Průlomové rozhodnutí soudu: Rodiče mohou očkování dětí odmítnout kvůli svědomí

Autor: ČTK, tmp - 
21. 11. 2016
17:16

Rodiče z Brněnska vyhráli sedmiletý spor vyvolaný tím, že nenechali dítě naočkovat povinnou hexavakcínou. Nejvyšší správní soud zamítl stížnost ministerstva zdravotnictví. Předmětem sporu sice byla pokuta 4000 korun pro každého z rodičů, ovšem jeho význam je širší. V říjnovém rozsudku Nejvyšší správní soud hledá rovnováhu mezi systémem povinného očkování a názorem Ústavního soudu, podle kterého lze vakcínu odepřít nejen z náboženských důvodů, ale také kvůli svědomí.

Právě v případě rodičů z Brněnska ústavní soudci v lednu průlomově uvedli, že při posuzování světské výhrady svědomí je nutné zkoumat několik faktorů, například naléhavost důvodů na straně rodičů, konzistentnost a přesvědčivost jejich tvrzení a možné společenské dopady. Pokud jsou podmínky splněny, lze upustit od peněžní sankce.

Na základě lednového nálezu pak Městský soud v Praze rozhodl ve prospěch rodičů. Následovala neúspěšná kasační stížnost ministerstva, spor tak nejspíš definitivně skončil. Nejvyšší správní soud zdůraznil, že nelze pochybovat o konzistentnosti a stálosti názoru rodičů, kteří dlouhodobě vyjadřují obavu ze zdravotních následků očkování.

Přijdou další rodiče?

Nejvyšší správní soud nesdílí názor, že s odkazem na výhradu svědomí bude moci kdokoli odepřít očkování, a tak se zákonná povinnost zcela vyprázdní. „Jakkoli Nejvyšší správní soud připouští, že příklad žalobců může být inspirací a povzbuzením pro další rodiče, kteří by mohli odepřít splnění povinnosti podrobit své děti očkování, je zřejmé, že při respektování přísných podmínek stanovených Ústavním soudem by tyto případy neměly nabýt masového charakteru, respektive neměly by mít za následek snížení úrovně ‚proočkovanosti‘ pod kritickou úroveň,“ stojí v rozhodnutí.

Nejvyšší správní soud se zároveň domnívá, že se drtivá většina rodičů zachová „rozumně a zodpovědně“ a své děti očkování podrobí. Může k tomu prý přispět i ministerstvo zdravotnictví, pokud se bude více věnovat osvětě a vedle represe bude spoléhat i na racionální argumentaci, která rodiče přesvědčí.

Další možnosti výjimek

Zákon umožňuje za nedodržení očkovací povinnosti uložit pokutu až 10 000 korun. Výjimku mají děti s prokázanou imunitou a trvalou kontraindikací. Ústavní soud řešil očkování vícekrát. Podle základního nálezu z roku 2011 lze rodičům sankci prominout jen v individuálních případech, například když očkování prokazatelně odporuje náboženskému přesvědčení rodiny. Letos se prostor pro výjimky rozšířil. Ústavní soud v minulosti také rozhodl, že očkování smí zůstat podmínkou pro přijetí dítěte to školky. Na druhé straně se vyslovil pro to, aby stát nesl odpovědnost za případné poškození zdraví následkem očkování.

Lednový nález přivítala Liga lidských práv a zkritizovala Česká vakcinologická společnost. Názory na prospěšnost očkování se liší, někteří lidé považují vakcíny za nebezpečné. Podle odborníků ovšem přínosy převažují nad riziky.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

papik ( 22. listopadu 2016 08:35 )

Bože, do čeho jsi to duši dal, že to umí psát, aby to sem bllo svoje "moudra"Do Vás by měli píchat hexavakcínu po litrech, koukám, že Vás zapomněli očkovat proti blbosti. Co Vám vadí na faktu, že je povinné očkování i proti hepatititidě B, která je přenosná pouze krví nebo pohlavním stykem, a že některé děti reagují na hexavakcínu příliš citlivě, nebo nebo že je někdo tak "nezpodpovědný", že chce pro dítě individuální očkovací plán? Jo mor a choleru na ně, odmítače čkování! Zkuste alespoň jednou nepřát to nejhorší každému, kdo nesouhlasí s Vašimi velemoudry! Děti nejsou sériová výroba jednoho prototypu, abychom do každého lili předepsané látky v předepsaný čas, jako se leje olej do motorky! Jo až se budou dělat klonováním, to bude jiná.

zednik ( 22. listopadu 2016 08:03 )

.. neměly by mít za následek snížení úrovně ‚proočkovanosti‘ pod kritickou úroveň,“ stojí v rozhodnutí... Stačí jeden dva neočkovaný a je to tu. Tihle sobečtí a nezodpovědní rodiče prostě spoléhají na to, že ostatní své děti očkováním budou chránit. Přeji jim, aby si jejich milované dítko přitáhlo odněkud např. takovou obrnu, kterou tihle mladí novodoví idioti pokládají za něco jako je rýma... Předpokládám, že léčbu pak budou platit se svého. Nebo ne ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa