjí její největší koníček - výroba kostýmů. Na internetu ji spíše znají pod přezdívkou Germia.

    Madlenka - učitelka z Ústí nad Labem, která miluje výrobu kostýmů. Madlenka - učitelka z Ústí nad Labem, která miluje výrobu kostýmů. | Archiv Madlenky

     

  • 2.Co je to cosplay?

    Cosplay je pro většinu lidí, co ho provozují, koníček, při kterém se pustí do výroby kostýmu podle filmové, komiksové nebo herní předlohy, ten si pak oblékají, účastní se soutěží, střetávají se s obdobně nadšenými lidmi a postavu, jejíž kostým ztvárnili, se přitom snaží jak vzhledově, tak chováním napodobit,“ vysvětluje Madlenka tento pojem. S cosplayem a cosplayery se setkala poprvé právě na akci, kde hrála počítačové hry a potkala lidi, kteří nosili kostýmy postav z her.

     

    „Já se s cosplayem setkala v době, kdy se do fenoménu cosplaye začínala dostávat nová vlna. Původně byl cosplay totiž spíše zaměřen na mangu, anime a japonskou popkulturu, postupem času však do něj pronikaly i filmové a herní vlivy,“ vzpomíná Madlenka.

    Takto Majda nafotila výrobu jednoho ze svých kostýmů. Takto Majda nafotila výrobu jednoho ze svých kostýmů. | Archiv Madly

  • 3.Kdo je cosplayer?

    Na otázku, kdo je vlastně cosplayer, Majda odpovídá, že je těžké je jednotně charakterizovat. „Pro většinu je to koníček, něco, na čem doma pracují, když se vrátí ze zaměstnání, a o víkendu se setkají s lidmi, kteří mají podobný zájem. Ale to, proč to každý dělá, se může lišit,“ upozorňuje dívka a dodává: „Někdo by v cosplayi rád prorazil a byl slavný, někdo má prostě rád kreativní práci, někdo tím chce vzdát hold své oblíbené postavě ze hry/seriálu atp., někdo zase rád soutěží a poměřuje se s jinými, někdo si prostě jen užívá společnou zábavu se stejně smýšlející partou lidí.“

    Majda v kostýmu Paladina ze hry Might & Magic Heroes VII Majda v kostýmu Paladina ze hry Might & Magic Heroes VII | Crones, Werdanan

     

  • 4.Brnění z pěnových podložek

    Madla si svoje náročné kostýmy vyrábí kompletně sama. Nejvíc ji na cosplayi baví fáze výroby, při které se během let naučila celou řadu technik a postupů. Hodně jí pomohl internet.

     

    „Chcete se naučit vyrábět brnění z pěnových podložek? Chcete se naučit programovat tak, aby se Vám po zmáčknutí knoflíku na dálku otevírala část brnění? Chcete, aby vám z helmy šel kouř? Aby vám svítil meč? Aby vaše sekyra vypadala jako ukutá z ledu? Vše se najde na internetu a není vůbec těžké, tyto věci dohledat,“ vyjmenovává Madlenka. A její kostýmy toto skutečně umí.

    Demon Hunter cosplay ze hry Diablo Demon Hunter cosplay ze hry Diablo | Miloš Mladý

  • 5.Podpora rodiny

    Rodina Madlenku v náročném koníčku podporuje. Maminka jí pomáhá shánět materiál a otec dokonce zatoužil po vlastním kostýmu. „Sama jsem mu vyrobila kostým boha Odina a on ho pak hrdě nosil,“ vypráví nadšeně úspěšná cosplayerka. Jako každý se už samozřejmě setkala i s nepochopením okolí.

     

    „Jelikož se jedná o koníček, který je často prezentován hlavně skrze internet, anonymita internetu často dodává odvahu i těm, co by normálně v negativním smyslu nepromluvili,“ říká Majda.

    Madlenčin otec v kostýmu Odina, který mu sama vyrobila Madlenčin otec v kostýmu Odina, který mu sama vyrobila | Karolína Ryvolová

     

  • 6.Soutěže cosplayerů v Česku

    V Česku už delší dobu probíhá řada soutěží pro lidi, jako je právě Madlenka. Každá z nich má různý průběh, ty nejlepší se skládají ze dvou částí. První je předposouzení, při kterém zkušení porotci (většinou se jedná o světové cosplayery, fotografy apod.) prohlížejí zblízka soutěžní kostým, hodnotí použité materiály, práci, použité techniky a podobu s předlohou.

     

    Druhou částí je pak scénka, při které člověk svůj kostým prezentuje pro porotce i publikum. Součástí takové scénky je vybraná hudba a hodnotí se tzv. roleplay - tedy zda se cosplayerovo chování shoduje s chováním postavy, jejíž kostým nosí.

    Kostým Headhunter Caitlyn z League of Legends na soutěži Kostým Headhunter Caitlyn z League of Legends na soutěži | eSubabiceps

  • 7.Soutěže bez cen i s cenami

    V Česku probíhají také velké soutěže, pomocí kterých se může cosplayer kvalifikovat na soutěže v zahraničí. To je hlavní výhra celé soutěže. Další soutěže sice cosplayera do zahraniční soutěže nepošlou, ale mohou vyhrát skutečně lákavé ceny, mnohdy i vysoké peněžní odměny.

