Čeští vědci překvapili svět. Zjistili, proč se rakovina pacientům vrací

Autor: ČTK, ula - 
18. března 2016
13:20

Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zjistili, že slučování nádorových buněk v lidském těle je škodlivé, a nikoli prospěšné, jak se experti dosud domnívali. Pohlcením jedné buňky druhou vznikají nádorové buňky, které nezničí ani ta nejagresivnější forma léčby. Navíc se kvůli tomu může vracet rakovina.

Nový poznatek může podle vedoucího výzkumného týmu Michala Masaříka přispět k vývoji nové léčby.

Vědci se dosud domnívali, že je vstupování jedné buňky do druhé projevem kanibalismu, při kterém pohlcovaná buňka umírá. Chybně proto předpokládali, že je takový proces pro organismus nemocného člověka prospěšný, protože se jím nádorové buňky vzájemně redukují. Nový poznatek však přinesl pravý opak.

„Náš výzkum v podstatě přináší špatnou zprávu. Zjistili jsme, že v těle nemocného mohou být nádorové buňky, které nezničí ani ta nejagresivnější forma léčby,“ uvedl Masařík.

Odolné rakovinové buňky

Při pohlcování totiž aktivnější buňka vstoupí do té druhé, čímž vzniká nádorová buňka, která využívá vlastnosti a schopnosti obou svých částí a je natolik zákeřná, že dokáže odolávat všem dosud známým možnostem léčby rakoviny.

„Zvyšuje se tím pravděpodobnost, že buňka přežije velmi nepříznivé podmínky,“ vysvětlil člen výzkumného týmu Jan Balvan.

Podle výzkumné pracovnice Martiny Rudenské jsou buňky velmi přizpůsobivé. „Mají velké množství chromozomů a mohou se dobře měnit podle toho, jaké stresové podmínky přicházejí,“ uvedla Rudenská. Takovým způsobem odolávají buňky v těle i velkým agresivním léčbám a jsou často důvodem, proč se rakovina u pacientů objevuje opakovaně. Mají schopnost se odpojit od nádoru a přemístit se do jiné části těla, kde mohou „přespávat nebo se schovat“ do další buňky a čekat, až pro ně budou podmínky v těle příhodnější.

Nové metody léčby rakoviny na obzoru?

Nový poznatek má ale i své pozitivum. „Věříme, že poslouží například k vývoji nových léčebných strategií v onkologii,“ uvedl Masařík.

Vědecké instituce by na to mohly navázat nejen vývojem léčiv, ale i studiem mechanismů, které by odhalily, proč se buňky slučují. Brněnští vědci mají v plánu zkoumat, zda jsou nádorové buňky schopné podobné spolupráce i s buňkami imunitního systému.

Podívejte se, kdo ze slavných bojoval nebo stále ještě bojuje s rakovinou:

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Nezadat ( 5. dubna 2016 21:24 )

Rakovina je léčitelná,ale prostředky které ji dokáži porazit jsou levné a proto pro farmaceutické firmy nežádoucí.Vím o čem píši.už jsem měl být mrtvý před 2 rokama a ještě žiji.Po abolvování babské léčbě jsem se vyhnul těžké operaci protože nádor prý zázrakem zmizel.Keci,vilcacora,Vitámín B17 a javorový sirup ze sodou.Stačí dohledat na internetu.

kusinda1 ( 18. března 2016 15:12 )

to ví každy debil že se vraci ,když lidem zniči chemou imunitu a vykuchaj cele tělo aspon něco nam nechte vědci at ma ta rakovina po te chemě kam vlitnout .Mě zajímalo kolik berou za ty blbe kecy )))))Tak oni nato přišli)))

dfghjk ( 18. března 2016 13:45 )

Hlavně si to zapiš za uši ty, ty přiblblý Blesku, až tu zase budeš o někom cyntat, že "zvítězil" nad rakovinou!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud