V Česku má konzulát neexistující Doněcká republika. Zaorálek ho chce zakázat

Autor: bru/ČTK - 
1. září 2016
15:29

Protesty dnes provázely otevření Zastupitelského centra Doněcké lidové republiky v Ostravě. V čele centra stojí Nela Lisková, která používá označení honorární konzulka. Podle ministerstva zahraničí ale nelze centrum považovat za diplomatické zastoupení, protože Česká republika existenci Doněcké lidové republiky neuznává. Proto na českém území nemůže působit ani honorární konzul tohoto samozvaného státu.

Ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že požádá Krajský soud v Ostravě, aby zrušil spolek, který stojí za vznikem doněckého zastupitelského centra.

Proti otevření centra demonstrovala desítka aktivistů ze skupiny Kaputin. „Je to velká akce ruské propagandy a divadýlko. Když se tady zakládají konzuláty neexistujících zemí, které vznikly z násilí a okupací, když se to tady oslavuje a ještě se k tomu zvou čeští poslanci a nereaguje se na to, tak tady opravdu selhává český stát a demokratické řízení,“ řekl jeden z protestujících Otakar van Gemund.

Podle něj bylo chybou, že nezasáhla policie. „Je neuvěřitelné, že se tady nějaká dáma může nazvat honorární konzulkou. Jakmile někdo tohle vezme do úst a koketuje s takovým titulem, tak by v každé normální zemi už dávno byla pozvána na policii k vysvětlení a nemohla by se tahle akce konat.“

Lisková dnes novinářům řekla, že v minulosti Doněckou lidovou republiku několikrát navštívila a osobně se jí dotknul tamní válečný konflikt. „V průběhu mých návštěv jsme vzájemně navázali vztahy s vládou Doněcké lidové republiky a po mnohých jednáních jsme dospěli ke stejnému závěru – naši spolupráci rozšířit a tímto upevnit vzájemné vztahy mezi Českou republikou a Doněckou lidovou republikou,“ uvedla Lisková a několikrát zdůraznila, že podporuje samostatnost a suverenitu Doněcké lidové republiky. Odmítla, že by jakýmkoli způsobem podporovala terorismus. „Chci zdůraznit, že Zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky nemá a nikdy nebude mít s podporováním terorismu nic společného, což se v důsledku imigrační politiky nedá říct o zájmech naší vlády,“ uvedla Lisková.

Je si vědoma toho, že Doněcká lidová republika není uznaným státem. „Já pevně věřím tomu, že jednou uznaná bude,“ uvedla s tím, že média občany ČR tendenčně informují. Lisková je bývalá sociální demokratka. V minulosti například byla jednou ze signatářek podnětu k pozastavení činnosti vládní ČSSD. Kandidovala také v komunálních volbách za uskupení LEV 21.

Takzvané „lidové republiky“ v Doněcké a Luhanské oblasti mají vlastní ústavu, kterou jejich samozvané parlamenty vyhlásily po loňském referendu o nezávislosti. Jejich odtržení od Ukrajiny je jedním z důsledků konfliktu na východě země. Na začátku června vedoucí představitelé těchto samozvaných republik zveřejnili svůj návrh změn ukrajinské ústavy, který předpokládá rozsáhlou autonomii povstaleckých zón v Doněcké a Luhanské oblasti, ale označuje je za nedílnou součást ukrajinského území.

Stela ( 1. září 2016 22:05 )

Sú to nesmierne statočný ľudia. Zaslúžia si pokoj a samostatnosť.

tomik007 ( 1. září 2016 20:18 )

 Je to spravna kozaczka

tgbg ( 1. září 2016 18:52 )

Doněčtí fašističtí okupanti vedení svým führerem Putlerem jsou jenom předvoj dalších okupačních a teroristických jednotek vyslaných z krachujícího a hladového Ruska směrem na západ. Je to zbabělá sebranka ruských krvelačných nacistů, kterým Ukrajina statečně vzdoruje.

platenka ( 1. září 2016 17:22 )

Tohle je fakt vrchol. Tady je snad možné všechno.

slawwek ( 1. září 2016 16:29 )

Nelo držím palce at to vyjde Doněcko nejsou teoristé ale na Ukrajině jsou fašisté které podporuje Štětina bývalí agent STB

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud