NKÚ si posvítil na výzkum: Kontroloři odhalili problémy u projektů za miliony

Autor: ČTK, simao - 
4. července 2016
08:38

Využívání výsledků výzkumu Technologické agentury ČR (TA ČR) vázne. Pět z osmi projektů, které kontroloval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), do praxe nepřešlo. Zbylé projekty měly problém, uvádí NKÚ. Technologická agentura je přitom klíčovou veřejnou institucí na výzkumném poli. Ročně rozděluje téměř tři miliardy na aplikovaný výzkum.

Kontroloři prověřili 35 projektů, na které příjemci získali dotace 425 milionů korun. Kvůli omezené působnosti NKÚ nemohl zkontrolovat asi polovinu této částky. Z 35 projektů bylo v době kontroly dokončeno osm. Výstupy pěti z nich do praxe nepřešly, u jednoho jen částečně a u dvou nabralo využití výsledků projektů zpoždění, uvedl NKÚ.

Na využívání výsledků výzkumu v praxi se TA ČR nyní významně zaměřuje. Podle TA ČR by výsledky měly přejít do praxe do tří až pěti let po ukončení výzkumu, a projekty kontrolované NKÚ nebyly ani v půli této doby.

„Podle programu by měly být výsledky výzkumu uplatněny v praxi do tří let od ukončení projektu,“ uvedla agentura. Tato doba podle ní není neobvyklá u podobných projektů v zahraničí, agentura sama ale považuje za standardní a mezinárodně srovnatelné toto období od tří do pěti let po ukončení. Navíc uplatnění výsledků nemusí vždy znamenat přímý ekonomický přínos, dodává.

„Řešení však nejsou jednoduchá ani rychlá, navíc je TA ČR limitována jak kapacitně, tak z hlediska svých pravomocí daných platnou legislativou,“ reagovala dále agentura na výsledky kontroly NKÚ. Zdůraznila také, že výsledky tří projektů přešly do praxe již v prvním roce po ukončení výzkumu.

Důvodem, proč využívání výsledků v praxi vázne, je podle NKÚ mimo jiné nedůslednost, s níž agentura u některých příjemců vyžadovala dodržování dotačních podmínek. „Ve výsledku tyto chyby snižují efektivitu aplikovaného výzkumu,“ uvádí NKÚ.

Předsedou Technologické agentury je Petr Očko, který v minulosti působil na ministerstvech financí, dopravy a průmyslu a obchodu, kde řídil Sekci fondů EU, výzkumu a vývoje. Pracoval také v Agentuře CzechInvest.

„Technologická agentura je klíčová veřejná instituce pro spolupráci aplikovaného výzkumu. Od nového předsedy si slibuji úzkou spolupráci a komunikaci s ministerstvy, Akademií věd ČR a vysokými školami, stejně jako s podnikovým sektorem,“ říkal vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) letos v únoru, když byl Očko navržen coby nový předseda do čela TA ČR.

„Za jeden z hlavních úkolů považuji zvýšit motivaci soukromé sféry k investování prostředků do výzkumu realizovaného akademickými institucemi,“ reagoval Očko.

Zjištění NKÚ: Problémy již při výběru dotačních projektů

Problémy našli kontroloři už při kontrole výběru projektů, které dosáhly na dotace. V řadě případů byli členové poradních orgánů TA ČR personálně provázáni s institucemi, které se o dotace ucházely. Tito uchazeči tak mohli získat informace, které by je vůči ostatním zvýhodnily.

Nejvyšší poradní orgány, které vybíraly projekty nejvhodnější k podpoře, navyšovaly bodové hodnocení některých projektů, aniž to zdůvodnily. Kvůli tomu se 17 projektů, které zpravodajové a oponenti nedoporučili k podpoře, nakonec ocitlo na seznamu dotovaných projektů. U některých projektů, které dotaci získaly, TA ČR důsledně nevyžadovala po příjemcích dodržování stanovených podmínek.

Agentura například nepožadovala, aby příjemci dotací včas uzavírali smlouvy o využití výsledků v praxi. Místo toho jí stačilo čestné prohlášení, ve kterém stálo, že v době ukončení projektu ještě příjemci nemají komerčně využitelné výsledky a že smlouvu o jejich využití uzavřou dodatečně. To je v rozporu se zákonem a takové jednání navíc brzdí využití výzkumu v praxi.

Technologická agentura upozornila, že se kontrola zabývala obdobím mezi lety 2011 a 2014, tedy krátce po vzniku agentury. Zjištění NKÚ se týkala věcí, které TA ČR již odhalila a postupně vyřešila. Počet projektů za tu dobu vzrostl na 1200 přihlášených a 1000 realizovaných. Projekty za 4,2 miliardy korun zpracovávalo 49 zaměstnanců, o tři roky dříve jich byla polovina.

1912 ( 4. července 2016 14:53 )

Jen si pořádně posvitte na toho Bělobrádká plnou hubu má kam příjde -inovace,výzkum atd ale jen peníze a cestováni a nic se neděje jen mizí miliony jen kecy a kecy !!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud