Domácí porody vs. Česko: Evropský soud „rozetne“ vleklý spor

Velký senát Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku má vynést konečný rozsudek ve věci Dubská a Krejzová proti České republice, která se týká svobodné volby místa porodu a práva ženy mít u porodu v domácím prostředí porodní asistentku.
Stěžovatelky Šárka Dubská a Alexandra Krejzová si přály rodit doma. Podle českého zákona o zdravotních službách ale hrozí porodním asistentkám vysoké pokuty, pokud budou pracovat bez potřebných povolení. Zákon také neumožňuje proplacení práce asistentek v bytě rodičky. Proto prý ženy nemohly žádné asistentky najít. Na soud se obrátily s tím, že jim kvůli českým zákonům byla upřena možnost rodit doma za asistence lékařského odborníka.
Soud při Radě Evropy dospěl v roce 2014 k závěru, že v tomto případě nebyl porušen článek Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. „Soud vzal v úvahu zejména skutečnost, že na evropské úrovni neexistuje žádná shoda ohledně povolení či zákazu domácích porodů a že tato otázka rovněž zahrnuje problematiku přidělování finančních zdrojů, například pro zajištění odpovídajícího systému rychlé zdravotnické pomoci při domácích porodech,“ uvedl soud ve svém prohlášení.
Češky se po tomto rozhodnutí obrátily na velký senát štrasburského soudu, což je forma odvolání.
Rodiče považují dítě za svůj majetek a taky se podle toho chovají.Jako přirovnání: viník nehody zabije sám sebe, pak je to v pořádku. Ale pokud viník zabije nevinného člověka svým hazardním jednáním, pak by to měl být trestný čin. Zajímavé je, že se rodiče soudí, pokud lékaři zaviní smrt, nebo těžké poškození jejich dítěte a požadují vysoká odškodnění. Já domácím porodům říkám ne.Rodiče mají zodpovědnost za nenarozenou bytost a musí jednat vždy v její prospěch tak, aby ho nevystavili riziku. Pokud si hloupé ženy a porodní asistentky domácí porody prosadí, pak by v případě úmrtí, či poškození dítěte měly nést veškeré důsledky - trestní zodpovědnost, úhradu pojišťovnám za následnou lékařskou péči a povinnost zaplatit poškozenému odškodné.Stát by měl být přísný, protože postiženým dětem vznikají nároky na příspěvky na péči, pomůcky, nákladné léčby, lázně a celoživotní invalidní důchody.