     

    Madla vyhrála kvalifikační soutěž na akci s názvem AnimeFest a odtud měla otevřené dveře na Eurocosplay v Londýně.

    Majda v kostýmu Anubis Pharah ze hry Overwatch, se kterým vyrazila i do Londýna. Majda v kostýmu Anubis Pharah ze hry Overwatch, se kterým vyrazila i do Londýna. | Eugene Artjomenko


  • 8.Vítězství v Londýně

    Na prestižní soutěž Eurocosplay se kvalifikují lidé z celé Evropy. Českou i Slovenskou republiku tam už několik let předtím reprezentovali naši cosplayeři, dosud se ale žádnému nepodařilo umístit. „Chtěla jsem se umístit aspoň v první desítce,“ popisuje Majda svoje skromné cíle. Navíc podle jejích slov dosud vyhrávaly spíše šité kostýmy, ne brnění, ve kterém se zúčastnila.

     

    Do soutěže vyrazila v kostýmu Anubis Pharah ze hry Overwatch. Náročný kostým byl pohyblivý, motorizovaný a dokonce dálkově ovládaný. „Byla to pro mě stresová záležitost, ale obrovská zkušenost,“ říká Majda. Rivalitu od ostatních soutěžících nepocítila. Nakonec zvítězila a ke svému prvnímu místu říká: „Výhra pro mne byla nečekaná a já byla hrozně hrdá, že jsem dosáhla svého největšího přání - vyhrát Eurocosplay - soutěž, která má pro českou cosplay komunitu obrovský význam, a reprezentovat tak zemi. Co jsem vyhrála? Velký pohár a prestiž, zatím o ničem více nevím.“

    Majda s Českou vlajkou po výhře na Eurocosplayi Majda s Českou vlajkou po výhře na Eurocosplayi | Archiv Madlenky

  • 9.Plány do budoucna

    Po úspěchu v Londýně vyhrála Madlenka ještě soutěž Dreamhack ve Švédsku a hodlá naši zemi dál reprezentovat.

     

    „Určitě bych se chtěla zúčastnit kvalifikace na Cosplay World Masters a mít tak šanci reprezentovat zemi i na této soutěži. Také bych se chtěla účastnit velmi prestižní soutěže na Gamescomu v Německu a snem je pro mne soutěžit na Blizzconu v zámoří,“ plánuje.

     

    Navíc není jediná, kdo získal na soutěžích v zahraničí ocenění. Třetí místo na soutěži Cosplay World Masters v Portugalsku ukořistil cosplayer Aleš Strmiska v kostýmu ze hry Darksiders 2. Na soutěži ESL ONE ve Frankfurtu vyhrál cosplayer s přezdívkou Tanakht.

    Madlenka na jevišti v Londýně Madlenka na jevišti v Londýně | Emzone photography

     

  • 10.Lidé a média nemají pochopení?

    Když Madlenka vyhrála, komunita cosplayerů byla nadšená. Ale nikdo další o její výhře neví.

     

    „Je  trochu zklamání, že se do novin dostane třetí místo ve fotbale juniorů, ale první místo v Evropě v cosplayi ne.  Pokud mohou mít někteří cosplayeři na sociálních sítích statisíce a miliony fanoušků, už to není tak malá komunita. Komukoliv ukážete fotky těch nejlepších kostýmů v ČR, všem zůstává rozum stát, že taková práce zůstává bez povšimnutí většinou médií,“ lituje dívka. Sama má na svém facebookovém profilu, kde vystupuje pod přezdívkou Germia, tisíce fanoušků.

     

    Madlu ale trápí i další věc. 

     

    „Mrzí mě, že kdykoliv se média věnují cosplayerům a hráčům, snaží se divákům namluvit, že jsme divní, že v kostýmech chodíme spát, nebo že v nich chodíme po ulici a strašíme malé děti. O hráčích zase píšou, jak jsou na hrách závislí a nemají normální život. Přijde mi to zcestné,“ zlobí se dívka. Podle ní jsou na vině hlavně přesně mířené dotazy, kterými se média a lidé snaží vrhat na cosplayery a hráče negativní stín.  „Jsem hráčka i cosplayerka, mám vlastní podnik a stálou práci, jsem ve šťastném vztahu a z komunity hráčů i cosplayerů mám mnoho dobrých přátel, se kterými se běžné vídám. Rodinné vztahy mám vřelé a bezproblémové. A nejsem ojedinělá. Naprostá většina mých přátel - hráčů i cosplayerů, vede zcela normální a úspěšný život,“ uzavírá rozhovor úspěšná reprezentantka Česka v cosplayi.

    Kostým Ravenborn LeBlanc z League of Legends Kostým Ravenborn LeBlanc z League of Legends | Aki, Akihiko Arinashi Daishi