
Jako Gross umírají stovky lidí ročně. Systematická péče o ně v Česku není

Zhruba 800 lidí v Česku trpí amyotrofickou laterální sklerózou. Nemocí, která byla osudnou i expremiérovi Stanislavu Grossovi (†45). Člověk při nemoci během dvou až pěti let postupně ztrácí schopnost ovládat svaly a často se stane, že pokud pacient standardní cestou požádá o zdravotní pomůcku, dostane ji až pozdě. Nezisková organizace Alsa chce vybudovat nejen jejich půjčovnu, ale také zdravotně sociální centrum, kam by lidi s diagnózou ALS chodili na rehabilitace, pořádali se tam semináře a sloužilo by zároveň jako stacionář.
Každoročně k 800 lidem trpících amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) přibude až 300 nových pacientů. A stejný počet jich každý rok zemře. Jde o nemoc, při které člověk během dvou až pěti let ztrácí schopnost ovládat svaly. K neznámějším lidem trpícím touto nemocí patří například tlumočnice Dana Gálová, fotbalista Marián Čišovský nebo expremiér Stanislav Gross (†45), který jí před více než rokem podlehl.
Podle spolku dobrovolníků například z řad lékařů, fyzioterapeutů, logopedů, sociálních pracovníků v současné době neexistuje v České republice systematická péče o tyto pacienty. Nemoc postupuje velice rychle a tak se často stává, že když nemocný ALS standardním způsobem zažádá o pomůcku, je mu přiznána až když jí nepotřebuje.
Veřejná sbírka na nejnutnější vybavení
„Chceme vybudovat platformu, na které budou dostávat nemocní ALS rychlou a odpovídající komplexní péči. Chceme nakoupit pomůcky, které budeme schopni rychle zapůjčit potřebným, než je dostanou od pojišťovny, pakliže jim je vůbec přizná,“ uvedla logopedka z neziskové organizace Alsa Eva Baborová.
Cílem je vyškolit lékaře, fyzioterapeuty, logopedy a další odborný personál všude po republice tak, aby dokázali účinně pomáhat nemocným. Ale také ulehčit jejich příbuzným například zajištěním odlehčovacích pobytů s péčí o lidi s ALS.
Za tímto účel uspořádala Alsa i veřejnou sbírku, kde se snaží sehnat finanční prostředky pro nákup nejpotřebnějšího vybavení do jejich půjčovny. „Nejnutněji potřebujeme snímače očních pohybů, odsávačky, dlahy na protahování spastických končetin, motomed, přístroje Coughassist a komunikační tablety,“ upřesnila Baborová.
Bude v Česku péče srovnatelná se zahraničím?
Milion korun, na který je sbírka vypsána, by kromě toho měl vystačit i rekondiční pobyty. Pokud by se organizaci podařilo sehnat více peněz, chtěla by například uspořádat školení pro fyzioterapeuty, koupit auto s plošinou na převoz pacientů. Jejich cílem je ale koupě prostoru a vybudování zdravotně sociálního centra, kde by lidé s ALS mohli rehabilitovat, pořádali by se v něm různé semináře, odlehčovací pobyty a zároveň by sloužil jako stacionář.
„Chceme pro nemocné zajistit kvalitní péči srovnatelnou se zahraničím, chceme, aby neumírali v nedůstojných podmínkách a bolestech tam, kde je možné nabídnout snesitelnější alternativu. Víme, že umíme pomoci,“ dodala jednatelka spolku a specialistka se zaměřením na nervosvalová onemocnění Lucia Baránková.
Ukradl peníze ,které nepatřily jemu ,.,. Tudíž následně dostal něco do pití co mu k té nemoci pomohlo .,,.,. Ale jinak -vysrat už jsem se byl ,.,. Vždy když vidím Grosúv Upřímný gesicht ,, Nemůžu si pomoct a vždy si vzpomenu především na jeho politickou Kariéru .,,. Jinak by se o nějakém nádražákovi nikdo nenamáhal napsat a nikdo by o něm nevěděl