Pátek 28. ledna 2022
Svátek slaví Otýlie, zítra Zdislava
Oblačno, sněžení 4°C

Tekutý poklad u relikviáře sv. Maura. Znalci si lahve vína cení i na 750 tisíc

Autor: Zbyněk Schnapka - 
22. května 2016
18:55

Ve sklepě zámku v Bečově na Karlovarsku odpočívá „Tekutý poklad“. Jde o 133 lahví vín a koňaků z konce 19. století. Ty před 30 lety objevili spolu s relikviářem sv. Maura. Znalci teď 13 vín ochutnali a zjistili, že se mohou pít a jsou velmi dobrá. „Některá by se dala prodat i za 750 tisíc Kč,“ řekl degustátor Jakub Přibyl.

Vína ukryl v roce 1945 spolu s relikviářem poslední majitel panství Heinrich Beafourt – Spontin. „Podle mě tato vína běžně pil při stolování, nejde o vína určená do sbírky. Musel mít vytříbenou chuť,“ dodal Přibyl.

Video V Bečově nad Teplou proběhla degustace staletých vín unikátní metodou - Blesk - Ivo Brániš

Víno se ze starých lahví dostávalo ven metodou Coravin. Tu vynalezl Greg Lambrecht, který do Bečova přijel. „Velmi tenkou jehlou se propíchne korková zátka, odsaje se víno a na místo odebrané tekutiny se foukne plyn argon,“ řekl Lambrecht.

Relikviář sv. Maura je druhou nejvýznamnější památkou v Česku hned po korunovačních klenotech. Uvnitř relikviáře jsou uloženy na textiliích z 8. až 13. století ostatky svatého Maura, sv. Timoteje a sv. Jana Křtitele. Pochází z Belgie z první čtvrtiny 13. století. Zdobí ho 500 drahokamů a některé jsou staré 2000 let.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa