Zemřel Havlův blízký přítel Zdeněk Neubauer. Biolog a filozof odešel ve věku 74 let

Autor: ČTK, sou - 
6. července 2016
15:51

Ve věku 74 let zemřel v noci na úterý biolog a filozof Zdeněk Neubauer. Oznámila to na svém webu Knihovna Václava Havla. Neubauer byl Havlovým blízkým přítelem. Škála Neubauerova díla je mimořádně široká – od mikrobiologie a genetiky přes fyziku a filozofii až po jazykovědu. Je laureátem ceny Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 a ceny Toma Stopparda za esejistiku.

Neubauer vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě a později i filozofii na Filozofické fakultě pražské Univerzity Karlovy. Po studiích pracoval na oddělení mikrobiologie přírodovědecké fakulty a koncem 60. let působil podle serveru Lidovky.cz v mezinárodní laboratoři pro genetiku a biofyziku v Neapoli. 

Jeho vědeckou kariéru ale přerušila normalizace. Od roku 1982 tak pracoval jako programátor v podniku ČKD, kde podle Lidovek.cz tou dobou působila i řada dalších disidentů. Jeden z disidentů, filozof a politik Václav Benda, se stal Neubauerovým švagrem. 

Na Univerzitu Karlovu se Neubauer vrátil až po listopadu 1989, když v roce 1990 založil na přírodovědecké fakultě katedru filozofie a dějin přírodních věd, kterou pak řadu let vedl.

neslevap ( 22. března 2017 13:10 )

A co bude kapat s tebe - až vytáhneš hlavu z toho nočníku, ve kterém ji máš?

neslevap ( 22. března 2017 13:03 )

Ty znáš nějakého vědce, když neznáš ani pravopis? Zdeněk ovládal už ve 4.tř. 5 jazyků. Ty dodnes ani jeden. S tebou by nechlastal.

cipisek254 ( 7. července 2016 12:27 )

Tak se opět setká se svým velkým kámošem netáhlem a ožralou Vencou Veškrnou, tentokrát v říši samotnýho Lucifera. Stejně mě moc těší jak tihle havlovi přátelíčkové kapou. Takhle by mohla skapat celá havloidní pražská kavárna.

moiaza ( 6. července 2016 18:06 )

 Havlovi ři.tní horolezci se nějak tratí z onoho světa.

super ( 6. července 2016 16:37 )

Mám k vědcům velkou úctu!! Náš šéf zaměstnával na černo dva jazykozpytce, také jim vadil přínos pro ČSSR a nešlo o politiku! Stihli aby je po r.89 poznal svět, krása!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud