131 Čechů šlo loni z práce rovnou do hrobu. Odbory: Je to časovaná bomba

Autor: simao, ČTK - 
28. dubna 2016
14:25

Lidé musí chodit do práce často i nemocní a musí zvládnout stále náročnější technologická zařízení. Jenže o situaci bezpečnosti práce se moc nestaráme a až příliš často dochází k tragédiím, varoval ve čtvrtek šéf odborářů Josef Středula. Odbory si před svým sídlem v Praze na Žižkově připomenuly u 131 křížů stejný počet těchto obětí pracovních úrazů z loňského roku. 

„Jen v České republice v roce 2015 položilo svůj život při výkonu svého povolání 131 lidí, 131 lidí odešlo do své práce a nevrátilo se a nikdy se nevrátí zpátky ke svým rodinám. A je potřebné tedy, abychom si tyto oběti pracovních úrazů připomínali, ale zároveň je potřebné, abychom bojovali za to, aby těchto obětí bylo pro další období co nejméně,“ uvedla Radka Sokolová, místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Problematika bezpečnosti práce a prevence je v Česku podceňována a ignorována, o čemž svědčí statistiky pracovní úrazovosti, uvádí odbory. Sokolová dodala heslo „Připomínejme si mrtvé, ale bojujme za živé“.

131 křížů na Žižkově s iniciálami zemřelých

Odboráři ve čtvrtek před svým pražským sídlem na náměstí Winstona Churchilla na Žižkově uspořádali za oběti pietní akt. Se 131 kříži, které symbolizovaly mrtvé spoluobčany s jejich iniciálami. Na 28. dubna totiž připadá Mezinárodní den vzpomínkových akcí za oběti pracovních úrazů a nemocí z povolání a za zraněné při práci.

„131 našich spoluobčanů se loni nevrátilo z práce domů, protože v zaměstnání zemřeli. Jestliže se zde zmíním, že rok má 250 pracovních dnů, tak každý druhý den přibližně se stal takovýto velmi politováníhodný čin a událost. Samozřejmě se smrtelné pracovní úrazy nestávají jenom v pracovních dnech..., ale je to něco, co nás všechny musí varovat,“ uvedl Rudolf Hahn, šéf Státního úřadu inspekce práce.

Středula: Preventivních kontrol musí být víc

Situace v Česku je dle vyjádření šéfa odborářů opravdu vážná. „Nárůst smrtelných úrazů je časovanou bombou, a proto považujeme za důležité vrátit se do režimu zvýšených preventivních kontrol bezpečnosti práce,“ uvedl předseda ČMKOS Středula.

„My si tyto oběti prakticky nepřipomínáme, s výjimkou odborů. Proč? Jsou něco méně? Nebo jsou to nějaké menší oběti? Nebo srovnáváme smrt někoho s někým a považujeme ji snad za nějakou jednodušší? Všechny ty rodiny, které přišly o své blízké, kteří už se nevrátili z práce, tak navíc byly odškodněny a celou dobu, velmi dlouhou dobu dostávají jako odškodné, pokud je to uznáno jako pracovní úraz, pouhých 240 tisíc korun, zmínil odborový předák.

„Ten člověk pracoval pro zaměstnavatele, dělal práci, odváděl výsledek a jeho rodina, to, co dostane, tak bylo maximálně valorizováno s ohledem na inflaci a žádné další náklady se neřeší,“ postěžoval si Středula.

Nejčastější úmrtí u zaměstnanců ve věku 51 až 60 let

Odbory podle Středuly budou na tripartitě požadovat jiný, nový a efektivnější přístup k problematice bezpečnosti práce. Nejčastěji smrtelné úrazy při práci postihují lidi věkové kategorie 51 až 60 let.

„Přitom velmi vesele diskutujeme o prodloužení věku pro odchod do důchodu, mnohdy na nekonečno, a tváříme se, jako by se nás to netýkalo, jako by člověk byl schopen zvládnout úplně všechno,“ dodal Středula.

Až o 100 procent více smrtelných nehod se podle něj také stalo u dohod o provedení práce, tedy mimo pracovní poměr. „To podle našeho soudu vůbec není náhoda. To je snaha někdy uniknout z trvalých pracovních poměrů,“ dodal.

Podle údajů Státního úřadu inspekce práce z konce loňského roku smrtelných úrazů v práci v minulých letech postupně ubývalo. Zatímco v roce 2002 se jich stalo 206, v roce 2013 jich bylo 113. Od roku 2014 se ale počty zase mírně zvyšují. Podle dřívějšího vyjádření Rudolfa Hahna za růstem počtu může být oživení ekonomiky a růst zaměstnanosti. Loni bylo v Česku zaznamenáno 1299 pracovních úrazů s hospitalizací delší než pět dnů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

dzery ( 29. dubna 2016 07:44 )

Ty magore bys potřeboval pracovat jako koza drbání.

tomik007 ( 28. dubna 2016 22:07 )

Duchodovy urad by si mel otevrit kancelare v Motole a ve Strasnicich.

Ruudazvostravy ( 28. dubna 2016 18:01 )

Jasnágo,f týdle hlyněný demogracyjy se maká holt vot nevydím do nevydím a eště aš do němoty.

anno ( 28. dubna 2016 17:58 )

Nedováží jim tam stát stravu?!

fortun ( 28. dubna 2016 17:57 )

ty si představuješ že máš někde uložený peníze na důchod? ty se vyplácí nynějším důchodcům a nebo rozkrádaj

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud